Pośród malowniczych mazurskich lasów, pól i wsi wije się rzeka Krutynia. Jej brzegi porośnięte są drzewami liściastymi, rzucającymi cień na wodę. Sama rzeka nie jest głęboka, woda sięga powyżej pasa, ale dno porośnięte jest gęsto liliami i wodorostami, w które można się zaplątać przy kąpieli.
Wśród wodorostów śmiga wiele gatunków ryb. Żyją tu także raki - a to dowód, jak czysta jest tu woda. Raki nie tolerują żadnych zanieczyszczeń! Krutynia wypływa z jeziora Warpuny na północny zachód od Mrągowa, kończy swój bieg w jeziorze Bełdan. Po drodze przepływa przez wiele mniejszych i większych mazurskich jezior. Mylące jest zwyczajowe nazewnictwo obowiązujące na Mazurach, zgodnie z którym rzeka zazwyczaj zmienia nazwę w momencie przepływania przez jezioro, które zbiera wodę także z innych cieków. Tak więc Krutynia wypływa nie z Warpun, lecz z Jeziora Krutyńskiego, a następnie przyjmuje nazwy: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, Struga Spychowska, i dopiero Krutynia, która wpływa do Bełdan. Większe miejscowości nad Krutynią to: Sorkwity, Borowo, Dłużec, Spychowo, Krutyń, Ukta, Ruciane Nida. W każdej z nich można zatrzymać się na nocleg czy na kilkudniowy pobyt. Najbardziej znaną miejscowością jest Krutyń. Stąd można wybrać się na krótki, jednodniowy spływ kajakowy lub na wycieczkę łodzią „na pych” używaną zwykle przez miejscowa ludność.
Organizatorzy proponują kilka rodzajów spływów po Krutyni. Najłatwiejszym jest tzw. „spływ weekendowy”, o długości 32 km. Trasa prowadzi przez odcinek o spokojnym, powolnym nurcie, mogą go pokonać nawet niezbyt wytrawni kajakarze, np. rodziny z dziećmi. Uczestnicy spotykają się w piątek o godz. 17.00 na ognisku. Sam spływ rozpoczyna się w sobotę rano i trwa do niedzielnego popołudnia.
Spływy jednodniowe można organizować w każdy dzień tygodnia. Lepiej jest zaplanować go na dzień powszedni, gdyż w weekend zazwyczaj na Krutynię wypływa wielu kajakarzy, często początkujących. Istnieje kilka tras takich krótkich spływów o różnej długości i stopniu trudności. Oto one:
Krutyń - Ukta. 13 km ok. 3 - 4 godziny. Cały odcinek to rzeka o spokojnym nurcie. Na trasie zabytkowy, przedwojenny młyn wodny w Krutyńskim Piecku i wieś Wojnowo- największe skupisko filiponów w Polsce. Powrót mikrobusem.
Krutyń - Nowy Most. 19,5 km (ok. 6 godzin). Za Uktą płyniemy przez przepiękny rezerwat Wańkowicza. Powrót do Krutyni mikrobusem.
Krutyń - Iznota. Trasa o długości 29 km (ok. 8 godzin). Trasa ze względu na długość - dla wytrawnych kajakarzy.
Zgon - Krutyń. 12,5 km (ok. 3-4 godzin) Przewóz turystów i kajaków do Zgonu (nad Jezioro Mokre).
Spychowo - Krutyń. 25 km (ok. 8 godz.).Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście drogowym w Spychowie. Początkowo płyniemy odcinkiem Spychowskiej Strugi, która to zanosi nas do malowniczego jez. Zdrużno potem przesmykiem pod mostem drogowym przedostajemy się na jez. Uplik - perełkę szlaku Krutyni o urokliwych wysokich brzegach porośniętych lasem świerkowo - sosnowym. Po przepłynięciu tego jeziora trafiamy na jez. Mokre (dalej patrz trasa Zgon-Krutyń).
Długość spływu przez całą Krutynię wynosi około 100 kilometrów. Zajmie to kilka dni - w zależności od stopnia zaawansowania - i jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie urlopu. Baza noclegowa na trasie jest dobrze rozwinięta. Są to zazwyczaj stanice należące do PTTK, dzierżawione przez prywatnych ajentów. Dostępne są noclegi w domkach campingowych lub na polach namiotowych (często z dostępem do prysznica). Ceny noclegów w domkach kształtują się od 30 - 45 zł, a na polu namiotowym - 10-15 zł. od osoby. Prysznice często są płatne dodatkowo.
Brak komentarzy. |