Dojechać tu można koleją (do wszystkich większych miast w Polsce są połączenia bezpośrednie), a PKS-em i samochodem - drogami wojewódzkimi nr 981 i 971.
Krynica leży na terenie bogatym w wody mineralne. Już pod koniec XVIII wieku powstało tu zdrojowisko, a jego gwałtowny rozwój datuje się na drugą połowę wieku XIX. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych:
- zdrój Główny
- zdrój Jan
- zdrój Józef
- zdrój Mieczysław
- zdrój Słotwinka
- zdrój Tadeusz
- zdrój Zuber
Bywali tu zarówno sławni Polacy (m. in. Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, Helena Modrzejewska, Jan Kiepura, Julian Tuwim), jak i cudzoziemcy.
Ale Krynica nie jest wyłącznie uzdrowiskiem. Jest także uroczym, niewielkim podgórskim miastem z wieloma zabytkami i imprezami kulturalnymi oraz ośrodkiem sportów zimowych. Można korzystać z miejscowych tras zjazdowych, a także robić wypady w dalszą okolicę. Narciarstwo można uprawiać na stokach w Krynicy -
Słotwinach i na
Jaworzynie Krynickiej, na którą zawiezie nas najdłuższa i najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa. 6-osobowe gondole mogą przewieźć 1600 osób na godzinę. Wjazd trwa około 7 minut. Z Jaworzyny można zjeżdżać wieloma trasami o różnym stopniu trudności, także dla początkujących narciarzy i dla dzieci. To właśnie tu istnieje najdłuższa w Polsce oświetlona trasa narciarska o długości 2,6 km. Jest podzielona na dwie części: górną przeznaczoną dla początkujących i dolną - typową trasę gigantową.
Niedaleko Krynicy znajduje się ośrodek Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla z najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym.
W Krynicy od dawna odbywały się zawody w hokeju na lodzie oraz saneczkarskie, Uprawia się tu także inne sporty, nie tylko zimowe: kolarstwo górskie, curling, boks, kick - boxing, karate taekwondo, snowboard i inne.
Po Krynicy można także spacerować i zwiedzać. Najstarszym budynkiem jest pijalnia wód Słotwinka z 1806 roku. Są też Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki Mineralne, a także kompleks eleganckich will - wszystko z XIX wieku. W willi „Romanówka” w 1994 roku otwarto muzeum Nikifora (właśc. Epifaniusz Drowniok) - światowej sławy malarza - prymitywisty.
Innym sławnym „kryniczaninem” jest Jan Kiepura, który na początku lat 20 XX wieku wybudował w Krynicy za pieniądze zarobiona na scenach świata willę „Patna”.
W Krynicy i jej okolicach jest wytyczony tzw. Szlak Cerkwi Łemkowskich, poświęcony budownictwu zamieszkujących kiedyś te okolice Łemków.
W centrum Krynicy wznosi się
Góra Parkowa - wzniesiona 742 m. n.p.m. Można na nią wjechać wybudowaną w 1937 roku kolejką linową, podobną do tej na Gubałówkę. A kto lubi dłuuugie spacery z pewną dozą wysiłku - może „zdobyć” ja pieszo. Na Górze Parkowej znajduje się punkt widokowy, oraz tzw „rajskie zjeżdżalnie” powstałe na miejscu dawnego toru saneczkowego, na którym w 1930 rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski.
Od 1990 co roku w lutym organizowany jest w Krynicy festiwal gitarowy. Ale dużo bardziej znaną imprezą jest organizowany od 1967 roku na przełomie sierpnia i września Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury, pod dyrekcją Bogusława Kaczyńskiego. Koncerty odbywają się na deptaku i w Pijalni Głównej, a w sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego odbywa się przegląd filmów z udziałem Kiepury.
Tak więc w Krynicy każdy może znaleźć coś dla siebie. Można tu spędzić urlop, podreperować zdrowie, albo też przyjechać na krótki, parodniowy odpoczynek. Każdy znajdzie odpowiednie lokum w zależności od tego, co zamierza robić - w pobliżu wyciągów narciarskich, w centrum miasta, obok pijalni, czy też miejsc, które chcemy zwiedzić. Niestety, jak to bywa w znanych uzdrowiskach - pobyt tu nie należy do najtańszych.