Wylądowaliśmy. Jeżeli hotel, czy inny obiekt noclegowy, w którym będziemy mieszkać, nie gwarantuje nam transportu lotnisko - hotel - lotnisko, a przy okazji nie wzięliśmy naszego sprzętu do teleportacji, jakoś musimy sobie poradzić. Lepiej jednak wiedzieć wcześniej jak poruszać się po Malcie.
Jest to bardzo tania forma poruszania się po wyspach na własną rękę, aczkolwiek budzi w przybyszach mieszane uczucia. Zacznijmy od początku.
Jeszcze w 2011 roku po wyspie poruszaliśmy się zorganizowanym, bo maltańskim, ale średnio zorganizowanym transportem publicznym. Jak to? Spytacie. Komunikacja może i była zarządzana odgórnie, państwowo, natomiast pojazdy należały w dużej części do kierowców. Piękne, kolorowe, choć może nie do końca wygodne i mało pojemne. Choć zdziwilibyście się ile osób potrafiło wsiąść do starych maltańskich autobusów. Bilety - kupowane w autobusie, z wydawaniem reszty lub nie (kierowca mógł nie mieć drobnych lub bez pytania „zapomnieć” o naszej należności). Rozkład jazdy na przystankach był tylko czasem. Co z tego? Linie jeździły według zaplanowanej trasy lub tak jak kierowca i pasażerowie sobie zażyczyli. Generalnie - wolna amerykanka!
Wszystko zmieniło się od wakacji 2011 roku, kiedy to na rynek maltański weszła nowa firma transportowa, Arriva, która całkowicie zmieniła oblicze komunikacji na wyspach. Wprowadzono całkiem nowy tabor autobusów. Niskopodłogowe, klimatyzowane, pod jedną banderą. Żal było żegnać tradycyjne maltańskie autobusy, które były czymś wyjątkowym i charakterystycznym dla wysp. Jednak w końcu komunikacja publiczna zaczęła przypominać tę z cywilizowanych krajów. W 2014 roku odpowiedzialność za transport przejęła firma MPT (Malta Public Transport). Dotyczy to zarówno wyspy Malta jak i Gozo.
Jeżeli język angielski nie sprawia nam trudności, na stronie internetowej operatora sami możecie sprawdzić jakie koszty czekają Was podczas podróżowania po wyspach: http://www.publictransport.com.mt. Tymczasem poniżej opowiem Wam jakie rodzaje autobusów znajdziemy na Malcie i ile zapłacimy za przejazd.
Autobusy dzienne - kursują między godziną 5:30 a 23:00 na 80 różnych trasach na Malcie i 15 na sąsiedniej wyspie Gozo. Oznaczone są jedno-, dwu- lub trzycyfrowo.
Autobusy nocne - są uzupełnieniem linii dziennych i jeżdżą w godzinach 23:00 - 4:00. Jeżeli zobaczymy literę N z numerem, to jest to właśnie nocny autobus. Uwaga - nie dojeżdżają wszędzie. Obejmują tylko niewielki obszar. Sprawdźcie na stronie przewoźnika czy zrealizujecie zamierzoną trasę, zanim ruszycie na eksplorowanie wyspy nocą. Ważna uwaga: bilety dzienne, nawet te kilkudniowe czy długoterminowe, nie obowiązują na liniach nocnych. Musicie kupić osobny bilet u kierowcy lub w automacie.
Autobusy z i do lotniska - linie X z jednym z sześciu numerów dowiozą nas zawsze z i do portu lotniczego Luqa. Ze względu na specyfikę trasy, mają więcej miejsca aby pasażerowie spokojnie zmieścili się z bagażami.
W tej kwestii Malta zaskakuje niesamowicie. Na plus. Ceny dotyczą Wyspy Malta i Wyspy Gozo dla turystów:
Jeśli nasz pobyt na Malcie zaplanowaliśmy na co najmniej 3 miesiące i jesteśmy studentem szkoły maltańskiej (lub uczniem), czy też pracownikiem lokalnej firmy, możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić na komunikacji. Informacje dostępne w języku angielskim pod następującym linkiem: http://www.publictransport.com.mt/mpt-saver-card?l=1
Brak komentarzy. |