28 km na południe od Zielonej Góry leży miasto Kożuchów. Krzyżują się tu trzy drogi: nr 297, nr 296 i nr 283. Kożuchów liczy niespełna 10 tysięcy mieszkańców, ale za to zwiedzimy tu sporo zabytków. Zobaczmy, które z nich warto zobaczyć.
Ratusz w Kożuchowie został wybudowany pod koniec XV wieku na miejscu starego, drewnianego, który spłonął w roku 1488. Była to piętrowa ceglana budowla w stylu późnogotyckim. Przebudowywany kilkakrotnie po kolejnych pożarach miasta, uległ zniszczeniu w czasie II wojny, a gotycka wieża zawaliła się w roku 1963. Ratusz w Kożuchowie został odbudowany w latach 1963 - 1969 na pozostałościach północnej ściany gotyckiej i XIX-wiecznej neoklasycystycznej ściany wschodniej.
Według legendy kościół parafialny pw. Oczyszczenia NMP w Kożuchowie miał powstać dzięki fundacji Bolesława Krzywoustego już w 1125 roku. Dzisiejszą formę zaczęto mu nadawać w XIII wieku - wtedy to powstała jednonawowa kamienna świątynia. Dziś, po licznych przebudowach i rozbudowach kościół reprezentuje kilka stylów: główna bryła powstała w stylu gotyckim, wieża i dach - barokowym, a prezbiterium - renesansowym.
Zamek kożuchowski powstał w XIV wieku i pełnił różne funkcje. Był zarówno rezydencją książęcą, jak i zbrojownią, a nawet... siedzibą zakonu karmelitów. Ci ostatni właściciele dokonali tu największych przeróbek. Dojeżdża się do niego drogą nr 297, w mieście skręca się w prawo, potem w lewo w ul. Legnicką i od rynku w prawo. Niestety, zamek nie jest dostępny dla zwiedzających, chyba, że chcemy pozwiedzać biura mieszczącego się tam Centrum Kultury „Zamek”.
W I połowie XVIII wieku na terenie folwarku na Przedmieściu Głogowskim powstała otoczona parkiem rezydencja szlachecka rodziny von Kalckreut. Niestety, pałacyk spalony został w 1945 roku, a jego reszki rozebrano. Dziś możemy zwiedzić tylko parterowy budynek bramny i pokrytą dachem namiotowym kordegardę.
Późnogotycki kamienny kościół pw. Świętego Ducha powstał w XIV wieku jako kościół szpitalny. A na cmentarzu ewangelickim możemy obejrzeć ponad 200 starych płyt nagrobnych - jest to jedno z najokazalszych lapidariów w Europie.
Po dziś dzień w pobliżu kożuchowskiej starówki stoi samotna wieża kościelna. Jest to pozostałość po ewangelickim „kościele łaski”. Były to kościoły ewangelickie wybudowane w kilku miastach południowej Polski na początku XVIII wieku w wyniku tzw. ugody altransztadzkiej. Ugoda ta została zawarta 1 września 1707 na zamku w Altranstädt w Saksonii pomiędzy królem Szwecji Karolem XII i cesarzem rzymsko-niemieckim Józefem I i nadawała (a raczej zwracała) śląskim ewangelikom wiele praw. Sama wieża została dobudowana do kożuchowskiego kościoła w roku 1826. Kościół służył jeszcze ewangelikom do 1950 r., jednakże w związku ze zmniejszeniem się liczebności zboru przekazano go parafii prawosławnej. W 1962 roku został przeznaczony na magazyn zbożowy. W 1968 roku świątynię rozebrano, natomiast wieża ocalała i stoi po dziś dzień. Oprócz Kożuchowa takie kościoły łaski wybudowano jeszcze w Żaganiu, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Miliczu i Cieszynie. Jako świątynia ewangelicka przetrwał do dziś tylko kościół w Cieszynie.
Poza tym w mieście znajduje się wiele starych budynków mieszkalnych, zabytkowych figur świętych czy innych obiektów, jak baszta bramy krośnieńskiej (pozostałość po murach obronnych) czy mierząca 38,9 m. wieża ciśnień. Również w okolicy miasta można robić ciekawe wycieczki. Ale jest to raczej region dla osób lubiących zwiedzanie, a nie opalanie się czy łowienie ryb. Można jednak połączyć ciekawe zwiedzanie z aktywnym spędzaniem czasu decydując się na rowerową wycieczkę wokół Kożuchowa. Możemy w ten sposób zwiedzić Kościół w Solnikach, „Czarci kamień” i stadninę koni w Bulinie oraz zespół zamkowy w Broniszowie. Licząca 33 kilometry trasa w 80% prowadzi drogami asfaltowymi, są to jednak drogi mało uczęszczane, biegnące wśród pól i lasów po lekko pofałdowanym terenie.
Kilka interesujących miejsc możemy zwiedzić pomiędzy Kożuchowem a Szprotawą. Pałac w Borowie Wielkim jest niestety opuszczony i niszczeje. Po wojnie majątek ten należał kolejno do wojska, PGR-u (w części był spichlerz, w części - mieszkania), w latach 90 XX wieku - do osób prywatnych, ale też wykorzystywany był do przechowywania zboża. Obecnie dwór - spichlerz pozostaje w rękach prywatnych i nie jest użytkowany. W miejscowości Witków możemy obejrzeć (raczej tylko z zewnątrz) pozostałość po XV - wiecznym gotyckim zamku - murowaną wieżę rycerską, krytą gontem.
Miejscowość Mycielin leżąca około 13 km na północny-wschód od Szprotawy, to przykład tzw. ulicówki - wsi rozciągniętej wzdłuż drogi, o długości około 3 km. Zwiedzić tu można wczesnogotycki kościół z XIII wieku i ... pozostałości po rozebranym w latach 70-tych XX wieku zespole parkowo-pałacowym. Kolejne ruiny znajdują się w miejscowości Międzylesie - chodzi o XIX - wieczny, neorenesansowy pałac, a niedaleko, w Długiem, zobaczymy będące w niezłym stanie ruiny kościoła. Wybudowano go w XIII wieku częściowo z polnego kamienia, a częściowo z cegieł. Początkowo kościół należał do katolików, następnie w XVI wieku przeszedł w ręce ewangelików. Nieużywany od XVII wieku, spłonął w 1856 roku.
Kożuchów posiada dość dobrze rozwiniętą bazę rekreacyjno-sportową. Można nawet znaleźć saunę i siłownię, a i baza noclegowa jest dobrze rozwinięta.
myszka | ładne miasteczko:) |