Miasto Golub - Dobrzyń istnieje w obecnej formie administracyjnej od piętnastego maja 1951, czyli od połączenia miast o tych nazwach leżących na przeciwległych brzegach Drwęcy. Golub otrzymał prawa miejskie już w XIV wieku.
Najbardziej znanym zabytkiem Golubia - Dobrzynia jest zamek krzyżacki wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w Golubiu, na prawym brzegu rzeki. Położonego na wzniesieniu zamku nie sposób nie zauważyć. Przed wybudowaniem obecnego zamku znajdowało się tu drewniano - ziemne założenie obronne. Na życzenie Anny Wazówny surowa bryła zamku została ozdobiona renesansowymi attykami z czterema okrągłymi wieżyczkami i małym pałacykiem dobudowanym od zachodu. Podczas okupacji na zamku szkolono hitlerowską młodzież.
Od lat 70 XX wieku w lipcu na zamku w Golubiu pod honorowym patronatem marszałka województwa odbywają się międzynarodowe turnieje rycerskie, w których uczestniczą członkowie bractw rycerskich z różnych krajów. A oto przykładowy program turnieju z 2008 roku:
Sobota 5 lipca
Jak każdy szanujący się zamek, tak i ten w Golubiu ma swojego ducha - Białą Damę. Tutaj jest to Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III. Można ją spotkać, jak ubrana na biało krąży po zamku. Podobno pomogła w odzyskaniu wolności więźniom trzymanym w podziemiach przez Szwedów za niepłacenie morderczych kontrybucji. Tajemnicza biała postać pokazała nieszczęsnym tajemne przejście prowadzące pod Drwęcą do miejscowości Radziki Duże. Gdy Szwedzi odkryli ucieczkę, i zlokalizowali tajemne przejście, ruszyli nim w pogoń. Nagle ze wzgórza osunął się wielki głaz, niszcząc korytarz. Wielu Szwedów zginęło pod jego gruzami.
Od kilku lat na zamku odbywają się bale noworoczne zwane „Sylwestrem sław” .Punktem kulminacyjnym jest wyjście z ukrytego za portretem Wazówny korytarza Białej Damy. Co roku „wciela się” w nią aktualna Miss Polonia.
Wstęp na dziedziniec zamku jest płatny: bilet zwykły kosztuje 10 złotych, ulgowy 8, dzieci i młodzież do lat 16 - 5. Dzieci do lat siedmiu wchodzą bezpłatnie. Czas pobieżnego zwiedzania to 45 minut, plus czekanie, aż zbierze się grupa (jest przewodnik).Inne zabytki Golubia - Dobrzynia to:
Dojazd pociągiem lub samochodem do Torunia, Bydgoszczy lub Kowalewa (najbliżej). Zamek jest widoczny z daleka. Jadąc samochodem od południa należy go minąć i po chwili skręcić w lewo. Obok zamku znajduje się płatny parking.
myszka | Byłam w weekend polecam. O pełnych godzinach jest zwiedzanie z przewodnikiem. Wejście bilet normalny 10 zł. Wycieczka udana:) |
Violka | urodziłam się w Golubiu - Dobrzyniu :) |