Ile trwa lot do Amsterdamu? Jak dojechać na lotnisko? Amsterdam jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Holandii. To świetne miejsce na weekendowy wypad dla miłośników zabawy, przygód i imprez do białego rana, to również jedno z głównych lotnisk przesiadkowych w Europie. Poniżej kilka podpowiedzi jak najłatwiej dostać się do Amsterdamu i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty
Obywatele Polscy podróżujący do Holandii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Holandii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Pamiętać należy, iż w Holandii obowiązuje bezwzględny nakaz posiadania przy sobie dokumentu tożsamości, a jego brak karany jest mandatem.
Chcąc przybywać w Holandii w okresie dłuższym niż 90 dni należy dopełnić obowiązku meldunkowego, formalności z tym związanych dokonuje się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca pobytu.
Skąd lecieć do Amsterdamu i ile trwa lot?
Do Amsterdamu dostaniemy się właściwie z każdego większego lotniska w Polsce. Oczywiście najwygodniej wybrać się lotem bezpośrednim, a takie dostępne są z Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Do wyboru mamy kilku przewoźników, np. holenderski KLM, polski LOT, niemiecką Lufthansę czy skandynawski SAS. Czas bezpośredniego lotu z Polski do Amsterdamu to około 2 godziny.
Dostępne są także loty z sąsiadujących z nami krajów, dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców Polski zachodniej może być lot z Berlina, który realizują tanie linie lotnicze Easy Jet.
Lotnisko w Amsterdamie
Lotnisko w Amsterdamie (Amsterdam Schiphol, kod IATA: AMS) powstało w 1917 roku i jest ono ustawicznie modernizowane. Łączna powierzchnia lotniska to około 2820 hektarów, co sprawia, że jest ono jednym z największych portów lotniczych w Europie. Lotnisko obsługuje ponad 70 linii lotniczych.
Terminal podzielony jest na trzy hale (1, 2 i 3), do których prowadzą pirsy wystające na płytę lotniska, zawierające bramki z rękawami. Pirsy B i C (położone po prawej części lotniska) są użytkowane wyłącznie w strefie Schengen, z kolei pirsy E, F i G obsługują wyłącznie ruch spoza strefy Schengen. Pirsy D i H/M stanowią obszar użytkowania zmiennego, gdzie obsługiwane są kolejno loty Schengen i poza-Schengen. Pirs D złożony jest z dwóch kondygnacji, z których wyższa użytkowana jest wyłącznie w strefie Schengen, a niższa tylko poza nią. Pirsy H i M, położone po lewej części lotniska, użytkowane są przez tanie linie lotnicze. Przy zmianie stref z Schengen na poza-Schengen, konieczne jest przejście kontroli granicznej.
Na lotnisku znajdują się stanowiska do self service check-in, hale przylotów, sale konferencyjne, punkty informacyjne, gabinet lekarski, apteki, mnóstwo rozmaitych sklepów i punktów gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, snack-bary, a nawet pub irlandzki, knajpka z owocami morza i sushi bar), komputery z dostępem do internetu, jest tu również kasyno. Dla wygody podróżnych w wielu miejscach umieszczono wygodne fotele, umożliwiające zajęcie leżącej pozycji, odpoczynek gwarantuje również znajdujący się na lotnisku hotel Mercure.
Mimo olbrzymiej powierzchni, lotnisko jest świetnie oznakowane i nie sposób się na nim zgubić. Dotarcie do właściwego gate’u ułatwiają też ruchome chodniki, które są przydatne zwłaszcza kiedy stracimy poczucie czasu w którymś z licznych punktów handlowych lub w przypadku przemieszczania się z większą ilością bagażu. Przy przejściu z jednej hali do drugiej można mieć do pokonania spory dystans, dlatego też na przesiadkę zarezerwować należy co najmniej około 1,5 godziny.
Podróżnych obowiązują standardowe procedury odprawy i bezpieczeństwa.
Jak dojechać na lotnisko w Amsterdamie
Lotnisko położone jest na południowy zachód od Amsterdamu. Najprościej do centrum miasta dostać można się pociągiem, stacja znajduje się pod budynkiem lotniska i bez problemu dotrzemy na nią zarówno z terminala przylotów, jak i odlotów. Bilety na pociąg można kupić w specjalnie oznakowanych, żółtych automatach lub w kasach znajdujących się w handlowej części lotniska, zwanej Schiphol Plaza. Do centrum zabierze nas tzw. Fyra, czyli pociąg kursujący między lotniskiem, a Amsterdamem, a także Rotterdamem i Bredą. Podróż do centrum Amsterdamu zajmuje około 15 minut. Innym wyjściem jest podróż autobusem, przewoźnicy to Interliner i Zuidtangent, przystanki znajdują się przy Schiphol Plaza, przed terminalami odlotów i przylotów. Kolejnym rozwiązaniem jest podroż taksówką - do wyboru mamy tzw. wspólne taxi lub taxi prywatne. W obu przypadkach rezerwacji pojazdu dokonuje się przez stronę internetową lotniska. Wspólne taxi, oprócz nas zabierze także innych pasażerów, co oznacza, że nasza podróż może się trochę wydłużyć, ponieważ kierowca będzie musiał pojechać pod kilka adresów, aby wszystkich porozwozić na miejsce. Prywatne taxi, to oczywiście taxi na wyłączność, pojedziemy bez innych pasażerów i prosto do celu. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zlokalizowaniem właściwiej taksówki, można udać się do stanowiska STA (Schiphol Travel Assistance) położonego w Schiphol Plaza i czynnego przez 24 godziny na dobę, którego pracownicy pomogą w kontakcie z kierowcą. Pamiętać jednak należy o dokonaniu wcześniejszej rezerwacji przez internet, gdyż w STA nie można zamówić taksówki. Jeśli chcemy z lotniska wyruszyć w drogę własnym transportem, do wyboru mamy jedną z wielu wypożyczalni samochodowych. Jak na większości lotnisk, tak i tu znajdują się m.in. Avis, Europcar, Hertz i Sixt.
Wymiana waluty
Walutą obowiązującą w Holandii jest euro, wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Na miejscu bez problemu można korzystać z bankomatów i dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc do Amsterdamu?
Językiem urzędowym jest język niderlandzki, zwany też holenderskim, ale bez problemu możemy porozumieć się też w języku niemieckim czy angielskim.
Wybierając się do Amsterdamu lub jakiegokolwiek innego holenderskiego miasta, nie ma specjalnych zaleceń zdrowotnych i sanitarnych. Osoby, które opłacają składki na NFZ, mają w Holandii prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia (aby móc z niej skorzystać należy przedstawić zaświadczenie o ubezpieczeniu - tzw. kartę EKUZ).
Brak komentarzy. |