Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w rejonie Gór Świętokrzyskich znajdowano w jurajskich skałach ślady dinozaurów. Te właśnie znaleziska stały się inspiracją do stworzenia Parku Jurajskiego, który stanowi wizytówkę gminy i przyciąga turystów. Mowa oczywiście o juraparku w Bałtowie.
Głównymi inicjatorami przedsięwzięcia były Stowarzyszenie „Delta” i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”. Otwarcie Bałtowskiego Juraparku nastąpiło 7 sierpnia 2004. Park ma powierzchnię 3 hektarów i jest położony na Źródlanej Wyspie pod Bałtowem. Spotkamy tu wiele atrakcji związanych z dziejami ziemi.
Najważniejszymi eksponatami są autentyczne skamieniałości odkryte zarówno na tym terenie, jak i na całym świecie. W Muzeum Jurajskim na terenie parku można obecnie zwiedzić wystawę pt. „Maroko - fabryka skamieniałości”. Zobaczymy tu między innymi:
Wszystkie eksponaty wystawione w muzeum pochodzą z trzech wypraw do Afryki zorganizowanych pod szyldem Jura Park Explorer Team i są własnością Bałtowskiego Juraparku.
Ścieżki edukacyjne
Zarówno dorośli jak i dzieci mogą przejść ścieżkę edukacyjną o tematyce prehistorycznej. Wzdłuż ścieżki spacerowej stoją tablice z informacjami dotyczącymi układu kontynentów czy rozwoju życia w morzach i na lądach przed milionami lat, a także naturalnej wielkości rekonstrukcje dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Największe wrażenie robi odtworzenie scenki obrony 6 zauropodów broniących się prawdopodobnie przed dwoma drapieżnikami - dilofozaurami. Odtworzono ją na podstawie śladów odkrytych w Gagatach Sołtykowskich.
Coś dla dzieci
Ciekawostką jest Sabathówka - skalne lapidarium znajdujące się w starym kamieniołomie. Zebrano tu kilkadziesiąt bloków skalnych, na których zachowały się ślady wczesnojurajskich dinozaurów. W Kąciku Młodego Paleontologa dzieci mogą samodzielnie znaleźć skamieniałość lub odkopać szkielet prehistorycznego gada. Na Sabathówce odbywają się także warsztaty paleontologiczno-plastyczne, podczas których najmłodsi preparują zatopione w gipsie „szkielety dinozaurów”, a w Żydowskim Jarze - głębokim wąwozie - można obejrzeć ślady bytowania dinozaurów. Dzieci mogą „zwiedzić” także stylowy plac zabaw.
Bałtowski Jurapark oferuje także możliwość organizacji imprez integracyjnych dla firm. Oprócz tradycyjnej trasy połączonej z oglądaniem eksponatów, w pobliskiej Puszczy Iłżeckiej można przeżyć fantastyczną przygodę. Konne wozy zawożą uczestników zabawy w określone miejsce w puszczy, skąd podzieleni na dwie grupy pod opieką instruktorów wyruszają na... polowanie na dzika (oczywiście symboliczne). Na koniec odbywa się pieczenie dzika i zabawa z poczęstunkiem, tańcami i grami zręcznościowymi. Każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowe upominki.
Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Można wybrać warsztaty paleontologiczne, paleontologiczno - plastyczne lub kursy płukania złota. Wszystkie zajęcia kończą się otrzymaniem „dyplomu paleontologa”. Uczestnictwo w trwających ok. 60 minut warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji. Grupa może liczyć do 50 osób i może skorzystać maksymalnie z dwu form warsztatów.
Brak komentarzy. |