Nałęczów - uzdrowisko i letnisko
Nałęczów to miasto w województwie lubelskim, nad niewielką rzeczką Bystrą. Wraz z Puławami i Kazimierzem dolnym stanowi ciekawy teren turystyczny.
Ale przede wszystkim jest Nałęczów uzdrowiskiem - jedynym uzdrowiskiem kardiologicznym w Polsce. Można tu leczyć choroby serca, jak i dochodzić do siebie po zawale, a dzięki mikroklimatowi i wspaniałym wodom mineralnym - także po prostu wspaniale wypocząć i nabrać sił.
Rozwój i rozbudowa uzdrowiska datuje się od XIX wieku, a jego inicjatorami są trzej lekarze: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki i Konrad Chmielewski. Na początku XX wieku odwiedzało Nałęczów wielu pisarzy i poetów: Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Jan Lechoń, Ewa Szelburg-Zarembina, Kazimiera Iłłakowiczówna. Szczególnie silnie związani są z miejscowością: Bolesław Prus, który tworzył nawet kronikę Nałęczowa i Stefan Żeromski, który mieszkał tu i tworzył.
Jest w Nałęczowie wiele miejsc do zwiedzania: XVIII - wieczny Pałąc Małachowskich ze wspaniałą salą balową i muzeum Bolesłąwa Prusa, wybudowana w 1905 roku Chata Żeromskiego, w której pisarz tworzył. Obok znajduje się mauzoleum jego syna. Możemy przejść się po XVIII - XIX -wiecznym parku, obejrzeć piękne zabytkowe wille, m. In. willę Oktawia, należącą do żony Żeromskiego. Odbywają się tu liczne koncerty, spotkania literackie i plenery malarskie.
Nałęczów nie leży daleko od Warszawy, można dojechać tu pociągiem lub samochodem. Można stąd robić ciekawe wypady w okolice. Naprawdę warto spędzić tu urlop!
mso / 2009-11-13
Komentarze: