Malakka - niegdyś bardzo ważny ośrodek handlowy, o który walczyli między sobą najwięksi kolonizatorzy, dziś miasto pełne pozostałości z tamtych czasów. Malakka odegrała także dużą rolę w szerzeniu się islamu w Malezji. To stąd, za sprawą arabskich kupców, religia ta rozprzestrzeniła się na tereny całego kraju. W 2008 r. miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Malakka sprawia wrażenie spokojnego, prowincjonalnego miasta. Na każdym kroku odnajdujemy tu pozostałości po czasach kolonialnych i świetności portu. Będąc tu warto zobaczyć Stadhuys - budynek wybudowany w 1650 r. przez Holendrów, który niegdyś pełnił rolę ratusza miejskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczno - Etnograficzne. Nieopodal Stadhuys znajduje się Ulica Milionerów, wzdłuż której stoją domy wzniesione przez Holendrów. Z czasów holenderskich pochodzi także wybudowany w XVIII w. Fort Św. Jana.
Oprócz pozostałości po Holendrach, w mieście znajdziemy zabytki pochodzące z czasów portugalskich. Ze wzniesionej przez Portugalczyków w 1512 r. twierdzy A Famosa obecnie pozostała jedynie Brama Św. Jakuba. Jedną z atrakcji stanowi Osada Portugalska, przypominająca klimatem Lizbonę. W 1985 r. wybudowano tu Plac Portugalski, gdzie znajdują się liczne portugalskie restauracje, kramy, oraz gdzie odbywają się różnego rodzaju widowiska.
W Malakce znajdziemy także zabytkowe kościoły- wybudowany przez Portugalczyków w 1521 r. Kościół Św. Pawła, wzniesiony przez Holendrów w 1753 r. Kościół Chrystusa, oraz Kościół Św. Franciszka Ksawerego pochodzący z 1849 r. Patron tego ostatniego, szerzył wiarę katolicką zarówno w samej Malakce, jak i w innych częściach Azji Południowo- Wschodniej.
Malakka to miasto muzeów. Warto odwiedzić Muzeum Dziedzictwa Narodowego Baba- Nyonya, Muzeum Kultury, Muzeum Morskie, Królewskie Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Latawców, Muzeum Ludowe, Muzeum Młodzieży. Większość muzeów ma siedzibę w zabytkowych budynkach pochodzących z czasów kolonialnych. Muzeum Morskie znajduje się na pokładzie odrestaurowanego portugalskiego statku.