W trzy lata po wielkiej powodzi w 1897 roku zapadła decyzja o wybudowaniu zapory wodnej, zalewu i elektrowni wodnej na rzece Bóbr w położonej w województwie dolnośląskim wsi Pilchowice.
Jest to druga co do wysokości (po Solinie) i druga co do czasu powstania zapora wodna w Polsce. Powstała według projektu profesora O. Intze oraz dr I.C. Bachmanna. Zbudowano ją z kamieni łączonych betonem - obecnie tej metody już się nie stosuje. Budowę rozpoczęto w roku 1904. A dnia 16 listopada 1912 r. nastąpiło oficjalne otwarcie zapory przez cesarza Wilhelma II.
Wysokość zapory wynosi 69 metrów, a szerokość jej korony - 270. Przed zaporą powstał zalew o powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln. metrów, a poniżej - złożona z sześciu turbozespołów elektrownia o mocy 7,5 MW. Elektrownia usytuowana została w nietypowym miejscu - u stóp zapory, a wyglądem przypomina dom mieszkalny. Znajdujący się z boku korony kanał upustowy ma rzadko spotykaną konstrukcję schodową, która ma nie dopuścić do zmycia budynku elektrowni. Do dziś działa betonowa śluza do kontrolowania przepływu wody, która znajduje się w 45-metrowym szybie. Głębokość zbiornika waha się między 40 a 47 metrów.
Wokół zbiornika, a także na koronie zapory znajduje się znakomity teren spacerowy. Niestety, turyści skarżą się na nienajlepsze zabezpieczenie korony zapory. Ogrodzenie jest wykonane z poziomych rurek, które są umieszczone w takiej odległości od siebie, że dziecko może się między nimi przecisnąć i polecieć w dół. Rozwiązaniem mogłoby być założenie dodatkowej siatki.
Pierwsze wzmianki na temat osady Pilichowice pochodzą z XIII wieku, była ona częścią dóbr należących do różnych niemieckich rodów. Ponieważ często cierpiała z powodu wylewania Bobru, zapadła decyzja o budowie zapory, która miała wpływ na rozwój całego regionu. W latach 1904 - 1909 powstała linia kolejowa, Jelenia Góra - Lwówek Śląski, która miała wspomóc budowę zapory, a przy okazji połączyła miejscowość ze światem oraz dała pracę wielu okolicznym mieszkańcom. We wsi jak grzyby po deszczu rosły hotele, kasyna i schroniska, a wokół powstawały kamieniołomy. Na trasie linii budowano mosty i wiadukty. Po wojnie wieś znacznie się wyludniła, powstał tu PGR.
Dzisiejsze, liczące 610 mieszkańców i zajmujące powierzchnie 890 ha, Pilichowice stanowią wspaniałe miejsce do odpoczynku. Wieś leży na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Największą atrakcją jest bez wątpienia Zalew Pilchowicki - znakomite miejsce do kąpieli, wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Piękny jest również dojazd koleją do stacji Pilchowice - Zapora. Linia Jelenia Góra - Lwówek Śląski reprezentuje typ kolei górskiej z trzema tunelami (najdłuższy ma 320 metrów długości) i rewelacyjnym, najwyżej położonym w Polsce mostem kratownicowym ponad zatoką zaporowego Jeziora Pilchowickiego.
W samej osadzie możemy zwiedzić zapisany w rejestrze zabytków dom murowano - drewniany, kościół filialny p.w. Matki Boskiej Bolesnej oraz zabudowania z końca XVIII i XIX wieku. Ponadto przebiega tędy kilka szlaków turystycznych. Jednym z nich jest zielony Szlak Zamków Piastowskich, o długości 146 km. Zaczyna się w Zamku Grodno, a kończy w zamku Grodziec. Na jego trasie jest 15 ciekawych zamków.
Na Zalewie Pilichowskim można pływać kajakami i rowerami wodnymi, a za zalewem rzeka Bóbr staje się szlakiem spływów kajakowych. Najczęściej przepływany odcinek z Nielestno (okolice PKP) do Wlenia (Pole namiotowe) i dalej do Marczowa (jaz hydroelektrowni) dostarcza niezapomnianych wrażeń. Zalew Pilichowicki leży 7 kilometrów od Wlenia w kierunku Zielonej Góry. Jest tu dużo pensjonatów i kempingów.
Brak komentarzy. |