Od zachodu masyw
Babiej Góry zaczyna się od Przełęczy Jałowieckiej, stąd na Małą Babią Górę, poprzez przełęcz Bronę i Kościółki wspina się na najwyższy szczyt
Diablak. Stąd biegnie przez Wołowe Skałki, Kępę i Sokolicę kończy się na przełęczy Krowiarka. Różnica wzniesień między wierzchołkiem a przełęczami wynosi 700 metrów. Rejon Babiej Góry obejmuje
Babiogórski Park Narodowy. Jest to rejon sprzyjający aktywnemu wypoczynkowi. Możemy robić ciekawe wycieczki po dobrze oznakowanych szlakach. Jednym z nich jest szlak na Babią Górę od przełęczy Krowiarki. Przed wejściem musimy wykupić bilet wstępu (4 zł., ulgowy 2) w Punkcie Informacji Turystycznej. Następnie dochodzimy do rozstaju dróg. Stąd mamy do wyboru szlak czerwony na szczyt lub niebieski do schroniska w Małych Szczawinach. Na szczyt idziemy ok.. 2, 5 godziny, do schroniska - 3 godziny 10 minut. Obie trasy prowadzą przez piękny las.
Od
Lipnicy Wielkiej w dwie i pół godziny wejdziemy na szczyt zielonym szlakiem. Mijamy tu kilka dość stromych podejść, a także Wolarnię - płaską polankę, dawne miejsce wypasu wołów, a nieco dalej - ruiny starego schroniska założonego tu w 1905 roku przez organizację Beskidenverein.
Istnieje jeszcze kilka szlaków prowadzących na szczyt: od Zawoi Markowej przez Przełęcz Brona (3 godz 10 min - szlak zielony), Akademicka Perć (1 godz. 30 min.), Zawoja Podryzowana - szczyt (3,05 - szlak czarny).
Od Lipnicy Wielkiej do Zawoi przez Rajstag i Krowiarki prowadzi szlak rowerowo - pieszy o długości 35 km.
Wszystkie te drogi są piękne, ich pokonanie da nam wielką satysfakcję. A ile sił przy tym nabierzemy!
Naprzeciwko schroniska w Markowych Szczawinach znajduje się niewielkie muzeum, w którym zobaczymy wiele zdjęć i publikacji, a także dwie makiety i część samolotu, który rozbił się w tajemniczych okolicznościach pod Zawoją w 1969 roku.
Najpopularniejszą miejscowością masywu Babiej Góry jest
Zawoja. Dojechać tu można autobusem lub busem z Krakowa - rozkłady jazdy można znaleźć w Internecie.
Czy wiecie, że:
- Na Babiej Górze planowano różne szalone pomysły, jak linia kolejowa biegnąca tunelem pod przełęczą Krowiarki, asfaltową szosę z Krowiarek na Markowe Szczawiny, a w latach 60. budowę na Kolistej Polanie górskiego hotelu ze szkła i betonu imienia Lenina.
- Przez Babią Górę przechodzi europejski dział wód między Morzem Czrnym a Bałtykiem.
- Góra stanowi granicę pomiędzy małopolską a Orawą.
- Jako pierwsza góra w Polsce została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody.(1977r.)
- Babia Góra należy nielicznych szczytów Beskidu, na którym istniały Lodowce górskie.