Oferty dnia

Narty w Szwajcarii - Narty w Zermatt

Zermatt. Wizytówką tego regionu jest niewątpliwie najbardziej znany szczyt Szwajcarii - Matterhorn (4478 m n.p.m.). Leżący u jego podnóża ośrodek Zermatt to z kolei jedno z bardziej ekskluzywnych miejsc do uprawiania narciarstwa nie tylko w tym kraju, ale być może i w całej Europie. Co roku przyjeżdżają tu dziesiątki tysięcy turystów nastawionych nie tylko na perfekcyjnie przygotowane trasy, ale także na spędzenie zimowego urlopu w aktywny sposób, co jest możliwe dzięki bardzo różnorodnej ofercie miasta w zakresie bazy apres ski. Wysokie położenie resortu (1620-3883m n.p.m.), system naśnieżania obejmujący 70% tras zjazdowych oraz 145 km nartostrad umożliwia idealne warunki do jazdy dla każdego z przybywających tu turystów. Co więcej, obecność lodowca Klein Matterhorn pozwala na czerpanie radości z jazdy przez okrągły rok, a bliskość włoskiej Cervinii i możliwość zakupu łączonego skipassu na oba ośrodki pozwala na szusowanie po kolejnych 100 km nartostrad. Rothorn, Sunnegga i Gornegrat to miejsca, które w pierwszej kolejności powinni zaliczyć słabiej posługujący się nartami turyści. Na tych trzech terenach znajdą oni bowiem łagodne i przyjemne trasy, niewymagające sporej techniki. Z kolei kierunek na Stockhorn obrać mogą ci, którzy z narciarstwem są za pan brat i lubią ostrą, sportową jazdę. Mogą oni również swoich sił spróbować w jeździe off-piste, gdyż takowych „tras” jest tutaj aż 38 km. Zadowolone z pobytu w Zermatt powinny być również dzieci. Do ich dyspozycji pozostaje przedszkole narciarskie z maskotką Zermatt - barankiem Wolli, a także inne szkółki narciarskie. Dużą atrakcją dla nich będą także trasy saneczkowe. Zermatt to bardzo gościnna i tradycyjna szwajcarska wioska, w której duży nacisk kładzie się także na ekologię. Ciekawostką jest, iż miasteczko jest całkowicie pozbawione samochodów, które trzeba zostawić na parkingu w miejscowości Tasch i dojechać do Zermatt elektryczną taksówką. Największą i chyba jedyną wadą tego resortu jest wysokość cen, które są nawet jak na Szwajcarię bardzo wygórowane.

Skipass:

Wyciągi:

  • Gondole: 13
  • Wyciągi krzesełkowe: 9
  • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 10

Trasy i ich długość:

  • Czarne: 9 km
  • Czerwone: 107 km
  • Niebieskie: 29 km
  • Trasy biegowe: 24 km
70% nartostrad objętych jest sztucznym naśnieżaniem.

Ceny karnetów 6-dniowych w Zermatt:

  • Cały sezon 24.11-21.04: dorośli - 433 CHF, dzieci 364 CHF

Atrakcje dodatkowe na stoku:

  • snowpark (Gravity Park)
  • freeride
  • heliskiing

Atrakcje dla dzieci:

  • szkółka narciarska z przedszkolem i maskotką Wolli.
  • trasy saneczkowe

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Zermatt nie pozwala na nudę po odpięciu nart. Sporo możliwości czeka zarówno na aktywnych turystów, jak i na tych, którzy lubią zwiedzać. Do dyspozycji tych pierwszych pozostaje lodowisko, na którym można także pograć w hokeja lub curling. Jest również możliwość gry w tenisa, skorzystania z basenu lub wspinaczki na sztucznej ściance. Dla tych o mocnych nerwach przygotowano lot widokowy helikopterem, skoki na bungee lub wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach. Wieczory z pewnością umili też gra w bowling. Kto jednak wolałby poobcować trochę z naturą i zwiedzić okolice może wybrać się na górskie szlaki widokowe lub skorzystać z opcji wyjścia w góry na rakietach śnieżnych. Ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu są organizowane wyprawy wysokogórskie na osłach. Wszystkich zaś pasjonatów gór w swe progi zaprasza Muzeum Matterhornu. Kto jednak nie ma sił po aktywnym narciarskim dniu by skorzystać z tych wszystkich atrakcji powinien udać się do centrum wellness. Wieczorem natomiast warto zasiąść w jednej z wielu restauracji lub pobawić się do białego rana w którymś z klubów muzycznych.

Gdzie nocować w Zermatt?
Zermatt jak również okoliczne wioski pozwalają na znalezienie noclegu bez najmniejszego trudu, jednak ceny są relatywnie wysokie. Poza zakwaterowaniem w licznych hotelach do dyspozycji gości są także apartamenty prywatne, a nawet igloo.
http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/sn_accommodation.

Program eventów na sezon:
Do najważniejszych sportowych imprez sezonu w Zermatt należą odbywające się pod koniec stycznia zawody w curlingu, a także mające miejsce pod koniec lutego zawody we freestyle’u i freeride sygnowane przez Swatch’a. Miłośnicy dobrej muzyki w wykonaniu znanych artystów mogą jej posłuchać w wersji unplugged podczas kwietniowego festiwalu. Wypoczywający tu turyści mogą również wybrać się na organizowane cyklicznie zajęcia Zumby lub wycieczki po mieście. W okresie świątecznym odbywa się sporo animacji dla dzieci z maskotką Wolli’m w roli głównej. Fani sztuki zaś liczyć mogą na ciekawe wystawy o tematyce gór.
http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/news_events/events.

Jak dojechać do Zermatt?
Z Warszawy kierujemy się autostradą A2 na Poznań i dalej do granicy z Niemcami w Świecku. Po niemieckiej stronie wybieramy drogę nr 12 na Poczdam i dojeżdżamy do trasy E51 na Lipsko, którą podążamy aż do zjazdu na trasę E40 i E451 na Bad Hersefeld, Alsfeld i Frankfurt nad Menem. Stąd drogą nr 5 przez Karlsruhe, Freiburg dojeżdżamy do granicy szwajcarskiej i Bazylei. Z Bazylei droga E25 jedziemy w stronę Muttenz, Pratteln aż do Bern. Z Bern wybieramy drogę nr 6 na Thun i Spiez, gdzie wjeżdżamy na drogę nr 223 na Reichenbach, która doprowadzi nas do skrzyżowania z drogą nr 9 na Visp/Eyholz. Odtąd należy kierować się już na Zermatt.

Odległość - 1628 km (16 godzin 40 minut).

Ośrodki narciarskie