Jakie są największe skarby Serbii, co zobaczyć i dlaczego wakacje nie zawsze muszą być nad morzem? Poszukując inspiracji na niebanalne wakacje, pełne historii oraz niezwykłej tradycji koniecznie trzeba wziąć pod uwagę Serbię. Kraj położony na południu Europy, powstały z rozpadu Jugosławii ma bardzo wiele do zaoferowania.
Skomplikowana historia tego miejsca, tygiel kulturowy i religijny pozostawiły po sobie niezwykły obrazek w postaci współczesnej Serbii, zmagającej się z demonami przeszłość jednak odważnie spoglądającej w przyszłość. Być może nie jest to oczywisty wybór dla masowej turystyki, jednak z roku na rok Serbia zyskuje na popularności. Odwiedzających przyciągają tu bogactwo średniowiecznych budowli jak twierdze w Smederevie czy Belgradzie, zabytki sakralne z kompleksem monasterów w Studenicy na czele oraz piękno przyrody, które doskonale widać na przykładzie kanionu i rzeki Uvac. Poniżej krótki przewodnik.
Trochę historii
Serbowie pojawili się na Bałkanach w VII wieku naszej ery. Największy okres potęgi Królestwa Serbii przypadł na czas od XII oraz XIV wiek kiedy to Żupan Stefan Nemania zjednoczył mniejsze państewka serbskie w jedno królestwo i podjął skuteczną walkę z Bizancjum. Nemania stworzył podwaliny pod rozwój przyszłego mocarstwa ustanawiając arcybiskupstwo i rozwijając gospodarkę. Jego syn Stefan Duszan uzyskał koronę oraz rozwinął militarny potencjał królestwa. Królestwo Serbii u szczytu swej potęgi zajmowało Albanię, Macedonię, Epir i część Tracji. Po śmierci Duszana Serbia rozpadła się, a pod koniec wieku do Europy wkroczyło Imperium Osmańskie przejmując kontrolę w regionie. Serbowie byli zmuszeni do migracji na wielką skalę w kierunku Węgier i Austrii. Dopiero w 1882 roku Serbii udało się odzyskać niepodległość. XX wiek był bardzo niespokojnym czasem dla Serbów. 28 czerwca 1914 arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand został zastrzelony w Sarajewie przez serbskiego nacjonalistę, w konsekwencji doprowadziło to do wypowiedzenia wojny Serbii przez Austro-Węgry co legło u podwalin wybuchu I Wojny Światowej. W 1918 roku powstało Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a od 1929 Jugosławia. Po zakończeniu II Wojny Światowej powstała Federacyjna Socjalistyczna Republika Jugosławii w skład, której wchodziły Serbia, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Taka mieszanka narodów, religii, kultury i odmiennej historii powodowała narastanie napięć. Kulminacją tego był wybuch wojny w 1991 roku i rozpad kraju. W 1995 roku w skład Jugosławii wchodziły już tylko Seria i Czarnogóra. W 2006 roku kraje na mocy porozumienia również się od siebie odłączyły.
Monastyr Studenica
Monastyr jest położony w centralnej Serbii w okolica Kraljeva, kila kilometrów od drogi Belgrad-Mitrovica. Jest to najbogatszy i najstarszy klasztor w Serbii ufundowany przez samego Stefana Nemanię. W tym miejscu powstało mauzoleum całego rodu królewskiego. Znajdują się tu 3 klasztory, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W monasterach można podziwiać bogatą kolekcję średniowiecznych fresków w stylu bizantyjskim. Studenica przez wieki była religijnym centrum Serbii, a tutejsze klasztory były najważniejsze w całym kraju. W skład kompleksu wchodzą: Cerkiew Matki Boskiej z 1196 roku, tutaj są pochowani Stefan Nemania i jego syn Stefan Duszan, Cerkiew Królestwa z 1314 roku oraz Cerkiew św. Mikołaja z XIII wieku. Zwiedzanie obiektu jak i parking są darmowe.
Twierdza Smederevo
Smedervo jest to miasto położone około 45 km na południe od Belgradu nad samym brzegiem Dunaju. Największą atrakcją Smedereva jest średniowieczna twierdza wybudowana w pierwszej połowie XV wieku. Jest uznawana za jedną z największych twierdz w Europie, wybudowana na szerokim płaskowyżu u zbiegu rzek Dunaju i Jezavy. Po tym jak Belgrad został zwrócony Węgrom w 1427 r. Smederevo miało zostać stolicą kraju, a twierdza miała bronić miasta i dać schronienie władcy. Twierdza posiada 25 wież o wysokości 20 metrów i 11 metrach szerokości. Wstęp jest darmowy, sama twierdza jest zaniedbana i pełni funkcję skromnego parku.
