W 2013 roku pojawiła się możliwość uzyskania wizy turystycznej do Turcji za pośrednictwem strony internetowej www.evisa.gov.tr Od tego czasu kilkakrotnie zmieniały się komunikaty dotyczące procedury uzyskania wizy, co spowodowało zamieszanie i dezinformację. Jakie faktycznie na dzień dzisiejszy są możliwości uzyskania wizy tureckiej? Jaki jest koszt wizy? Jak wyrobić e-wizę przez internet? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z wyrabianiem wizy do Turcji.
Przepisy wjazdowe do Turcji
Do wjazdu do Turcji obywatele polscy muszą posiadać paszport ważny min. 6 mies. od daty wjazdu do Turcji oraz wizę. Od wielu lat wizę turystyczną uzyskiwało się za opłatą na lotnisku w Turcji po przylocie. Wiza turecka jest wizą wielokrotnego wjazdu i obowiązuje przez 180 dni od pierwszego wjazdu. Umożliwia pobyt o łącznej dugości do 90-u dni w trakcie 180-dniowego okresu jej ważności. Od 2013 roku, oprócz możliwości uzyskania wizy na lotnisku oraz w ambasadzie (ta opcja jest rzadko wykorzystywana przez turystów jadących do Turcji), wprowadzono wizy elektroniczne czyli e-wizy, uzyskiwane za pośrednictwem strony internetowej Tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.evisa.gov.tr Już na przełomie roku 2013/2014 zapowiadane było zniesienie od 11 kwietnia 2014 roku możliwości otrzymania wizy na lotnisku na rzecz e-wizy. Informacja ta wywołała niepokój zarówno w biurach podróży, które obawiały się, że klienci będą oczekiwali od nich wystawiania wiz, jak i u samych turystów, którzy nie zawsze posiadają dostęp do internetu, czy kartę kredytową, niezbędną do opłacenia e-wizy.
Na szczęście turecki MSZ potraktował rok 2014 jako przejściowy i pozostawił możliwość uzyskania wizy na lotnisku. Co prawda jest to okupione wyższą opłatą - zamiast 20 USD od osoby płaci się 30 USD lub 25 Euro, ale jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy z różnych względów mają problem z załatwieniem e-wizy lub też zwyczajnie zapomnieli ją wyrobić.
E-wiza, czyli wiza przez internet, krok po kroku
Przed przystąpieniem do złożenia wniosku przygotujcie: paszport, dodatkowe dane, których nie ma w paszporcie (imię matki, imię ojca, adres, nr telefonu), kartę kredytową lub kartę debetową z możliwością płatności przez internet. Będziecie musieli również wpisać adres mailowy, na który przyjdzie potwierdzenie rejestracji wniosku wizowego. Należy również wprowadzić datę planowanego wjazdu do Turcji.
Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania e-wizy jest wejście na stronę internetową www.evisa.gov.tr. Na szczęście od niedawna dostępna jest polska wersja strony, co na pewno jest znacznym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób nie znających języków obcych. Na stronie głównej wybieracie „Nowy wniosek”. Pierwszą informacją, którą należy podać jest obywatelstwo oraz rodzaj dokumentu podróży (zapewne w większości przypadków będzie to paszport zwykły). Następnie należy wpisać kod weryfikujący i kliknąć „Zapisz i kontynuuj”.
W ten sposób przechodzimy do kolejnego kroku, w którym wpisujemy datę przyjazdu do Turcji. Jeśli nie jesteśmy pewni daty przyjazdu, możemy wpisać datę wcześniejszą - z zapasem. Jeśli wpiszemy np. 10 kwietnia, a wjedziemy 20 kwietnia, nie będzie to żaden problem.
Następnym krokiem będzie wypełnienie naszych danych osobowych. Wypełniając wniosek dokładnie zwróćcie uwagę na informacje znajdujące się obok każdego okienka, które podpowiadają, jakie znaki specjalne (np. myślnik, ukośnik) można zastosować w danym polu, a jakie nie. Jeśli wpiszecie w niedozwolonym polu np. myślnik (tak jest dla przykładu z myślnikiem w kodzie pocztowym w polu adresu), to wniosek nie przejdzie, a po próbie zatwierdzenia na stronie pojawi się komunikat o konieczności poprawki danych. Polskie znaki są akceptowane.
Jeśli wyrabiamy wizę dla 1 osoby, po wypełnieniu danych klikamy „Zapisz i kontynuuj”, aby przejść do zatwierdzenia wniosku. Jeśli jedziemy z członkami naszej rodziny i chcemy za jednym zamachem wyrobić i opłacić wizy dla 2 do 10 osób (teoretycznie członków naszej rodziny, w praktyce nie wiadomo dlaczego nie można w ten sposób wyrobić wizy np. dla grupy przyjaciół), klikamy na „Dodaj następną osobę”. Przed przejściem do kolejnego etapu zostaniemy poproszeni o sprawdzenie prawidłowości danych i ich zatwierdzenie. Sprawdźcie dane bardzo dokładnie - wiza z błędnie wypełnionymi danymi jest nieważna!
