Czego warto spróbować w Paryżu? Paryż to stolica nie tylko Francji, ale i światowej mody oraz wyrafinowanej kuchni, z której słynie cały kraj. Kuchnia francuska jest bardzo bogata i urozmaicona, a w Paryżu dostaniemy dosłownie wszystko. Poniżej kilka podpowiedzi, czego koniecznie należy spróbować podczas wizyty w Paryżu.
Przekąski i przystawki
Kulinarną przygodę z Paryżem warto zacząć już od śniadania. Typowy francuski poranny posiłek jest dość prosty i niezbyt obfity, składa się najczęściej z maślanego, delikatnego rogalika (tzw. croissant) lub bagietki, do których podaje się dżem, miód lub masło, a do picia kawa (często serwowana w niewielkiej miseczce) i sok pomarańczowy.
Francuski obiad zazwyczaj jest dość lekki, właściwie jest to bardziej lunch. Około południa najczęściej jada się chrupiącą bagietkę z szynką lub serem (francuskie bagietki uważane są za najlepsze na świecie), sałatkę nicejską, sałatkę warzywną, np. z serem camembert lub omlet, pyszny zwłaszcza ze szparagami. Inne popularne przystawki to różne wariacje z ciastem francuskim w roli głównej. Są one podawane zarówno na ciepło, np. piersi z kurczaka w cieście francuskim, jak i na zimno, np. rolady mięsne. Ważne miejsce w menu zajmują sery, paszteciki, popisowym daniem kuchni francuskiej jest foie gras czyli pasztet z gęsich wątróbek, tarty przyrządzane na ostro, żabie udka, ale też owoce morza i ślimaki, które są tu prawdziwym przysmakiem. Popularną przekąską są także gougeres, czyli wytrawne serowe bułeczki. Mogą być one dodatkiem do zup lub samodzielną potrawą, podawaną z dipami. Nie wolno też zapomnieć o francuskich sosach - vinegrette, dodawanym głównie do warzyw (a zwłaszcza sałaty) oraz beszamelu, idealnym do mięs. Wspaniałą przekąską są też tzw. crepes, czyli cieniutkie naleśniki, robi się z nich małe roladki, np. z szynką, szpinakiem czy serkiem. Najlepsze serwowane są w creperiach, które wyrób tych przysmaków opanowały do perfekcji.
Dania główne
Klasyczny obiad z przystawkami, daniem głównym i deserem, w obecnych czasach Francuzi jadają rzadko i zazwyczaj ma to miejsce na terenach wiejskich. Zdecydowanie najważniejszym, szczególnie celebrowanym przez Paryżan posiłkiem jest kolacja, jadana dość późno, około godziny 20, czasami nawet 22. Warto rozpocząć ją od zupy, wybór mamy spory, ale chyba najbardziej „francuska” jest zupa cebulowa. Gotowana na białym winie, podawana z bagietką i zapiekanym żółtym serem jest bardzo sycąca i naprawdę pyszna. A co na tzw. drugie danie? To zależy od indywidualnych preferencji. Miłośnicy dziczyzny z pewnością docenią jedno z popisowych dań tutejszej kuchni czyli królika w czerwonym winie. Inne wyśmienite danie, w ostatnich czasach rozsławione dzięki filmowi „Julia nad Julia” z Meryl Streep to Boeuf Bourguignon, czyli wołowina duszona w czerwonym winie. Osoby, które preferują drób spróbować powinny coq a vin, w tłumaczeniu oznacza to koguta w winie. Zdecydowanie warto również zjeść filet mignon, czyli stek z polędwicy wołowej, podawany z pieczonymi ziemniaczkami, jest to prawdziwa uczta dla podniebienia. Takiemu posiłkowi obowiązkowo powinno towarzyszyć lokalne wytrawne wino, które wspomaga trawienie. Miłośnicy nieco lżejszej kuchni również nie pozostaną rozczarowani - Francuzi jedzą również mnóstwo dań z ryb i owoców morza oraz sporo drobiu, z pewnością więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Paryżanie każdy posiłek kończą serem, a mają z czego wybierać, gdyż we Francji produkuje się około czterystu gatunków tego produktu, co oznacza, że przez cały rok, każdego dnia, można próbować innego sera.
Desery
Najbardziej znanym francuskim deserem jest creme brulee, pyszny krem przyrządzany ze śmietanki i jajek, najczęściej z dodatkiem wanilii, z chrupiącą karmelową skorupką na wierzchu, uzyskiwaną z zapieczonego cukru. Amatorzy łakoci mają jednak znacznie więcej możliwości - lekkie pianki, babeczki, makaroniki, słodkie naleśniki, desery mrożone, w tym lody i sorbety, to zaledwie początek możliwości. Do tego dochodzą świeże sałatki owocowe, bułeczki z czekoladą, diplomates, czyli brioszki maczane w mleku lub rumie, kremy w różnych smakach, ptysie z czekoladą, bezy, ciasteczka ganache, beignets, czyli odpowiednik naszych pączków, herbatniki, no i cukierki. A dokładniej mnóstwo rozmaitych gatunków cukierków, w tym karmelki, landrynki, calisson z białym pudrem na wierzchu. Wyliczankę tutejszych przysmaków zamykają słodkie tarty - z owocami, kremem, polewą... Na samą myśl aż cieknie ślinka, podczas jednego pobytu w Paryżu z pewnością nie da się rady spróbować wszystkich specjałów, a szkoda.
Napoje
Francuzi piją dużo wody, i to nie tylko wysokiej jakości wody mineralnej, ale i wody z kranu... Picie popularnej kranówki jest tam niezwykle powszechne, ale akurat tego rozwiązania nie polecamy, francuska woda mineralna nie jest co prawda równie tania co ta z kranu, ale z pewnością znacznie smaczniejsza i zdrowsza. Dwie najbardziej znane na świecie, wywodzące się z Francji, marki to Evian i Perierre, popularna jest też Vittel.
Paryż słynie również z kawy, to jeden z najchętniej pijanych tu ciepłych napojów. Następnym w kolejności jest czekolada na gorąco, herbata pijana jest zdecydowanie rzadziej.
Do posiłków obowiązkowo pija się wino, najczęściej wytrawne, białe lub czerwone, w zależności od potrawy. Nie da się wymienić wszystkich wartych spróbowania gatunków, najważniejsze szczepy to z pewnością Pinot Noir i Pinot Gris, Sauvignon Blanc, Muscat, a także cydr, czyli jabłkowe wino. Odwiedzając Paryż chociaż raz musimy spróbować też doskonałego prawdziwego francuskiego szampana, produkowanego w regionie o nazwie Szampania, któremu to miejscu trunek zawdzięcza swą nazwę. Z mocniejszych napojów do wyboru mamy między innymi koniaki i armaniaki oraz jabłkową wódkę Calvados.
Brak komentarzy. |