Gdyby ktoś nas zapytał, jak wygląda skrzyżowanie ulic, większość z nas nie miałaby trudności z udzieleniem wyczerpującej odpowiedzi. Ale kto widział kiedyś skrzyżowanie rzek? Miejscowość Fojutowo leży na południowym skraju Borów Tucholskich, przy trasie Tuchola - Czersk.
Jadąc od Tucholi za Legbądem przejeżdżamy przez most na kanale Brdy i skręcamy w lewo. Stąd do Fojutowa jest 5 kilometrów leśna drogą. To właśnie tu znajduje się najdłuższe z trzech istniejących w Polsce, bo liczące 75 metrów długości ... skrzyżowanie dwu cieków wodnych. I w dodatku (z konieczności) jest to skrzyżowanie piętrowe.
Dołem płynie Czerska Struga a 9 metrów wyżej - Wielki Kanał Brdy. Wzorowany na budowlach rzymskich akwedukt powstał w latach 1845 - 1849 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu łąk czerskich. Wybudowano go z żółtej cegły i kamieni łączonych wapnem a w dnie uszczelnionych watą szklaną i lepikiem. W latach 70 XX wieku podczas remontu sklepienia część cegieł zastąpiono płytami żelbetonowymi, które naruszyły pierwotny wygląd obiektu i bardzo go zeszpeciły. Dopiero podczas kolejnego remontu w 2002 roku płyty zostały pokryte płytkami na wzór cegły. Pod sklepieniem tunelu biegnie kładka, którą można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi.
Do Fojutowa najlepiej dojechać samochodem. Można tu zanocować chociażby w fojutowskim Zajeździe, w którym można także zorganizować przyjęcie, szkolenie czy imprezę integracyjną, a miejscowość może stanowić bazę wypadową dla bliższych i dalszych wycieczek. Leży ona na granicy Tucholskiego Parku Narodowego. Jego główny szlak wodny stanowi Brda płynąca malowniczą, miejscami głęboką doliną otoczoną lasami liściastymi. W miejscowości Świt znajduje się skupisko głazów narzutowych. Flisacy nazywają to miejsce „Piekłem”. Na Brdzie można organizować spływy kajakowe o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Poza tym są tu liczne mniejsze rzeki i strumienie, a także jeziora z krystalicznie czystą wodą, nad którymi można opalać się, łowić ryby, zażywać kąpieli, czy pływać kajakiem. W lasach znajdziemy małe jeziorka, zarastające specyficzną roślinnością torfowiskową. A lasy (głównie sosnowe) stanowią 86% powierzchni Parku. Możemy tu spotkać wiele ciekawych, unikalnych roślin i żyjących w swoim naturalnym środowisku zwierząt. Na terenie Tucholskiego Parku Narodowego istnieje osiem rezerwatów przyrody. Są to: „Ustronie” - rezerwat lasu mieszanego, „Bagno Grzybna” - to leśne torfowisko charakterystyczna roślinnością, „Jezioro Zdręczno” - jezioro z roślinami wodnymi i szuwarowymi, „Cisy nad Czerską Strugą”. „Jeziorka Kozie” to jeziorka zarastające roślinnością typową dla tzw. Torfowiska wysokiego, a „Źródła rzeki Stążki” odznaczają się wyjątkowymi walorami widokowymi.
Tucholski Park Krajobrazowy stanowi raj i ostoję dla wielu gatunków zwierząt i ptaków, a w rzekach i jeziorach roi się od ryb. Wiele gatunków jest chronionych.
Jak widzimy, do Fojutowa i jego okolice można przyjechać każdy i każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być weekend lub króciutki wypad w ciągu tygodnia służący jako odskocznia od codziennej rutyny, a można tu przyjechać na urlop i odpocząć zarówno w sposób czynny - zwiedzając i uprawiając sporty wodne, albo po prostu leniuchując. Myślę, że w Polsce jest wiele takich miejsc, w których można odpocząć lepiej i taniej, niż za granicą i które są piękne. Szkoda, że wiele z nich jest mało znanych.
fwarmbier | to nie jest zdjecie z Fojutowa |