Agadir to połączenie kultury arabskiej z europejskim stylem oraz tradycji z nowoczesnością. Czy warto spędzić tutaj wakacje? Co sprawia, że kurort ten wybierają co roku na miejsce swojego wypoczynku tysiące turystów z całego świata?
O Agadirze
Agadir położony w Maroku na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego ma długą i bogatą historię, ale zniszczony niemal doszczętnie podczas silnego trzęsienia ziemi w 1960 roku, nie posiada typowo marokańskiego charakteru ani zabytków. W wyniku odbudowy po trzęsieniu ziemi Agadir zyskał nowe oblicze, by wkrótce stać się modnym kurortem turystycznym.
Dzisiejszy Agadir to najpopularniejszy ośrodek turystyczny w Maroku. Kilka lat temu wzdłuż plaży utworzono promenadę, która zachęca do przechadzek. Wzdłuż promenady znajdują się nowoczesne hotele położone w rozległych ogrodach, restauracje, bary (w tym m.in. McDonalds), dyskoteki, a w tle zbocze góry ze świecącymi w nocy arabskimi literami, układającymi się w napis: „Bóg, ojczyzna, król” - to właśnie Agadir.
Wypoczynek
Wakacje w Agadirze to okazja do spacerów długimi, piaszczystymi plażami, kąpieli w Oceanie Atlantyckim, czy wypoczynku w jednym z luksusowych hoteli, które zadowolą gusta najbardziej wymagającej klienteli. To również szansa na udane zakupy za przystępną cenę. Turyści przywożą z Maroka wiele cennych pamiątek. Oprócz znanych z dobroczynnych właściwości kosmetyków z olejkiem arganowym, popularnością cieszą się także chusty, ozdoby, złoto, wyroby skórzane, a nawet lampy i meble!
W Maroku na jednym z wielu suków (czyli tradycyjnych targów), nie tylko na najbardziej znanym z nich - w Marrakeszu, możecie się zaopatrzyć we wszystko, czego dusza zapragnie. Jeśli tylko starczy Wam cierpliwości, możecie się targować ze sprzedawcą i zrobić zakupy w naprawdę niskich cenach.
Zwiedzanie
Maroko to kraj o bogatej historii i kulturze. Grzechem byłoby nie wyjechać poza Agadir. Niestety przez duże odległości nie wszystkie atrakcje Maroka są stąd osiągalne. Możecie zwiedzić Marrakesz, czy Essaouirę, ale na wypad do Casablanki, Rabatu czy Fezu jest już nieco za daleko. Wielu turystów wybiera Agadir jako miejsce tygodniowego wypoczynku po tygodniowej objazdówce po kraju - to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią intensywne zwiedzanie, ale po nim chcą skorzystać z wodnych i słonecznych kąpieli oraz wypocząć.
Sam Agadir jest również ciekawy. Koniecznie wybierzcie się poza strefę turystyczną, odwiedźcie port, targ i szczątki kazby (dawnej osady) na szczycie wzgórza. Widok na miasto i wybrzeże na pewno Wam się spodoba - na podziwianie krajobrazów koniecznie wybierzcie pogodny dzień bez mgły. Na pewno warto udać się do Museum Pamięci, w którym zgromadzono zdjęcia tych samych miejsc sprzed katastrofy i te aktualne - dla porównania. Z kolei odwiedzając Muzeum Dziedzictwa Berberyjskiego dowiecie się wiele na temat życia, kultury i zwyczajów rdzennej ludności Maroka, pochodzącej z Sahary.
Zalety i wady
Agadir ma wiele atutów, które decydują o jego atrakcyjności wśród turystów. Długie na wiele kilometrów, szerokie, złote, piaszczyste plaże to tylko jeden z nich. Do kolejnych możemy zaliczyć świetnie rozwiniętą bazę hotelową, dostępność rozrywki, sklepów i bazarów. Tutejszy klimat umożliwia wypoczynek praktycznie o każdej porze roku - pamiętajcie jednak, że w środku zimy może się zdarzyć pochmurne niebo, czy deszcz, a temperatura może nie przekroczyć 18-u stopni Celsjusza.
Nic na świecie nie jest doskonałe, więc i Agadir ma swoje wady. Turyści często są zaskoczeni mgłą, która pojawia się tutaj dosyć często mimo wysokiej temperatury i braku chmur na niebie. W związku z tym, że Agadir leży nad oceanem, musicie się liczyć z dużymi przypływami i odpływami, czasem silnym wiatrem oraz zimną wodą. Kultura arabska i zaczepki ze strony handlarzy sprawiają, że nie każdy czuje się tutaj bezpiecznie. Choć Agadir stara się być europejski, nie do końca możemy się czuć jak na Starym Kontynencie.
Także Agadir zdecydowanie jest wart odwiedzenia, ale trzeba zdawać sobie sprawę z jego zalet jak i wad. Po prostu planując wakacje w Agadirze trzeba wiedzieć, czego należy się spodziewać.
Brak komentarzy. |