Belgrad jest bramą do Europy, położony na wzgórzu przy ujściu rzeki Sawy do Dunaju. Od niedawna można się tu dostać bezpośrednim lotem z Warszawy, a podróż trwa raptem godzinę. Coraz więcej miłośników podróży zaczyna korzystać z tego połączenia aby odwiedzić stolicę Serbii. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji co zwiedzić wybierając się do Belgradu.
Serbia przez wielu z nas jest kojarzona z wojną na Bałkanach z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To co tam się wydarzyło do dziś mocno rzutuje na opinie o Serbii, a pytania: „czy tam jest bezpiecznie” nie są niczym nadzwyczajnym. Przez lata kraj ten popadł w międzynarodową izolację, w aspekcie turystycznym pełniąc najczęściej rolę punktu tranzytowego w drodze do Grecji czy Bułgarii. W tym czasie w takich krajach jak Chorwacja czy Czarnogóra turystyka rozwijała się intensywnie, przede wszystkim dzięki dostępowi do morza. Serbia pozostała na uboczu. To co było jej słabością obecnie przemienia się w ogromny plus. Serbia zachowała swój oryginalny charakter niezniszczony przez masową turystykę.
Perłą w koronie jest Belgrad. Stolica z populacją na poziomie 1,7 mln mieszkańców. Belgrad jest jednym z najstarszych miast w europie, przez lata był ważnym punktem komunikacyjnym, w którym krzyżowały się drogi z północy na południe i ze wschodu na zachód europy.
Najważniejszy park w całej stolicy i obowiązkowy punkt dla każdego chcącego zwiedzać Belgrad. Znajduje się tu twierdza, będąca sercem najstarszej części miasta. Tu przez lata chroniła się ludność Belgradu. Pierwsze wzmianki o twierdzy sięgają 3 w. p.n.e. W 535 roku dzięki cesarzowi Justynianowi I forteca została rozbudowana by oprzeć się atakom Słowian i Awarów. Przez kolejne stulecia forteca przechodził z rąk do rąk walczących stron na Bałkanach. Należała do Bułgarów, Serbów oraz Turków przechodząc kolejne modernizacje. Ostatecznie w XIX wieku miejsce to zostało przekształcone w park. Największy i najpiękniejszy park stolicy Serbii. Jest to bardzo popularne miejsce spotkań mieszkańców jak i turystów. W ramach Kalemegdanu możemy zwiedzić Muzeum Wojska, Cerkwie, historyczne mury rzymskie, rzymskie wykopaliska oraz ogród zoologiczny. Jest to również kulturalne centrum miasta, swoje miejsce znalazły tu liczne galerie, często odbywają się tu spotkania i wernisaże- gratka dla miłośników sztuki i kultury. Znajdziemy tu również liczne boiska, tereny sportowe oraz alejki spacerowe.
Opuszczając Kalemegdan, idąc w stronę centrum miasta znajdziemy się na ulicy Kneza Mihaila. Jest to główny deptak miasta oraz najważniejsza strefa handlowa. Swoją nazwę wzięła od Mihaila Obrenovica III, księcia Serbii z XIX wieku. Ulica posiada bogatą historię, a jej najlepszy okres to właśnie wiek XIX. W tym czasie w okolicznych restauracjach i kafejkach spotykała się belgradzka awangarda. Na ulicy Knez Mihailova pojawiali się tacy wybitni serbscy twórcy jak: Dragan Durić, Miodrag Kostić czy Vojin Lazarević. Cała ulica jest chroniona prawnie jako najbardziej reprezentatywny kompleks budynków w mieście.
Przez całe lata to właśnie w tym miejscu swoje kamienice stawiali bogaci oraz wpływowi mieszkańcy Belgradu. Najważniejszymi budynkami są: hotel SRPSKA KRUNA pod numerem 56, wybudowany 1869 roku w stylu romańskim, obecnie znajduje się tu biblioteka miejska; dom MARKO STOJANOVICZA pod numerem 53-55 postawiony w 1889 w stylu renesansowym, obecnie galeria sztuki; dom HRISTINA KUMANUDI, numer 50, wybudowany w 1870 roku, niegdyś siedziba banku następnie ambasada Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Można tu wiele wymieniać, ogólnie rzecz biorąc miejsce warte zobaczenia i poczytania o nim, żeby mieć wiedzę co gdzie się znajduje ponieważ każdy budynek kryje za sobą bogatą historię.
Propozycja na luźniejszy dzień bez zwiedzania. Ada Ciganlija czyli sztuczny zalew znajdujący się zaledwie 5km od centrum miasta. Znajduje się tu plaża, ulubione miejsce odpoczynku w upalne dnia dla mieszkańców Belgradu. Zabytków tu nie ma, za to można się poopalać, pograć w golfa, popływać na nartach wodnych czy skoczyć z bungee. Plusem jest świetne skomunikowanie z centrum wieloma liniami autobusowymi.
Kolejna zabytkowa ulica. Położona w centrum miasta. Jedno z najbardziej znanych punktów na mapie Belgradu. Sama ulica ma 400 metrów długości. Skadarlija przez lata była ulubionym miejsce Serbskiej bohemy, wciąż czuć tu atmosferę wieku XIX i wczesnego XX. Świetne miejsce aby się rozerwać w starym Serbskim stylu z dużą ilością rakiji, muzyki na żywo oraz interesujących przedstawień. Także można tu zjeść tradycyjne Serbskie dania. Właściciele knajpek dbają o to aby Skadarlija zachowała swój charakter niezmienny od 150 lat.
Kiedyś w okolicznych kamieniczkach żyli znani i ważni mieszkańcy miasta, wieczorami wychodząc do knajpek, które dzięki temu zyskały na renomie. Również wielu Serbskich poetów przesiadywało w okolicznych restauracjach gdzie do późnych godzin rozmawiano na temat sztuki i polityki.
Jest to jedna z największych Cerkwi na świecie. Powstała w miejscu starej świątyni, która spłonęła w XVI wieku. Odbudowa zakończyła się w 1985 roku, nadal jednak nie skończono jej wnętrza.
Stolica Serbii pełna jest placów i skwerów. Do najpopularniejszych należy Plac Republiki, sąsiadujący z deptakiem Kneza Mihailova. Jest to ulubione miejsce spotkań wszystkich przebywających w Belgradzie. Jest to bardzo ważny punkt przesiadkowy gdzie krzyżuje się ze sobą 20 linii autobusowych i trolejbusowych.
Brak komentarzy. |