Novi Sad
Centrum autonomicznego okręgu Wojwodiny położonego w północnej części Serbii, około 80 km na północ od Belgradu. Novi Sad jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, odbywa się tu wiele imprez, a najważniejszym wydarzeniem jest słynny na całą Europę festiwal Exit. Największym zabytkiem miasta jest położona nad Dunajem twierdza Petrovaradin. Twierdza swoimi początkami sięga do czasów Bizancjum, jednak to Austriacy umocnili jej zabudowania i nadali obecny kształt jako zabezpieczenie przed najazdami Turków. Większość rzeczy, które trzeba zobaczyć w tym mieście znajdziemy w obrębie starówki. Położony tu jest Plac Wolności, miejsce spotkań mieszkańców miasta. Plac Wolność zdominowany jest przez dwie ważne budowle; Ratusz z 1895 roku oraz katedrę pod wezwaniem Maryi również z 1895 roku. Z Placu Wolności prowadzi deptak do ulicy Zmaja Jovina, komercyjnego centrum miasta, obfitującego w knajpki i sklepy. Na końcu ulicy wzniesiono pomnik patrona ulicy Jovana Jovanovicia Zmaja, serbskiego poety, autora wielu rymowanek.
Kanion Uvac
Przez wielu Kanion Uvac jest nazywany najpiękniejszym miejscem w Serbii. Położony w południowo-zachodniej części kraju, w okolicach miast Nova Varos i Sjenica. Kanion powstał poprzez działalność rzeki Uvac, która przez lata wydrążyła niezwykle malowniczy krajobraz w skalistym i górzystym podłożu. Kanion jest pełen ostrych zakrętów, jaskiń i wielu uskoków. Cały teren rozciąga się na odcinku 100 km między górami Zlatibor i Zlatan. W latach 60 wybudowano na rzece tamę, która utworzyła sztuczne jezioro. Powstał tu rezerwat przyrody, a największym osiągnięciem przyrodników z kanionu rzeki Uvac jest rozmnożenie populacji sępa płowego, który w latach 90 XX wieku był na skraju wyginięcia.
Miasto Diabła
Miasto Diabła to niezwykły pomnik natury, zespół osobliwych formacji skalnych położonych na południu Serbii w okolicach miasta Kursumlija. Miejsce to przypomina turecką Kapadocję, znajduje się tu wiele piramid skalnych w znacznym stopniu zniszczonych przez erozję. Cały teren jest pozostałością działalności wulkanicznej sprzed milionów lat. Według legend Miasto Diabła powstało w wyniku gniewu boga, który przeszkodził w zaślubinach brata i siostry, a wszyscy weselnicy ze wstydu skamienieli.
Belgrad
Stolica Serbii z populacją 1 700 000 mieszkańców, położona w północnej część kraju u ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Belgrad jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, kulturowym oraz akademickim kraju. Miasto o bardzo długiej i bogatej historii, jest jedną z najstarszych stolic w Europie. Zwiedzanie Belgradu należy rozpocząć od twierdzy Kalemegdan. Jest to zespół fortyfikacji wzniesionych przez Turków w XVII wieku, jednak pierwsze zabudowania obronne powstawały tu już w czasach celtyckich. Kalemegdan jest to również największy i najwspanialszy park w całym mieście oraz serce kulturalnego życia. Nad wszystkim góruje twierdza Belgrad, z której obserwowano okolicę. W ramach kompleksu można również odwiedzić zoo, muzeum wojskowe oraz wiele sklepów i restauracji. Następnie należy udać się na ulicę Skadarlija, miejsce spotkań serbskiej bohemy. Ulica ma zaledwie 400 metrów długości jednak przez lata stała się kultowa, było to miejsce spotkań największych serbskich artystów. Koniecznie należy odwiedzić największy deptak, znajdujący się przy ulicy Kneza Mihailova, pełno tu dostojnych rezydencji z XIX wieku, również pasjonaci zakupów będą zadowoleni ze względu na dużą ilość sklepów, które tu przylegają. Ważnym punktem na mapie Belgradu jest ogromna cerkiew św. Sawy położona w centrum miasta. Jest to jedna z największych cerkwi na świecie, powstała tu w miejsce innej cerkwi zniszczonej przez Turków w XVI wieku. Budowla jest utrzymana w stylu bizantyjskim, najwyższa kopuła ma 70 metrów wysokości i jest zwieńczona 12 metrowym krzyżem. Warto również wybrać się na wyspę na rzece Sawie, Veliko Ratno Ostrovo, jest to miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju, wyspa jest pełna zieleni, znajdziemy tu również plażę. Inne warte zobaczenia miejsca w Belgradzie to Zemun- żydowska dzielnica, budynek parlamentu, budynek uniwersytetu oraz wiele muzeów. Stolica Serbii słynie również z bardzo bogatego życia nocnego oraz wielu klubów i dyskotek.
Serbia mimo, iż nie ma dostępu do morza jak sąsiednia Chorwacja potrafi zapewnić wiele atrakcji odwiedzającym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, miłośnicy sztuki i kultury oraz fani rozrywki. Kraj ten jest pełen niesamowitych i przyjaznych ludzi, a otwarcie stałego połączenia lotniczego z Warszawy do Belgradu pozwoli nam w łatwy sposób odkryć ten niezwykły kraj.
Brak komentarzy. |