Na brzegu rzeki Kamiennej w zachodniej części Szklarskiej Poręby znajduje się punkt widokowy Krucze Skały. Tworzące go dwie bazaltowe, czarne (czyli krucze, jak skrzydło kruka) skały mają wysokość do 30 metrów. Na Kruczych Skałach istnieje Szkoła Górska Quasar – ośrodek sportów ekstremalnych.
Idea parków linowych, jak inaczej nazywamy takie ośrodki, przywędrowała do nas z Francji. Jak wszystkie tego typu obiekty w Polsce, Quasar został wybudowany i wyposażony zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez organizację ACCT, mającymi zapewnić maksimum bezpieczeństwa osobom odwiedzającym park i biorącym udział w zabawie.
A co to takiego park linowy? Jest to wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach lub palach. Aby móc spróbować tu swoich sił, trzeba mieć co najmniej osiem lat i 130 cm. wzrostu. Górna granica wieku nie została określona, a przeszkody wcale nie są aż takie trudne. Zresztą nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwają doświadczeni instruktorzy, którzy ukończyli profesjonalne szkolenia.
Przed wejściem do parku każdy uczestnik zabawy zostaje wyposażony w odpowiedni sprzęt i przeszkolony z zasad jego używania. Po tym ruszamy na podbój toru przeszkód. Pierwsze stacje treningowe umieszczone są tuż nad ziemią; stopniowo wznoszą się one coraz wyżej - nawet na dwadzieścia metrów. Można tu między innymi przejść po wiszących mostach, wdrapać się na skały, przejść szczelinami oraz, co jest chyba największą atrakcją, zjechać na linie nad rzeką w dół doliny.
Ale park linowy jest nie tylko miejscem zabaw. Odbywają się tu kursy i szkolenia wspinaczkowe dla instruktorów oddziałów specjalnych Wojska i Policji oraz imprezy towarzyszące konferencjom, seminariom itp. Na terenie Parku trenują również GOPR-owcy.
Quasar nie jest jedynym parkiem linowym w Szklarskiej porębie. Przy ul. Obrońców Pokoju - naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki powstał niedawno Park Linowy Trollandia z dwiema trasami linowymi zainstalowanymi na wysokości od 4-ch do 18-u metrów.
A z pokrewnej trochę dziedziny - zapraszamy dzieci i dorosłych do Dinoparku, gdzie znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, rozmieszczonych zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Można tu również obejrzeć film w kinie technologii 5D, a dla najmłodszych przygotowano olbrzymią piaskownicę z umieszczonym w niej szkieletem dinozaura.
Zabawa w Parku Linowym pomaga uwierzyć w siebie, potrenować bezpiecznie (przynajmniej tak bezpiecznie, jak to jest możliwe) zmysł równowagi, poznać techniki jego doskonalenia i pokonać lęk wysokości. Jednocześnie jest to fajny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu.
A przecież Szklarska Poręba jest ośrodkiem aktywnego wypoczynku. Możemy robić stąd wycieczki piesze i rowerowe, a trening w ośrodku sportów ekstremalnych przydać się może na przykład przy pokonywaniu Zakrętu Śmierci - powstałego na przełomie 1935 i 1937 roku odcinka drogi ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa. Jest to bardzo ostry (ok.180°) zakręt, który stanowi jednocześnie punkt widokowy.
Jeżeli jesteśmy już w Szklarskiej Porębie, czy to na urlopie, czy tylko na krótkim wypadzie, warto zwiedzić wszystkie atrakcje, a do takich z pewnością należy Quasar.
Dojazd do Szklarskiej Poręby istnieje od: Piechowic (droga z Jeleniej Góry) z odbiciem na Szklarskę Porębę Dolną (droga 362); od strony granicy z Harrachova (obie drogą nr 3); oraz ze strony Świeradowa przez Rozdroże Izerskie i słynny Zakręt Śmierci (droga nr 362).
Ponadto do Szklarskiej Poręby dojeżdża kolej z Jeleniej Góry zatrzymując się na trzech stacjach: Szklarskiej Porębie Dolnej, Średniej i Górnej.
Violka | Quasar - świetne miejsce tortur ;) prowadzone przez naszych znajomych. Mam na profilu właśnie kilka fotek... ;) |