Miejscowość Kamieniec Suski - jak sama nazwa wskazuje - leży 6 kilometrów na północ od miasta Susz, a 39 km. na północny zachód od Iławy. Główną atrakcją jest tutaj pałac zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.
Pałac zyskał nazwę „wschodniopruskiego Wersalu”, a pokoi w nim było tyle, ile dni w roku. Najbardziej znany był tak zwany Błękitny Gabinet, którego ściany wyłożone były niebieskim jedwabiem. Pałac otoczony był ogrodem francuskim z romantyczną grotą. Do dziś zachowały się fragmenty kanałów łączących go z pobliskim jeziorem - rezerwatem przyrody Gaudy. A obok znajdowały się budynki gospodarcze - barokowe oficyny i stajnie oraz spichrze i kuźnie, które w przeciwieństwie do samego pałacu zachowały się do dzisiaj.
Trochę historii, czyli sławni mieszkańcy
W 1807 roku przez dwa miesiące - od 1 kwietnia do 6 czerwca swoją kwaterę w pałacu miał Napoleon Bonaparte wraz ze swą nieoficjalną „małżonką” - panią Walewską. Przeniósł się tam z pozbawionego wygód pokrzyżackiego zamku w Ostródzie i tu założył główną kwaterę swoich wojsk. Podobno na widok kamienickiego pałacu Bonaparte zawołał z radością: „Endlich Chatteuo” (nareszcie pałac). Oprócz spotkań z polskimi i zagranicznymi oficjelami, pisania listów i załatwiania ważnych spraw, Cesarz Francuzów spędzał tu słodkie chwile ze swoją ukochaną. Według niesprawdzonych pogłosek to właśnie w kamienieckim pałacu kochankowie (choć znali się już wcześniej) spędzili swoją pierwszą wspólną noc. Podobno przed wyjazdem tęskniąca za swym kochankiem hrabina (która spędziła tu trzy tygodnie) wycięła kawałek adamaszku z baldachimu nad łożem, na którym spędzili wiele upojnych nocy. A przed II Wojną Światową amerykańska wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer nakręciła w oryginalnych wnętrzach pałacu film o Napoleonie i pięknej pani Marii z Gretą Garbo w roli tytułowej. Film nakręcony na podstawie powieści Wacława Gąsiorowskiego „Pani Walewska” wyreżyserował Clarence Brown.
W pokoju przeznaczonym dla królowej Prus, w skrzydle południowym, w czasach Napoleona mieszkał poseł władcy Persji, któremu często towarzyszył minister spraw zagranicznych Napoleona - Talleyrand.
Inną znaną postacią, która spędziła pewien czas w pałacu w Kamieńcu Suskim w latach 30-tych XX wieku był ... Adolf Hitler. Wódz III Rzeszy chciał odwiedzić umierającego w swoim folwarku Neudeck (obecnie Ogrodzieniec w gminie Kisielice) Paula von Hindenburga, który jednak nie chciał go przyjąć. Hitler zdecydował się poczekać na śmierć bardzo już chorego prezydenta Rzeszy właśnie w pałacu w Kamieńcu Suskim. Podobno spędził tu również dłuższy czas Hermann Göring. Marszałek Rzeszy bardzo lubił psy i miał ich kilka. Podczas jego pobytu w pałacu dwa zdechły i zostały pochowane na terenie parku. Jednak nie ma potwierdzenia tej ostatniej informacji.
Gdy w 1718 roku król Prus Fryderyk Wilhelm I wydał pozwolenie na budowę pałacu, postawił warunek, aby jedno z dwu jego skrzydeł zostało zarezerwowane dla niego i jego rodziny. Pałac zlokalizowany był przy trakcie kurierskim z Berlina do Królewca, którą to trasę para królewska przejeżdżała niejednokrotnie.
Pałac w czasach teraźniejszych
22 stycznia 1945 roku Armia Radziecka splądrowała i spaliła zamek. Przez pewien czas znajdował się tu PGR, potem Gospodarstwo Rolne Kamieniec. Podobno niedawno ktoś kupił zamek i park, ale na razie skończyło się na ogrodzeniu terenu. Niestety, piękny pałac popada w coraz większą ruinę. Przypuszczalnie po pożarze i wielu latach dewastacji pałac nie bardzo nadaję się do remontu.
Z niszczejącymi murami kontrastuje piękna brama wjazdowa. Jedynym w pełni zachowanym elementem rezydencji są rzeźby kamienne przedstawiające alegorię Czterech Pór Roku. Pierwotnie stanowiły zwieńczenie attyki budynku, obecnie stoją w parku miejskim Iławy. W tej chwili szczyt głównego budynku zdobi wspaniałe bocianie gniazdo.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kamieńcu?
Interesujący kościół pochodzący prawie z okresu napoleońskiego, powstały dzięki rodowi Finckenstein. Poza tym na południe od Kamieńca Suskiego rozciąga się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Przez jego teren przebiegają trasy rowerowe i piesze, a także sześć ścieżek dydaktycznych. Możemy zwiedzić także znajdujące się w pobliżu rezerwaty przyrody: Jezioro Karaś, Uroczysko Piotrowice, Zielony Mechacz, Jezioro Iłgi i Rzeka Drwęca.
Największą miejscowością w okolicy jest Iława, gdzie nie tylko znajdziemy nocleg, ale zjemy posiłek czy wypożyczymy kajak, rower czy inny sprzęt sportowy. I tutaj też znajdziemy ciekawe miejsca.
A w okolicy miejscowości Susz - 6 km od Kamieńca - zwiedzimy XVIII - wieczny pałac w Bałoszycach (obecnie hotel z restauracją i wieloma atrakcjami, takimi jak odnowa biologiczna czy stadnina koni), dwory w Babiętach Wielkich i Nipkowie, czy ruiny pałacu w Januszewie. Zresztą Susz jest położony nad malowniczym Jeziorem Suskim, gdzie można zarówno „pomoczyć kija”, jak i popływać kajakiem lub poleżeć nad wodą.
Do Kamieńca Suskiego można dojechać przez Iławę i Susz, lub z drugiej strony - przez Małdyty i Stary Dzierzgoń. Odległość z Olsztyna wynosi 98 km.
Brak komentarzy. |