Bormio. Usytuowane w dolinie Valtellina, w zachodniej części Alp, Bormio nie zalicza się do największych zimowych resortów, lecz z pewnością wchodzi w skład bardziej renomowanych ośrodków narciarskich Włoch. Tereny do jazdy narciarskiej ulokowane są na zboczach trzytysięcznika Cima Bianco, co daje gwarancję pokrywy śnieżnej nawet do końca kwietnia. Średnia jej głębokość bowiem w ciągu sezonu wynosi aż 3 m. Co prawda w Bormio nie znajdziemy powalającej na kolana liczby tras, gdyż jest ich tutaj tylko 33 km, jednak ich trudność doceniają nawet sami zawodnicy Pucharu Świata, którzy uważają tutejszą trasę biegu zjazdowego jako jedną z najtrudniejszych i najbardziej technicznych spośród wszystkich zmagań o Kryształową Kulę. Bormio gościło także dwukrotnie Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Właśnie m.in. pucharową trasę Stelvio lub prawie 1,5-kilometrową nartostradę Betulle powinni zaliczyć przyjeżdżający tu najbardziej wybredni narciarze. Nie oznacza to jednak, iż początkujący nie będą mieli gdzie jeździć. Odpowiednim dla nich miejscem do nauki są tereny położone przy stacji Bormio 2000. Nowoczesny snowpark i dwie strefy freeride’owe to dwie największe atrakcje przyciągające uwagę snowboarder’ów. Ośrodek ten jest równie często wybierany przez amatorów biegówek, ze względu na kilka pętli biegowych, a także na możliwość wzięcia lekcji z instruktorem. W Bormio spodoba się każdemu, kto ceni sobie górski charakter miejsca swojego wypoczynku, a także jego starodawny klimat, gdyż miasteczko to pochodzi jeszcze z czasów rzymskich, co najlepiej widać w jego centrum. Z całą pewnością świetnie będą się tu czuły całe rodziny oraz ci, którzy przyjeżdżają z paczką znajomych. Można tu liczyć na ciekawą ofertę apres ski jak również bogate życie towarzyskie.
Skipass:
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-dniowych w Bormio:
Atrakcje dodatkowe na stoku:
Atrakcje dla dzieci:
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Największą atrakcją dla wszystkich przybywających do Bormio turystów są gorące źródła z temperaturą wody dochodzącą nawet do 41 stopni. Z dobrodziejstw tych wód korzystać można w wybudowanych w mieście termach lub jak kto woli w położonych w górach grotach. Jest również kryta pływalnia, korty tenisowe oraz lodowisko. Kto nie wyjeździł się w ciągu dnia może skorzystać z oświetlonego stoku Stelvio. Warto też wybrać się na wycieczkę w okolice Bormio kuligiem lub psim zaprzęgiem, a na amatorów dużej dawki adrenaliny czeka paragliding. Koniecznie też wieczorem trzeba pospacerować wąskimi uliczkami Bormio i przejść przez jedną z głównych uliczek Via Roma, gdzie ulokowanych jest sporo tradycyjnych knajpek i restauracji, w których odkryć można świat lombardzkiej kuchni.
Gdzie nocować w Bormio?
W Bormio można zakwaterować się w kilku luksusowych hotelach lub pensjonatach, znajdziemy tu również tańsze apartamenty lub obiekty agroturystyczne. Jeśli chcemy obniżyć koszty noclegów warto rozejrzeć się po okolicznych miasteczkach jak np. Santa Caterina.
Program eventów na sezon:
Zdecydowanie największym sportowym wydarzeniem są rozgrywane w Bormio zawody o Puchar Świata w zjeździe mężczyzn, przypadające na koniec grudnia. Pasjonaci jazdy poza trasami powinni znaleźć się w Bormio w połowie grudnia podczas dni freeride’u i telemarku, podczas których jest okazja do czerpania doświadczenia i wiedzy od ekspertów w tej dziedzinie. W połowie lutego resort ten gości także najlepszych alpejczyków Anglii podczas ich krajowych mistrzostw. Z kolei fani jazdy freestyle’owej mogą podglądnąć zawodowców podczas zawodów w slope style - Braulio Vertical Tour, które maja tu miejsce na początku marca.
http://www.bormioski.eu/en/inverno/eventi/calendario-2/.
Jak dojechać do Bormio?
Z Warszawy kierujemy się droga S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Katowice, gdzie wjeżdżamy na autostradę A4 w kierunku Wrocławia. Zjeżdżamy z niej na autostradę A1 w kierunku Rybnika i dalej drogą nr 78 przez Wodzisław Śląski do Chałupek gdzie przekraczamy granicę z Czechami. W Czechach drogą nr 1 kierujemy się na Ołomuniec i dalej na Brno, skąd drogą E461 dojeżdżamy do granicy z Austrią w Mikulovie. Po przekroczeniu granicy kierujemy się cały czas na Wiedeń aż do zjazdu na trasę S1 na St.Polten. Z St.Polten autostradą A1 dojeżdżamy do Salzburga, a następnie drogą E60 podążamy przez Innsbruck aż do zjazdu na drogę nr 180 na Nauders, gdzie przekraczamy granicę ze Szwajcarią. Po szwajcarskiej stronie jedziemy drogą nr 18 na Zernze gdzie obieramy drogę nr 28 do granicy włoskiej przez płatny tunel Munt la Schera i dalej do Livigno, skąd drogą SS301 kierujemy się na Bormio.
Odległość - 1411 km (16 godzin).