Wakacje w Turcji od lat są bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie ceny wycieczek w porównaniu do innych destynacji, oraz bardzo dobre warunki wypoczynki - idealna gwarantowana pogoda, piękne plaże. Na jakie ceny w Turcji możemy liczyć po przylocie? Czy jest drogo? Ile kosztuje obiad w restauracji, ile zapłacimy za turecki kebab, a ile za zakupy w sklepie?
W Turcji obowiązującą walutą jest lira turecka (TRY), choć w większości miejsc (szczególnie w tych często odwiedzanych przez turystów), możemy płacić także euro czy dolarami. Jaką walutę zabrać ze sobą i płacić? Ze względu na duże wahania kursów walut, oraz stale rosnącej inflacji, w praktyce okazuje się że najlepiej po przylocie do Turcji wymienić posiadaną walutę na liry i nimi płacić podczas zakupów. Drugą opcją jest wypłata tureckiej waluty z bankomatu - tutaj warto sprawdzić jaką prowizję za przewalutowanie i wypłatę zapłacimy. Koszty te zależą od wydawcy karty płatniczej (jak np. Visa, MasterCard) oraz od naszego banku.
Kurs tureckiej liry wynosi obecnie 1 TRY = 0,26 TRY. W praktyce dla szybkiego liczenia, widząc cenę w tureckich lirach, wystarczy podzielić ją przez 4 i będziemy mieli odpowiednik ceny w polskich złotych.
Choć najpopularniejszymi wyjazdami turystycznymi do Turcji, są wycieczki typu all inclusive (ze względu na bardzo atrakcyjne ceny), to spędzając wakacje w tym pięknym kraju, warto choć raz wybrać się do lokalnej restauracji i spróbować dań prawdziwej tureckiej kuchni. Wprawdzie w hotelach możemy spróbować tureckich przysmaków, lecz często dania te i ich smak, są przygotowywane typowo pod turystów, żeby trafić w ich europejskie gusta smakowe.
Oto ceny przykładowych dań w restauracjach:
Udając się do tureckiego sklepu na zakupy, najlepiej wybierać te z najniższymi cenami, takie nasze Lidle czy Biedronki. Jednak w Turcji nie znajdziemy tych marek na ulicach. Są jednak ich tureckie odpowiedniki, do których należą sieci A101, Sok oraz Bim. Ile zapłacimy za podstawowe produkty w sklepach?
Oto zestawienie wybranych produktów:
Jeśli chodzi o alkohol w Turcji, to na wstępnie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jest to kraj w którym dominującą religią jest islam, w którym oficjalnie zakazane jest spożywanie alkoholu. Oczywiście w miejscowościach turystycznych kupimy piwo, wino czy mocniejszy alkohol, jednak są one droższe niż w Polsce. Oto wybrane ceny alkoholi:
Jak więc widać, alkohol nie jest w Turcji tani, stąd wykupując wycieczkę, warto korzystać z opcji all inclusive.
Podane powyżej ceny mogą różnić się w zależności od regionu kraju. W miejscowościach turystycznych mogą być na poziomie nieznacznie wyższym, a w rzadziej popularnych miejscowościach, nieco niższe.
Poza wspomnianymi powyżej produktami, wiele osób jadąc do Turcji decyduje się na zrobienie zakupów odzieżowych. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że w kraju na różnego rodzaju bazarach znajdziemy podróbki wielu markowych produktów, takich jak spodnie, koszule T-shirty, perfumy, itp. Odwiedzając bazary w miejscowościach turystycznych koniecznie powinniśmy się targować. Ceny na kartkach przy ubraniach, czy podawane przez sprzedawców są dość wysokie, np. za 1 T-shirt może to być 10 euro. Jednak jeśli będziemy się dobrze targowali, a do tego zdecydujemy się na zakup kilku sztuk u jednego sprzedawcy, za kwotę 10 euro możemy kupić nawet 3 czy 4 koszulki, co staje się atrakcyjne cenowo.
Robiąc zakupy w Turcji, pamiętajmy tylko że nasz bagaż ma limit na lotnisku, żeby nie okazało się że dopłata za dodatkowe kilogramy będzie nas kosztowała więcej niż same zakupy.
Brak komentarzy. |