Jeśli wybraliśmy opcję wizy rodzinnej (czyli kliknęliśmy „Dodaj następną osobę”), musimy wypełnić dane kolejnych osób. Po wypełnieniu danych wszystkich osób, przechodzimy do weryfikacji mailowej. Na podanego przez nas we wniosku maila zostanie wysłana wiadomość z linkiem, w który trzeba wejść w ciągu 1 godziny, aby zatwierdzić wniosek. W innym wypadku wniosek zostaje anulowany.
Po zatwierdzeniu wniosku, przechodzimy do płatności. Płatność musi zostać dokonana w ciągu 48 godzin, w innym wypadku wniosek zostanie anulowany. Wymagana jest płatność kartą kredytową. Akceptowane są tylko karty Visa lub MasterCard z systemem 3D Secure. Jeżeli nie posiadacie karty kredytowej, ale posiadacie kartę debetową, skontaktujcie się z Waszym bankiem w celu odblokowania możliwości płatności tą kartą przez internet. Nie ma wymogu, aby karta kredytowa należała do osoby wnioskującej o wizę. Od niedawna system pobiera dodatkową opłatę manipulacyjną w wysokości 0,35 USD za pojedynczą płatność (nieistotne, czy płacimy za 1 wizę, czy robimy wizę rodzinną i płacimy za jednym razem za 10 wiz). Zgodnie z informacjami w systemie jest to koszt opłat bankowych między krajami. Tak więc w praktyce e-wiza kosztuje 20 USD od osoby + 0,70 USD za 1 płatność kartą. Nie ma potrzeby posiadania konta w USD.
E-wiza czy tradycyjna - którą możliwość wybrać?
Jak to zazwyczaj w życiu bywa, i jedna i druga forma ma swoje wady i zalety. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, i wybrać formę, która bardziej nam odpowiada.
E-wiza ma na pewno 2 podstawowe zalety: niższa cena i brak konieczności stania w kolejce na lotnisku. Strona internetowa służąca do wyrobienia e-wizy, mimo drobnych niedociągnięć, jest dosyć czytelna, prosta w obsłudze i od niedawna dostępna w polskiej wersji językowej.
Minusem na pewno jest konieczność posiadania dostępu do Internetu oraz karty kredytowej lub debetowej z możliwością płatności przez Internet. Musimy poświęcić czas na wypełnienie wniosku i dokonanie płatności, ale cała procedura przebiega dosyć szybko ok. 5-10 minut na 1 wizę. Będziemy mieć problem, jeśli zgubimy wydruk wizy, chyba że po zgubieniu dokumentu mamy dostęp do swojego maila, wówczas możemy ponownie wydrukować wizę. Uwaga: po wjeździe do Turcji i opuszczeniu lotniska nie należy wyrzucać wydruku e-wizy! Należy się przygotować na to, że możemy zostać poproszeni o jej okazanie podczas odprawy przed lotem powrotnym. Wylatując z Turcji najlepiej mieć e-wizę przygotowaną w bagażu podręcznym - tak, aby można było ją okazać w razie wezwania.
Kłopotów może nam przysporzyć pomyłka w danych we wniosku - nie ma możliwości korekty danych i wiza z nieprawidłowymi danymi jest nieważna, pieniądze przepadają, trzeba złożyć nowy wniosek oraz uiścić ponownie opłatę. Chociaż w praktyce nie wiadomo, czy ktokolwiek sprawdzi i wykryje błąd w danych zawartych we wniosku wizowym...
Dużym minusem e-wizy jest to, że w przypadku jej wyrobienia z wyprzedzeniem, a następnie w przypadku rezygnacji z wyjazdu i nie wykorzystania wizy, nie ma możliwości jej anulacji - pieniądze przepadają. Tak samo jest w sytuacji, jeśli np. planowaliśmy wjazd do Turcji 20 września i taką też datę wpisaliśmy we wniosku, a wyjazd przesunął się nam na 19 września - nie ma możliwości korekty daty obowiązywania wizy po jej wystawieniu. W takim wypadku konieczne jest wyrobienie nowej wizy, z datą obowiązywania od 19 września.
Przyszłość
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało załatwienie wizy do Turcji w przyszłości. Na pewno polski MSZ i Stowarzyszenie Polsko-Tureckie negocjują z Tureckim MSZ-em możliwość zniesienia wiz dla Polaków (wizy do Turcji nie obowiązują np. obywateli Niemiec, Czech, Słowacji czy Węgier). Gdyby jednak negocjacje nie zakończyły się pomyślnie, w roku 2015 możemy się spodziewać 2 scenariuszy: albo zostanie zlikwidowana możliwość wyrobienia wizy na lotnisku i turystom pozostanie tylko e-wiza, albo władze tureckie ugną się i pozostawią możliwość wyrobienia wizy na lotnisku na równi z możliwości wyrobienia e-wizy na dłuższy czas. Tak czy inaczej, jeśli wybieracie się do Turcji w celach turystycznych w najbliższej przyszłości, warto zapoznać się z systemem, poprzez który można uzyskać e-wizę do Turcji.
Pawel_88 | Dobrze wiedzieć :) |