Helsinki - stolica Finlandii leży na południu kraju i liczy prawie 600 tys. mieszkańców. W XV w. istniała w jej miejscu osada, która stała się ważnym ośrodkiem handlu. Miasto było często niszczone podczas wojen Rosjan ze Szwedami, ale zawsze stawało na nogi. Kiedy Finlandia przeszła pod panowanie rosyjskie, w 1812 roku car przeniósł stolicę z Turku do Helsinek, aby zmniejszyć wpływy szwedzkie. Po odzyskaniu przez Finlandię niepodległości w 1917 roku, stolica zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać.
Najważniejszym miejscem w Helsinkach jest Plac Senacki z pomnikiem cara Rosji, klasycystycznymi budynkami ważnych instytucji dookoła i Katedrą Helsińską wznoszącą się ponad miasto, do której prowadzą monumentalne schody. Robi wrażenie, choć właściwie tylko na zewnątrz, gdyż wnętrze jest surowe i niezbyt strojne, jak przystało na kościoły luterańskie. Kolejnym zabytkiem sakralnym godnym uwagi jest Temppeliaukion kirkko - okrągły kościół wykuty w skale. Udając się na jego zwiedzanie można nie wejść do środka, ponieważ oprócz mszy odbywają się tam często koncerty, ponieważ jego specyficzna budowa daje świetną akustykę. Ciekawa jest także cerkiew Sobór Uspenski z połowy XIX wieku oraz Wielka Synagoga z 1906 roku.
Będąc w Helsinkach nie można nie zobaczyć fortecy Suomenlinna. Położona na sześciu wyspach przed wejściem do portu została zbudowana w XVIII wieku. W 1991 roku forteca została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można się na nią dostać niewielkimi promami, które kursują praktycznie non-stop. Na wyspach znajduje się muzeum fortecy, stare działa armatnie, mury obronne, podziemne schrony, stary port i więzienie oraz kościół. Są tam również restauracje, kawiarnie, a nawet mała plaża. Suomenlinna świetnie nadaje się zjedzenie śniadania na trawie. Wybierając się na wyspy, trzeba być przygotowanym na długi spacer (nie zawsze po równym terenie) i silny, morski wiatr, nawet latem. Co ciekawe, na Suomenlinnie mieszka ok. 900 osób.