Wyspy Kanaryjskie - kiedy najlepiej pojechać na Teneryfę, Fuerteventurę, Gran Canarię czy Lanzarote? Wybierając się na wakacje na jedną z hiszpańskich wysp warto wcześniej sprawdzić jaka jest tam pogoda w danym miesiącu, jak kształtują się ceny lub kiedy możemy trafić na ciekawe wydarzenia.
Okres urlopowy, i tym samym największa ilość wyjazdów, zwyczajowo przypada na letnie miesiące, w czasie szkolnych wakacji. W ostatnich latach stale zwiększa się jednak liczba osób, które na urlop wyjeżdżają poza szczytem sezonu, skuszeni przede wszystkim niższymi cenami, przyjemniejszymi temperaturami i mniejszym tłokiem w kurortach. Sprawdźmy, jak wygląda to w przypadku Wysp Kanaryjskich, kiedy najlepiej wybrać się na Teneryfę, Gran Canarię i inne wyspy archipelagu.
Kilka słów o klimacie.
Wyspy Kanaryjskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego i charakteryzują się stosunkowo małymi różnicami temperatur pomiędzy okresem letnim, a zimowym. Wpływ prądów morskich sprawia, że na wyspach rzadko kiedy panują upały, temperatury są z reguły bardzo przyjemne, zimą średnie temperatury to około 18-19 °C, latem 24-25°C, z racji tego Islas Canarias nazywane są wyspami wiecznej wiosny. Dodatkowym atutem archipelagu jest duże nasłonecznienie i stosunkowo mała ilość opadów (w okresie letnim praktycznie zerowa). Takie warunki klimatyczne sprawiają, że Wyspy Kanaryjskie przyciągają turystów przez dwanaście miesięcy w roku. Klimat poszczególnych wysp nieco różni się pomiędzy sobą - najlepsza pogoda jest z reguły na pustynnych Furteventurze (dodatkowo owiewanej przez wiatry znad Afryki) i Lanzarote, na której ilość słonecznych dni w roku wynosi średnio aż 330. Niezmiernie ciekawe są również różnice w klimacie w ramach jednej wyspy, przykładowo północ Teneryfy jest nieco bardziej deszczowa niż jej południe. Zmianę stref klimatycznych doskonale widać na Gran Canarii, nazywanej z tego powodu kontynentem w miniaturze, wyspie o skalistym, surowym południu i zielonej północy.
Szczyt sezonu.
Sezon turystyczny na Wyspach Kanaryjskich trwa praktycznie przez cały rok, a jego szczyt przypada, jak w całej Europie, na miesiące letnie - lipiec i sierpień. W tym czasie panują tu najwyższe temperatury (aczkolwiek w dalszym ciągu, zwłaszcza na wybrzeżu, bardzo przyjemne), a gwarancja dobrej pogody jest niemal 100-procentowana. W lipcu, sierpniu i wrześniu spodziewać się można również najcieplejszej wody w oceanie. Szczyt sezonu wiąże się jednak z największym tłokiem w kurortach, atrakcjach turystycznych (np. Loro Park, Siam Park, czy wulkan Teide) i na najpopularniejszych plażach oraz zdecydowanie najwyższymi cenami, nie tylko samych wyjazdów, ale również cenami w kawiarniach czy restauracjach. Wyjazd w sezonie, poza pogodą, ma również inne zalety, jedną z nich jest możliwość wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata w windsurfingu i kitesurfingu, które odbywają się na Fuerteventurze na przełomie lipca i sierpnia. Okres letni to również czas wielu festynów, odbywających się tutaj w wielu miejscowościach.
Wakacje poza sezonem.
Świetnym pomysłem jest wybranie się na wyspy poza szczytem sezonu, w okresie wiosennym, czy jesienno-zimowym. To nie tylko szansa na oderwanie się od szarej codzienności i nie najlepszej pogody w kraju, ale również okazja by wyjechać taniej. W tym czasie bowiem wycieczki są z reguły znacznie tańsze niż w popularniejszych miesiącach, a przy odrobinie szczęścia można upolować wyjazd po naprawdę okazyjnej cenie, zwłaszcza w listopadzie, pierwszej połowie grudnia, w marcu i kwietniu. Wyjątkiem jest czas świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, terminy zbiegające się z feriami zimowymi w Polsce oraz okres karnawału na Teneryfie i Gran Canarii. Planując wyjazd w którymś z tych okresów warto dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza chcąc wypocząć w jednym z najpopularniejszych hoteli, oferującym dobry stosunek ceny do jakości świadczonych usług.
Poza szczytem sezonu można co prawda trafić na opady, zwłaszcza na początku jesieni czy zimą, rzadko jednak pada kilka dni z rzędu. Urlop w tym czasie często wybierają osoby nastawione na zwiedzanie, aktywny wypoczynek czy uprawianie sportów wodnych - temperatura wody nawet zimą z reguły nie jest niższa niż 18°C, co sprawia, że oferta kąpieli i sportów morskich dostępna jest przez cały rok.
Wyjazd w mniej popularnym okresie może mieć jeszcze jedną zaletę, a mianowicie szansę na bardziej atrakcyjne zakupy. Wyspy Kanaryjskie znajdują się poza unijnym obszarem VAT, co oznacza, że alkohol i papierosy, sprzęt elektroniczny, kosmetyki czy markowe ubrania są tu tańsze niż na kontynencie, a poza sezonem można dodatkowo trafić na przeceny.
Kalendarz imprez.
Karnawał na Teneryfie, przypadający w lutym i marcu, jest największym w Europie i drugim co do wielkości karnawałem na świecie, po Rio de Janeiro w Brazylii. Każdego roku w kanaryjskim karnawale, którego stolicą jest Santa Cruz de Teneryfie, bierze udział ponad 100 grup tanecznych, którym towarzyszą tłumy mieszkańców wysp i turystów z całego świata, których przyciąga tu wizja wspaniałej zabawy. Karnawał startuje po święcie Trzech Króli, najwięcej imprez przypada na jego ostatni tydzień, a kulminacją są wybory królowej karnawału. Podczas całego karnawału odbywa się wiele parad, którym towarzyszą zabawy do białego rana, pokazy sztucznych ogni, targi i festyny z tradycyjnymi przysmakami. Ciekawostką karnawału jest tzw. „pogrzeb sardynki” (El Entierro de la Sardina), podczas którego parada żałobników dokonuje nad brzegiem oceanu symbolicznego spalenia wielkiej kukły przedstawiającej sardynkę. Miłośnicy parad mogą również odwiedzić wyspy na początku stycznia, jako że tradycyjnie parady towarzyszą obchodom święta Trzech Króli. W czerwcu z kolei, z 23 na 24-go, czyli w Noc Świętojańską, na plażach rozpala się ogniska, a zabawy trwają przez całą noc. Każdego roku dość hucznie obchodzony jest Dzień Wysp Kanaryjskich (Dia de Canarias), przypadający na dzień 30 maja. To święto upamiętniające pierwszą sesję autonomicznego parlamentu kanaryjskiego, dzień ten ma również podkreślić kulturę wysp.
Brak komentarzy. |