Lotnisko Paryż Charles de Gaulle (CDG) rocznie obsługuje ponad 60 milionowy ruch pasażerski oraz intensywny ruch cargo, gdyż zlokalizowane są tu europejskie centrale pocztowych gigantów takich jak FedEx czy La Poste. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze lotniskowej oraz aż czterem równolegle położonym pasom startowym, na lotnisku może lądować i startować kilka samolotów jednocześnie!
W skład portu wchodzą łącznie trzy główne terminale. T-1 obsługuje połączenia linii sojuszu Star Alliance, T-2 to terminal zajęty głównie przez narodowego przewoźnika francuskiego Air France oraz linie wchodzące w skład sojuszów Oneworld oraz Skyteam. Loty z Warszawy do Paryża operowane przez Air France lądują właśnie na Terminalu 2 (F). T-3 natomiast zarezerwowany jest dla mniejszych linii lotniczych oraz dla lotów czarterowych. Obecnie loty z Warszawy do Paryża operowane przez LOT wykonywane są z Terminalu 3.
Na lotnisku CDG obywatele krajów należących do krajów Unii Europejskiej mogą skorzystać z programu PARAFE, dzięki któremu możliwa jest szybka i bezproblemowa kontrola graniczna. Po wcześniej dokonanej rejestracji w PARAFE, pasażerowie mogą przekroczyć granicę po przez okazanie paszportu oraz weryfikację linii papilarnych na specjalnym czytniku. Kontrola odbywa się bez udziału pracowników straży granicznej - pasażer sam dokonuje weryfikacji paszportu i linii papilarnych na specjalnym czytniku. Rejestracja do programu PARAFE możliwa jest na terminalach: 1, 2-A, 2-C oraz 2-E.
Z systemu PARAFE mogą korzystać pasażerowie, którzy posiadają paszporty biometryczne (z odciskiem linii papilarnych).
Na terenie wszystkich terminali można skorzystać z darmowego dostępu to internetu przez WiFi. Za dodatkową opłatą jest możliwość skorzystania z szybszego łącza. Ściągając aplikacje „My Airport” uzyskamy podgląd rozkładu całego lotniska CDG, co ułatwi nam poruszanie się oraz odnalezienie wybranych sklepów czy usług. Dla tych, którzy zechcą skorzystać z komputera przygotowano „Atlanteam station” - to stanowiska z komputerami, gdzie przez 15 minut możemy bezpłatnie skorzystać z internetu i drukarki (odpłatnie). Na terenie terminali znajdziemy także stanowiska do samodzielnej odprawy (self-check in), której możemy dokonać na 5 godzin przed odlotem samolotu. Tak jak na każdym lotnisku znajdziemy tu także wiele sklepów na strefie bezcłowej, w tym wiele sklepów znanych luksusowych marek takich jak Dior czy Gucci. Wynajmiemy tu także samochód w jednej z wypożyczalni czy przenocujemy w hotelu m.in. Hiltonie, Novotelu czy Sheratonie.
Lotnisko Paryż Charles de Gaulle jest nie tylko jednym z większych portów lotniczych na świecie, ale to także port na swój sposób legendarny. To tu w lipcu 2000 roku doszło do katastrofy pierwszego naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde. Był to jednocześnie ostatni lot Concorde’a, maszyny, która pokonywała odcinek pomiędzy Paryżem i Nowym Jorkiem w czasie 3,5 godziny (obecnie taki lot trwa około 8,5 godziny).
Inną ciekawostką związaną z lotniskiem CDG jest historia niejakiego Mehrana Nesseri, którego historia stała się inspiracją dla twórców filmu „Terminal”, gdzie główną rolę zagrał Tom Henks. Nesseri był uchodźcą z Iranu, który w roku 1988 został deportowany z terytorium Wielkiej Brytanii do Belgii. Zgubił on paszport i certyfikat Narodów Zjednoczonych, który poświadczał jego status uchodźcy, co nie pozwalało mu na powrót do Wielkiej Brytanii. Wskutek zbiegu okoliczności jego samolot wylądował w porcie lotniczym CDG, gdzie francuskie władze zabroniły mu opuszczenie lotniska, ze względu na brak dokumentów. Tym samym Nesseri zmuszony był pozostać na lotnisku, gdzie spędził przeszło 14 lat! Lotnisko opuścił dopiero w sierpniu 2006 roku, gdy przewieziono go do paryskiego szpitala.
Brak komentarzy. |