Wypożyczenie skutera w Tajlandii jest najlepszym pomysłem na samodzielne zwiedzanie okolic miejscowości w której spędzamy wakacje. Zanim jednak udamy się do wypożyczalni warto zapoznać się z kilkoma kwestiami związanymi z wypożyczeniem i poruszaniem się skuterem po Tajlandii.
Prawo jazdy i kask
Zgodnie z obowiązującym prawem, aby poruszać się samochodem czy skuterem po Tajlandii należy posiadać tajskie albo międzynarodowe prawo jazdy (taką informację możemy przeczytać np. na stronie internetowej polskiego MSZ-u). W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Pytanie o prawo jazdy w wypożyczalniach pada bardzo, bardzo rzadko - nic dziwnego, gdyż gdyby przepis ten był przestrzegany, wypożyczalnie pełne były by skuterów, a potencjalni klienci omijaliby je szerokim łukiem. Warto jednak mieć ze sobą (tak na wszelki wypadek) polskie prawo jazdy. Jedyny problem związany z tym może pojawić się podczas kontroli czy uczestniczenia w kolizji - wtedy pozostaje jedynie tłumaczenie się nieznajomością przepisów i pokazanie polskiego dokumentu.
Wypożyczając skuter koniecznie należy poprosić o kask dla siebie i pasażera. Przepis ten jest dość skrupulatnie przestrzegany przez tajskich policjantów, szczególnie w większych miejscowościach, gdzie dość często zobaczymy znaki informujące o konieczności jazdy w kasku. W mniejszych miejscowościach możemy wprawdzie zauważyć osoby jeżdżące bez kasku, lecz nie ma co kusić losu, szczególnie że kaski dostaniemy w każdej wypożyczalni bez żadnego problemu i dodatkowych opłat.
Wypożyczenie skutera
W każdej miejscowości turystycznej wypożyczalnię znajdziemy bez żadnego problemu. Często osoby prowadzące restaurację, pub czy biuro turystyczne oferują także wypożyczanie skuterów. Sam proces wypożyczenia jest bardzo prosty. Należy wybrać skuter, który nas interesuje, ustalić cenę (o tym za chwilę) podpisać umowę najmu, zapłacić (płacimy zawsze z góry) oraz pozostawić w zastaw paszport.
Stan skuterów w wypożyczalniach jest różny, warto więc przyjrzeć im się dokładniej, aby wybrać jak najlepszy egzemplarz. Warto tutaj kierować się takimi kryteriami jak stan wizualny (liczba obtarć) czy przebieg. Najlepszym wyborem będą skutery mające na liczniku poniżej 10.000 kilometrów.
Ile kosztuje wypożyczenie skutera w Tajlandii?
Cena wypożyczenia skutera zależy od kilku czynników - okresu w którym wypożyczamy (sezon / po sezonie), miejscowości (w tych większych, bardziej turystycznych może być drożej), modelu skutera (pojemności silnika).
Najpopularniejszym skuterem, który znajdziemy w wypożyczalniach jest Honda Click o pojemności 125 cm3. Średnia cena wypożyczenia wacha się w okolicy 250 Bahtów za dobę (kwota ta może być dużo wyższa na niewielkich wyspach, gdzie jest bardzo mało wypożyczalni). Skuter ten jest idealny dla przeciętnego turysty, a jego moc silnika pozwala na swobodne poruszanie się dwóch osób, nawet jeśli planujemy poruszanie się stromymi drogami prowadzącymi przez tereny górzyste (np. chcemy wjechać na górę, na której znajduje się Wielki Budda na Phuket).
Targowanie się, czyli jak zapłacić mniej
Kupując cokolwiek w Tajlandii (czy to jakiś produkt czy usługę) należy bezwzględnie targować się. W przypadku wypożyczenia skutera mamy dwie możliwości. Cena może być znacznie niższa jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie na kilka dni. Drugą możliwością targowania się jest wypożyczenie skutera na niepełny dzień. Możemy np. pójść do wypożyczalni około południa i powiedzieć, że skuter oddamy jeszcze dziś późnym wieczorem - w tym przypadku możemy wytargować około 50 Bahtów. Przy tej opcji należy upewnić się, że osoba wypożyczająca będzie jeszcze pracowała o tej godzinie - zdarza się bowiem, że w niektórych miejscach (np. przy plaży w Patong), wypożyczalnie czynne są tylko do godziny 17-18.
Paliwo i tankowanie
Wypożyczalnie skuterów mają dwa podejścia do ilości paliwa w baku. Jedne wypożyczają z pełnym bakiem i chcą aby z taką samą ilością paliwa oddać skuter, inne z prawie pustym. Pierwsza opcja jest bardziej komfortowa, gdyż nie musimy od razu szukać miejsca, gdzie kupimy benzynę.
Skutery oferowane w wypożyczalniach jeżdżą na benzynie 91 oktanowej. Paliwo możemy kupić albo na stacjach benzynowych, albo co jest dużo bardziej popularne, na przydrożnych „straganach” z napisem „GASOLINE”, gdzie jest sprzedawane w butelkach. Ta druga opcja jest trochę droższa, ale bardziej wygodna, szczególnie jeśli w pobliżu nie ma żadnej stacji paliw. Możemy także spotkać przy drodze „prywatne stacje paliw”, składające się z jednego dystrybutora - jednak w większości przypadków jest to najdroższa i zarazem najmniej opłacalna opcja.
Poruszanie się, czyli ruch lewostronny
Poruszanie się po ulicach Tajlandii lekko różni się od tego w Polsce. Zasadniczą różnicą jest ruch lewostronny, który na początku może być nieco kłopotliwy, jednak z czasem można się do niego szybko przyzwyczaić. Jak więc przetrwać na skrzyżowaniach, szczególnie tych o ruchu okrężnym? Zasada jest bardzo prosta - jeśli nie mamy pewności jak zachować się w danym miejscu, zwróćmy uwagę na to jak jadą „miejscowi”. W przypadku dużych skrzyżowań możemy spróbować „przykleić się” do jakiegoś samochodu, jadąc tak jak on.
Podczas jazdy dość często zauważymy, że kierowcy używają sygnału dźwiękowego. Najczęściej nie chodzi tu o „ochrzanienie” innego uczestnika ruchu, ale o ostrzeżenie go, że jedziemy i żeby na nas uważał.
Reasumując poruszanie się po ulicach Tajlandii nie jest niczym strasznym, z jedynym zastrzeżeniem - nie polecamy „nowicjuszom” jazdy po ulicach w dużych miastach, jak np. Bangkok, gdzie ruch jest bardzo duży. Nie mając wprawy czy raczej doświadczenia przy tak dużej ilości pojazdów na ulicach, nie trudno o spowodowanie kolizji - lepszym rozwiązaniem będzie tu korzystanie z metra, skytraina czy po prostu taksówki, które w Bangkoku są bardzo tanie.
A jeśli chcemy wypożyczyć samochód?
Wypożyczenie samochodu w Tajlandii nie jest bardzo popularne, może być jednak dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy udać się w dalszą podróż po kraju. Ceny zaczynają się od ok. 1200 Bahtów (za odpowiednika naszej Toyoty Corolli), opcja ta jest najbardziej opłacalna jeśli podróżujemy w 4 osoby.
pilarosiu | bardzo przydatne informacje :) |