Kuchnia marokańska - czego warto spróbować i co koniecznie warto zjeść i wypić spędzając wakacje w Maroku? Maroko kusi złotymi plażami, pustynnym krajobrazem, przetykanym cudownymi, porośniętymi bujną roślinnością oazami oraz majestatycznym widokiem gór i kuchnią. W kuchni Maroka królują orientalne smaki i przyprawy - czego warto spróbować podczas wakacji w tym kraju? Poniżej kilka podpowiedzi.
Przekąski i przystawki.
Kuchnia Maroka łączy w sobie wiele różnych wpływów, jej podstawowymi składnikami są warzywa (głównie bakłażany, papryka, oliwki i pomidory), nabiał, ryby i owoce morza, z mięs szczególną popularnością cieszą się wołowina, jagnięcina oraz baranina. Marokańczycy uwielbiają aromatyczne przyprawy - szafran, imbir, pieprz, cynamon to tylko niektóre z nich, kupić je można właściwie wszędzie, jako że kolorowe stragany z przyprawami stanowią nieodłączny element krajobrazu. W Maroku znaleźć można spory wybór różnego rodzaju przekąsek, serwowanych na prawie każdym targu i w lokalnych tawernach - między innymi przyrządzane na różne sposoby szaszłyki, naleśniki podawane na ostro z przeróżnymi dodatkami, pierożki briouat w cieniutkim jak papier cieście i ferakh maamer czyli podawany jako przystawka kurczak, nadziewany słodzonym kuskusem. Warto spróbować również opiekanej ciecierzycy, ostrych kiełbasek merguez czy kefte, jagnięcych pasztecików w sosie paprykowym. Typowo lokalnym przysmakiem są tzw. marokańskie cygara, będące daniem z mielonej wołowiny, zawijanej w cieniutkie ciasto. Z kolei najbardziej popularna zupa to harira, przyrządzana z przetartej ciecierzycy. Popularną przystawką są podawane na ciepło lub na zimno sałatki, np. zaalouk z gotowanego bakłażana i pomidorów, lhzina z pomarańczy, papryki i czarnych oliwek, czy sałatka z grillowanych pomidorów i zielonej papryki.
Dania główne.
Zdecydowanie najbardziej znaną marokańską potrawą jest tadżin. Jest to gulasz wołowy lub jagnięcy z duszonymi warzywami, czasami dodaje się do niego ciecierzycę lub kuskus, a w bardziej wyszukanych odmianach występują suszone owoce (pigwy, morele, śliwki) lub typowo marokański specjał, czyli marynowane cytryny; całość doprawiona jest przyprawami. Smaczną odmianą tadżin jest wersja rybna (bel hout) z pomidorami, imbirem i szafranem. Tadżin serwowany jest w charakterystycznym glinianym naczyniu w kształcie stożka, które stanowić może bardzo charakterystyczną pamiątkę z podróży.
Bardzo popularnym daniem jest przygotowywany na różne sposoby kurczak - w zalewie, z przyprawami, gotowany. Jednym ze smaczniejszych dań z drobiu jest kurczak w sosie pomidorowym, z dodatkiem miodu, imbiru i cynamonu.
Chętnie jada się mrouzia, czyli przyrządzaną na słodko jagnięcinę z miodem, rodzynkami i migdałami. Miód jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników przy tworzeniu sosów, dzięki niemu nawet bardzo ostre potrawy mają słodkawy posmak.
Ważną częścią kuchni marokańskiej są także ryby i owoce morza. Krewetki, kalmary, sole, sardynki, a nawet ośmiornice znaleźć można w praktycznie każdej tawernie, zwłaszcza wypoczywając na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego lub Morza Śródziemnego. Tu świeże ryby można kupić bezpośrednio od rybaków, warto udać się też do którejś z licznych knajpek umiejscowionych w pobliżu portów, by skosztować wyśmienitych potraw przyrządzonych z niedawno złowionych składników.
Do większości dań głównych podawany jest świeży chleb, który traktuje się tutaj z bardzo dużym szacunkiem. W piątek, który jest w islamie dniem świętym, zazwyczaj podaje się kuskus, często towarzyszy mu sos ze smażonej cebuli, a całość posypywana jest migdałami i rodzynkami. W kuchni marokańskiej na próżno szukać wieprzowiny - jak w każdym kraju islamskim jest ona uznawana za mięso nieczyste, a jej spożycie jest wśród muzułmanów zakazane.
Desery.
Marokańczycy uwielbiają słodkości i cukier. Nawet napoje takie jak soki czy herbata są zawsze sowicie posłodzone. Podstawą marokańskich deserów są owoce, miód, bakalie i orzechy. Najczęściej podawane są po prostu świeże owoce, z bardziej wyrafinowanych deserów najbardziej popularne są sellou (typowe danie marokańskie z sezamu i migdałów, z dodatkiem miodu, masła i cynamonu), kaab el ghzal (rogi gazeli, ciasto nadziewane pastą migdałową i posypywane cukrem), ciasteczka kokosowe, sfenj (moczone w miodzie pączki), pomarańcze z cynamonem, seffa (słodki kuskus z cynamonem, cukrem, migdałami i suszonymi śliwkami) oraz znana dobrze również u nas chałwa, występująca tu w wielu różnych odmianach.
Napoje.
Najbardziej popularnym napojem jest miętowa herbata. Nie ma ona jednak nic wspólnego z gotowymi saszetkami, do których jesteśmy przyzwyczajeni, w Maroku przygotowuje się ją inaczej - najpierw wytwarza się napar ze świeżych liści mięty, który następnie łączony jest z zieloną lub czarną herbatą. Ponadto chętnie pija się tu kawę, zazwyczaj z mlekiem lub czarną parzoną, soki ze świeżych owoców (zwłaszcza winogronowy) oraz owocowe napoje mleczne. Jednym z typowych marokańskich napoi jest laban, który można porównać do polskiej maślanki, często podawany jest on wraz z kuskusem. Dużą popularnością cieszą się napoje na bazie wody z kwiatów pomarańczy, np. z dodatkiem granatów lub warzywny z burakami.
W Maroku wytwarzane jest także wino i piwo. Do najlepszych win należą Coteaux de l’Atlas, Medaillon Cabernet czy Mekenes Vins de Cepage. Z kolei marokańskie piwo jest jasne i podobne w smaku do tego, które doskonale znamy w Europie, najbardziej powszechną marką jest Flag Speciale.
tripoman | Jak ktoś chce poznać kuchnię marokańską to zawsze można się wybrać na wycieczkę "Jak smakuje Maghreb?" Kilka miast i sporo degustowania:) Jak ktoś lubi kuskus to z całą pewnością wycieczka jest dla niego. |