Półwysep Indyjski zdominowany jest przez klimat zwrotnikowy. Na południu jest to klimat monsunowy, powodujący występowanie na zmianę pór: gorącej, deszczowej i chłodnej. Pora deszczowa często prowadzi do zagrożenia powodzią. Gorący i wilgotny klimat na północy przechodzi w podzwrotnikowy górski (Himalaje i Karakorum). Indie położone są na obszarze aktywnym sejsmicznie, co oznacza częste trzęsienia ziemi.
Występują tutaj także częste cyklony, połączone z wielkimi ulewami w okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 150C u podnóża Himalajów, do ok. 280C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem temperatura dochodzi do 27-300C, z wyjątkiem pustyni Thar, gdzie temperatura sięga nawet do 360C.
W północnych i środkowych Indiach występują cztery główne pory roku: zimowa - chłodna i sucha, wiosenna - gorąca i sucha, letnia - gorąca i wilgotna oraz jesienna - chłodna i wilgotna. Na południu kraju, gdzie zimowe miesiące są ciepłe, występują tylko dwie pory - sucha (w półroczu zimowym) i wilgotna (w półroczu letnim).