Na początku Bóg stworzył piwo, a potem dopiero wydestylował z niego wodę - z tą teorią na pewno zgodziłby się niejeden miłośnik piwa. Złocisty napój towarzyszy ludziom już od bardzo dawna.
Badania archeologiczne potwierdziły, że piwo na pewno warzyli Sumerowie, żyjący na terenach dzisiejszego Iraku, 6500 lat temu. Piwo i wiedzę o warzelnictwie przynieśli z Bliskiego Wschodu do Europy średniowieczni mnisi - wiele klasztorów prowadziło swoje własne warzelnie i browary. W Polsce piwo spożywano prawdopodobnie już za czasów Bolesława Chrobrego. Tyskie to jedne z najstarszych polskich browarów, zostały założone w 1629 roku na mocy przywileju królewskiego. Piwo produkuje się tu od niemal 400 lat, a Tyskie to jedna z najbardziej znanych i lubianych polskich marek. Jeżeli lubisz piwo, chcesz zobaczyć jak produkuje się twój ulubiony napój dobrze się przy tym bawiąc, spróbować jednego z najpopularniejszych polskich piw albo po prostu spędzić ciekawie czas i dowiedzieć się czegoś nowego wycieczka do Browarów Tyskich będzie znakomitym wyborem.
Tyskie Browarium to pierwsze w Polsce muzeum piwa. Do browaru tyskiego już od dawna przyjeżdżali różni goście. Pomysł stworzenia muzeum pojawił się w roku 2003. Już wcześniej możliwe było zwiedzanie budynków browaru z przewodnikiem. Zainteresowanie ofertą było spore postanowiono, więc wykorzystać popularność, przygotować i wypromować muzeum poświęcone piwu warzonemu od wieków w Browarach Tyskich. Zostało ono otwarte w 2004 roku, na który przypadała 375 rocznica założenia browaru. Obecnie do zwiedzania udostępnione jest muzeum, stara i nowa część browaru, w cenę wliczona jest także degustacja piwa w pubie znajdującym się w dawnych piwnicach (1 duże piwo na osobę). Zwiedzając browar krok po kroku zapoznamy się z procesem warzenia piwa, usłyszymy o starych i nowych metodach produkcji. Zajrzymy do najstarszej warzelni, wybudowanej w latach 1916-1922, czynnej do dnia dzisiejszego. Zobaczymy jak wygląda linia produkcyjna, staniemy przy gigantycznych tankach fermentacyjnych.
Browar zwiedza się w godzinach jego pracy, dzięki temu możliwe jest zobaczenie procesu produkcyjnego na żywo. W muzeum czeka nas bliskie spotkanie z wirtualnym duchem Jana Henryka XI. Obejrzymy film w 3D, przedstawiający historię browaru oraz zobaczymy imponującą kolekcję beczek, podkładek, kapsli, kufli i innych przedmiotów związanych z produkcją i sprzedażą piwa. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, czeskim i rosyjskim. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów, zwiedzanie trwa ok. 2,5 godziny, budynek muzeum jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, browar niestety nie.
Dostępne są także programy specjalne - nocne zwiedzanie (latem) i Tyskie Piwogrzanie, czyli oprowadzanie w gwarze śląskiej (dostępne na zamówienie). Uwaga!!! Browar i muzeum mogą zwiedzać tylko osoby pełnoletnie - personel ma prawo sprawdzić dowód tożsamości. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty 10-20, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać przez stronę internetową, faksem, mailem lub telefonicznie.
Piwo Tyskie jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych. Największym wyróżnieniem i dowodem uznania i potwierdzeniem doskonałej jakości są medale zdobyte w Międzynarodowym Konkursie Branży Piwowarskiej (The Brewing Industry International Awards). To najbardziej prestiżowy konkurs branżowy zwany „piwnymi Oskarami”. Odbywa się raz na dwa lata w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Burton upon Trent. Udział biorą firmy z Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Czech, USA, a także krajów tak egzotycznych jak Birma, Kambodża, czy Uganda. Uczestnicy są oceniani w 9 kategoriach. W kategorii small pack lager Tyskie było nagradzane aż czterokrotnie: srebrnym medalem w 2011, złotym medalem i grand prix w 2005, srebrnym medalem w 2004, złotym medalem i grand prix w 2002.
Tyskie jest sponsorem wielu imprez i wydarzeń, miedzy innymi największego polskiego festiwalu piwa BeerFest, które odbywa się co roku w Chorzowie.
Ciekawostki
Brak komentarzy. |