Wypożyczenie samochodu w Turcji w praktyce, ceny i praktyczne porady. Skorzystanie z usług jednej z wypożyczalni samochodów w Turcji jest znakomitą opcją w momencie, gdy chcemy zrealizować własny plan wycieczki, dotrzeć tam, gdzie trudniej dostać się komunikacją publiczną lub korzystać z auta unikając męczącej podróży do miejsca docelowego.
W Turcji z wypożyczeniem auta nie ma większych problemów, można skorzystać zarówno z usług międzynarodowych, jak i mniejszych, lokalnych firm.
Wymagania formalne
Do wypożyczenia samochodu w Turcji nie jest konieczne międzynarodowe prawo jazdy. Minimalny wiek kierowcy zależy od klasy wypożyczanego auta. Do najtańszych modeli wystarczy mieć 21 lat, do aut klasy średniej 24, do najdroższych modeli 27. Niekiedy mogą wystąpić ograniczenia co do górnej granicy wieku, czyli powyżej 75 lat. Prawo jazdy należy mieć od minimum roku lub dwóch lat w zależności od wypożyczalni. Obcokrajowcy będą także poproszeni o okazanie paszportu.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Turcji?
Ceny wynajmu podawane są zazwyczaj za dobę. Jeżeli chcemy wypożyczyć auto na krótszy okres musimy uiścić opłatę jak za cały dzień. Cena wynajmu zależy od rodzaju auta i pory roku - od lipca do września ceny są zazwyczaj najwyższe. Samochód taki jak Renault Clio, Ford Fiesta, Fiat Palio wypożyczymy za około 35-45 euro za dobę. Za Fiata Doblo lub Renalut Kangoo cena może wynosić między 40 a 55 euro. Za miniwana w rodzaju Volksvagena Transportera lub Mercedesa Vito zapłacimy około 70-80 euro. W większości przypadków w cenę wliczony jest nielimitowany kilometraż, podpisując umowę lepiej się jednak upewnić, czy tak jest.
W cenę powinno być wliczone ubezpieczenie OC oraz od kradzieży. Trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności zwracając uwagę na sumę ubezpieczenia i rodzaj szkód jakie pokrywa. Bardzo ważne jest zgłoszenie drugiego kierowcy, w przeciwnym razie, gdy spowoduje wypadek, ubezpieczenie straci ważność.
Do ceny wynajmu trzeba doliczyć opłaty drogowe, parkingowe i paliwo. Dodatkowe opłaty są naliczane za odbiór i zwrot auta w innym miejscu niż wypożyczalnia oraz za opóźnienie w zwrocie auta. Zapłacić trzeba także za dodatkowe ubezpieczenie oraz wyposażenie (fotelik dla dziecka, GPS, bagażnik na dach).
Paliwo, autostrady, parkingi
Wypożyczając auto w Turcji paliwo musimy zakupić sami. Ceny paliwa w Turcji są niestety wysokie. Za benzynę bezołowiową zapłacimy około 4 liry, za gaz około 2,3, za olej napędowy do diesla około 3. Sieć stacji benzynowych jest gęsta, zarówno na autostradach, jak i poza nimi. Nie ma także większego problemu z tankowaniem gazu, jest on dostępny na większości stacji, końcówki do tankowania są takie same jak w Polsce.
Parkingi znajdziemy w pobliżu każdej atrakcji turystycznej, niestety są one płatne. W centrach turystycznych obowiązuje zazwyczaj zakaz parkowania przy głównych ulicach. W mniejszych miastach, poza uczęszczanymi trasami, miejsc parkingowych jest mniej i trzeba poświęcić trochę czasu na ich znalezienie.
Sieć drogowa w Turcji podzielona jest na trzy kategorie: drogi krajowe, regionalne i lokalne. Autostrady są płatne, należność reguluje się gotówką, wysokość opłaty zależy od kategorii pojazdu. Do kategorii I należą motocykle, samochody osobowe, pick-upy i mikrobusy o rozstawie osi do 3,25 m. Opłaty za autostrady dla aut z tej kategorii wahają się od 5,5 do 11,5 lir. Opłaty pobierane są również za przejazd mostami Bosfor i Fatih Sultan Mehmed, w kierunku Europa - Azja. Pojazdy kategorii I płacą tutaj 3,25 liry.
Warunki drogowe i przepisy
Drogi w Turcji są generalnie w dobrym stanie, oznakowanie, nawet na drogach lokalnych jest całkiem niezłe. Na temat zachowania tureckich kierowców krążą różne opowieści. Turcy mają rzeczywiście dość luźne podejście do przepisów, często też używają klaksonów. W dużych miastach, zwłaszcza w Stambule i Ankarze, na ulicach panuje tłok i chaos, trzeba mieć „oczy dookoła głowy” i szybki refleks.
Ograniczenia prędkości są podobne jak w Polsce: w terenie zabudowanym 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na autostradach 120 km/h. Nie ma obowiązku włączania świateł mijania przez cała dobę. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila dla kierowców samochodów osobowych bez przyczep. Pozostali kierowcy muszą być całkowicie trzeźwi. Jazda po pijanemu karana jest grzywną oraz dodatkowo prawo jazdy może być zatrzymane na okres 3-6 miesięcy. Za przekroczenie prędkości grozi od około 100 do ponad 200 lir tureckich, za nierespektowanie czerwonego światła, znaków drogowych - 108, za nieużywanie pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie - 52 liry.
Samochód musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach (na tylnych nieobowiązkowo), apteczkę, gaśnicę i dwa trójkąty ostrzegawcze - jeden ustawia się za samochodem, a drugi przed.
Brak komentarzy. |