Z obawy przed osadzaniem się spalin władze zakazały tu ruchu samochodowego oprócz wozów dostawczych oraz służących do przewozu osób - i to o napędzie elektrycznym. Samochody prywatne zostawia się w okolicznych miejscowościach, a do samego Zermatt dojeżdża się koleją. Właściciele hoteli odbierają gości z dworca uroczymi elektrycznymi taksówkami. Można tu spędzić urlop o każdej porze roku. Zimą znajdziemy tu ok. 200 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, choć trasy najłatwiejsze krzyżują się z tymi dla średnio i bardzo zaawansowanych. Niektóre trasy prowadzą aż do włoskiej miejscowości Cervinia, lecz zjazd na stronę włoską wymaga wykupienia dodatkowego karnetu.
Pierwszy wyciąg powyżej wioski zbudowano dopiero w 1942 r. Dziś jest ich już 71, m.in. kolej linowa docierająca pod sam szczyt Klein Matterhorn - 3820 m. Tu również kursuje chyba najbardziej powolna na świecie górska kolejka torowa - na Gornergrat.
Pierwszy pensjonat powstał w Zermatt około roku 1839. Przedtem turyści zatrzymywali się w domach mieszkańców.
Latem można opalać się, a także robić wycieczki piesze i rowerowe. No i - oczywiście - podziwiać piękne widoki. Kto szuka odmiany, może spróbować lotów na paralotni czy jazdy w psich zaprzęgach.
Inne atrakcje dostępne w Zermatt i okolicy to:
- Gornergrat - kolejka zębata jadąca wolno do góry. Można z niej podziwiać widoki gór.
- Muzeum Alpejskie - eksponuje sprzęt używany przy pierwszej wspinaczce na Matterhorn w roku 1865.
- Glacier Paradise / Klein Matterhorn - najwyżej położone w Europie miejsce, do którego można dotrzeć kolejką linową (3883 m n.p.m.) z platformą widokową i najwyżej na świecie położoną grotą lodowcową.
- Wioska Findelen - pierwotna osada walijska z małą kaplicą. Tu znajdują się najwyżej położone pola uprawne w Szwajcarii (2100 m n.p.m.).