Kurs jogi w odległych Himalajach. Piękne widoki, niczym nie zmącony spokój i czas przeznaczony poszukiwanie duchowej harmonii ze światem oraz samym sobą. Czyż nie brzmi kusząco?
W najprostszym przełożeniu na polski aśrama, aszrama bądź ashrama to pustelnia bądź też etap rozwoju duchowego.
Aśramy zazwyczaj lokowane są z dala od cywilizacji, w lasach, bądź regionach górskich, gdzie naturalne otoczenie sprzyja medytacji. Rezydenci aśramy regularnie poddają się ćwiczeniom fizycznym i duchowym takim, jak joga.
Joga sposobem na życie
Przebywający w aśramach uczniowie doświadczają tego, że joga to nie tylko zwinne przybieranie wymyślnych postaw, ale przede wszystkim tego, ż joga to nie religia, ale bardziej rozsądny i moralny sposób prowadzenia życia. To także rezygnacja z przemocy i fałszu, oderwanie się od spraw materialnych, wyzwolenie się z oków zmysłów, a także koncentracja i medytacja. Celem jogi nie jest ciało, 0znacza ona kontrolowanie umysłu, jedność pomiędzy ciałem i umysłem. Nie po to aby zostać sportowcem czy atletą, ale po to, aby utrzymać ciało w zdrowiu.
Nikt nie mówił jednak, że osiągnięcie równowagi jest łatwe. Każdy kursant w czasie pobytu w aśramie musi przestrzegać określonych zasad dotyczących zachowania oraz odżywiania. Odpowiednia dieta oraz zharmonizowany styl życia mają na celu znalezienie równowagi w życiu, oderwaniu od spraw przyziemnych i pozbyciu toksyn z organizmu.
Zasady obowiązujące na kursach
Oto kilka zasad obowiązujących na kursach jogi w aśramach. Po pierwsze nie wolno palić tytoniu ani spożywać alkoholu. Nie można także zażywać żadnych leków. Jeżeli ktoś ma przepisane, niezbędne dla niego leki na recepcie, konieczne są konsultacje z pracownikami aśramu. Podczas kursu przestrzegać trzeba również pełnej powściągliwości: brak seksu, czekoladek, kofeiny, mięsa oraz chili (podobno rozgrzewającego i pobudzającego zmysły). Zabronione są odwiedziny kobiet w pokojach mężczyzn i vice versa.
Przestrzeganie zasad ustalonej diety odgrywa kluczową rolę w detoksykacji organizmu dlatego zakazane jest wnoszenie pożywienia z zewnątrz. Każdy uczestnik warsztatów jest zobowiązany do pozostawania na terenie aśramu przez cały czas z wyjątkiem jednego dnia w tygodniu oraz uczestniczenia w kursach - zgodnie z harmonogramem. Ostatnią regułą jest całkowita cisza podczas posiłków, mająca pomóc koncentracji na czynności jedzenia oraz wdzięczności za ten dar.
Lista nakazów i zakazów na początek może wydawać się długa i skomplikowana. Jednak drogę tę przeszło już wielu i z cała pewnością jest ona możliwa dla każdego, który wyrazi taką chęć.
Pod przewodnictwem guru
Na czele aśramu stoi guru, czyli osoba, która przeszła całą duchową drogę pod kierownictwem innego guru i uzyskała kompetencje odpowiednie do nauczania innych. Guru jest kimś w rodzaju kierownika duchowego, rozwiewającego wątpliwości i wszelkie pytania kursantów. Najwięksi mędrcy Wschodu, jak Gandhi uważali, że podjęcie duchowej drogi bez pomocy guru jest skazywaniem się z góry na porażkę. Hindusi na wytłumaczenie kluczowej funkcji guru lubią używać pięknego zdania: „W jaki sposób człowiek może wiedzieć jak stać się orłem, podczas gdy nigdy orła Ne widział”. Czy tak jest? Zapewne to sprawa bardzo indywidualna.
Dokonać wyboru
Wybór aśramów jest ogromny. Wystarczy spędzić kilka minut na przeglądaniu stron internetowych i bardzo szybko przekonamy się, że dostępne są setki ofert aśramów zapraszających turystów na swoje kursy jogi. Dokonując wyboru, należy uważać. Jak w każdym innym biznesie i tutaj działają różnej maści naciągacze, którzy tylko czyhają, aby opróżnić portfele nie mających wiele pojęcia o jodze przybyszów.
Brak komentarzy. |