Jej nazwę czytamy kisz. W każdej francuskiej i szanującej się boulangerie (piekarnia) znajdziemy ją w ofercie. Na słono, bardziej lub mniej wytrawna, różnej wielkości i kształtu. Od setek lat jest jedną z ulubionych francuskich przekąsek.
Zacznijmy od Lotaryngii
Lotaryngia to wciąż mało znany region Francji. Leży w północno - wschodniej części kraju, granicząc z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami. Do jej najpiękniejszych miast należą Nancy i Metz. Z Lotaryngii pochodzą znane postaci, jak Joanna D’Arc czy, współcześnie, Patricia Kaas i Michel Platini. Ta część Francji ma też swoje polskie motywy. Król Stanisław Leszczyński po wygnaniu z Polski udał się właśnie do Lotaryngii i został tam księciem. Do dziś wspominany jest jako hojny mecenas sztuki. Na Placu Stanislas stoi jego pomnik i Pałac, w którym mieszkał. Nawet tramwaj w Nancy nosi nazwę Stan - jak to pieszczotliwie mówiono o księciu z Polski.
Wiejsko - dworski placek
Historia quiche przypomina nieco historię pizzy. Początkowo, w czasach średniowiecznych była ona daniem prostych, ubogich ludzi. Przygotowywano ją z chlebowego ciasta, na dużych, żeliwnych patelniach. Z biegiem lat, ciasto chlebowe zastąpiono kruchym. A quiche trafiła na dworskie stoły. Mówi się, że była ulubionym przysmakiem lotaryńskiego księcia Karola III Wielkiego.
Quiche Lorraine
Quiche to rodzaj tarty wypełnionej masą jajeczno - śmietanową z dodatkiem warzyw, mięsa, sera lub innych składników, według własnej inwencji. Najbardziej znany rodzaj to Quiche Lorraine, pochodzący właśnie z Lotaryngii. Słowo quiche, z niemieckiego kuchen, oznacza placek. Lorraine to po prostu „lotaryński”. W odróżnieniu od wersji warzywno - różnych, Quiche Lorraine jest tartą z dodatkiem jaj i boczku. W innych francuskich regionach spotkamy Quiche Alsacienne (z cebulą) czy Quiche Nicoise (z anchois i pomidorami).
Podajemy Wam dwa proste przepisy na quiche.
QUICHE LORRAINE (z dodatkiem sera gruyere)
Składniki:
30 dkg mąki, 10 dkg masła, 3 łyżki zimnej wody, 25 dkg boczku (najlepiej chudego), 4 jaja, szklanka śmietany, 10 dkg sera gruyere, gałka muszkatołowa, sól, pieprz.
Przygotowanie:
Kruche ciasto - Mąkę wymieszać z masłem, dodać 3 łyżeczki zimnej wody i małą łyżeczkę soli. Zagnieść ciasto i pozostawić je na dwie godziny w lodówce. Następnie wyłożyć nim formę do tarty. Podpiec lekko w piekarniku.
Masa - Boczek pokroić w drobną kostkę i lekko podsmażyć. Jajka roztrzepać widelcem, dodać śmietanę, starty ser, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Ułożyć przysmażony boczek na podpieczonym kruchym cieście i zalać jajkami ze śmietaną. Zapiekać w temperaturze 200°C przez 30 minut, aż się zarumieni.
QUICHE WARZYWNY (z dodatkiem szynki)
Składniki:
3 płaty mrożonego ciasta francuskiego, odrobina masła do wysmarowania formy, 1 jajko, pół szklanki mleka, pomidor, kilka pokrojonych, podsmażonych na oliwie pieczarek, dwa plastry szynki, pokrojone na kawałki, odrobina startego żółtego sera, kawałek papryki, 2 plasterki cebuli, ostra papryka, sproszkowany czosnek, bazylia, sól, pieprz.
Przygotowanie:
Małą formę do tarty posmarować masłem, ułożyć płaty rozmrożonego ciasta francuskiego (tak by zakryło całą powierzchnię). Przygotować sos: pomidora obrać ze skórki, zblendować. Dodać jajko, mleko i przyprawy. Na cieście ułożyć dodatki, zalać sosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20 minut (aż ciasto lekko się zrumieni).
YANMAN | SUPER |