Panna Cotta, lekki deser na cieplejsze dni, od lat z powodzeniem konkuruje z Tiramisu. Orzeźwiający, podawany z musem owocowym oczaruje nie jedno podniebienie. Jest prosty w wykonaniu, może więc stać się naszym deserem popisowym, na każdą okazję.
Panna Cotta z Piemontu
Ten rodzaj deseru pochodzi z północnych Włoch, prawdopodobnie z Piemontu. Większość dróg prowadzi do regionu Langhe, znanego jako region win. To właśnie Langhe uważane jest za miejsce, gdzie po raz pierwszy powstała panna cotta. Z włoskiego znaczy tyle, co „gotowana śmietanka”. Można powiedzieć, że jest to mleczna wersja galaretki, rodzaj delikatnej, kremowej babeczki. Podstawowe składniki to śmietana, mleko, cukier i żelatyna. Szlachetności przydają jej sosy owocowe, orzechowe lub wytrawne polewy z wina.
Oto kilka różnych pomysłów na panna cottę:
Panna Cotta delle Langhe
Składniki:
500 g rzadkiej śmietany, 75 g cukru, 3 płatki rybnej żelatyny, 1 kieliszek rumu, 1/2 łyżki ekstraktu z wanilii, 200 g cukru (na zrobienie karmelu).
Przygotowanie:
Z cukru z wodą zrobić karmel; pokryć nim dno foremek i zostawić, aż ostygnie. Żelatynę rozmoczyć w zimnej wodzie i odsączyć. Śmietanę z cukrem podgrzewać w rondlu, cały czas mieszając, a gdy się zagotuje, zdjąć ją z ognia, dodać żelatyny i wanilii, wymieszać, ostudzić i przecedzić. Następnie do rondla wlać rum i gotową masą wypełnić przygotowane wcześniej foremki. Foremki z deserem wstawić na kilka godzin (a najlepiej na całą noc) do lodówki. Deser wyjmować z foremek po zanurzeniu ich na kilka sekund w małej ilości (na wysokość 2 cm) wrzątku.
Panna Cotta (wersja druga)
Składniki:
3 łyżeczki żelatyny w proszku, 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii, 250 ml śmietanki kremówki (36 %), 250 ml pełnego mleka, 80 g cukru, ewentualnie dodatkowo - 1 łyżka rumu i 1 łyżka białego wina.
Przygotowanie:
Żelatynę zalać 2 łyżkami zimnej wody i odstawić na 5 minut. Do rondelka wlać śmietankę kremową i mleko, dodać cukier, ziarenka wanilii i ekstrakt z wanilii. Mieszając, podgrzewać aż cukier się rozpuści. Dodać rum i wino, doprowadzić do zagotowania i szybko odstawić z ognia. Dodać namoczoną żelatynę i mieszać energicznie przez około minutę, aż cała żelatyna się rozpuści. Mieszankę wlać do 4 filiżanek lub 6 mniejszych naczynek. Odstawić do wystudzenia. Po ostudzeniu filiżanki przykryć kawałkiem folii i wstawić do lodówki do stężenia, na około 4 - 5 godzin, lub najlepiej na całą noc. Aby ułatwić wysunięcie deseru z filiżanek, można je włożyć na sekundę do gorącej wody. Deser wyłożyć na talerzyk i podawać ze świeżymi owocami lub musem owocowym. Można też posypać orzechami lub czekoladą.
Miodowa panna cotta
Składniki:
500 g czerwonych porzeczek, 100 g cukru, 10 płatków żelatyny, laska wanilii, 600 ml śmietany kremówki, 600 ml tłustego mleka, w gałązki rozmarynu, 1 cytryna, 8 łyżek miodu.
Przygotowanie:
Porzeczki płuczemy i odsączamy. Cukier gotujemy w 50 ml wody. Dodajemy porzeczki, dusimy 10-15 minut i przecieramy przez sito. Żelatynę wkładamy do zimnej wody, by napęczniała. Rozcinamy laskę wanilii i wyskrobujemy z niej miąższ. Krótko gotujemy śmietanę z mlekiem, laską wanilii i wyskrobanym miąższem. Masę odstawiamy na około 30 minut do ostygnięcia. Z masy śmietanowej wyjmujemy laskę wanilii. Masę ponownie podgrzewamy. Rozprowadzamy w niej odciśniętą żelatynę. Dodajemy porzeczkowy przecier. Całość rozlewamy do miseczek i wkładamy do lodówki (najlepiej na całą noc) do stężenia. Listeczki rozmarynu i startą skórkę z cytryny krótko gotujemy z miodem. Odstawiamy na co najmniej trzy godziny. Przed podaniem polewamy deser miodem.
Brak komentarzy. |