Które potrawy warto spróbować w czasie wakacji w Portugalii? Portugalia jest stosunkowo niewielkim krajem, ale bardzo różnorodnym. Słynie z malowniczych plaż, wspaniałych zabytków, pięknej pogody, dobrego wina oraz pysznej kuchni. Poniżej kilka podpowiedzi, czego szczególnie warto spróbować, spędzając tutaj urlop.
Przekąski i przystawki
Jedną z chlub kulinarnych Portugalii jest spory wybór dań zwanych petiscos, stanowiących niewielkie i niesłychanie smakowite przekąski. Głównym ich składnikiem są przede wszystkim owoce morza. Duszone małże czy smażone ślimaki (koniecznie z papryczką piri-piri), to obowiązkowy punkt programu dla smakoszy dań tego typu. Jeśli ktoś jednak nie przepada za taką kuchnią, dobrą alternatywą będą sałatki, zapiekana papryka lub faszerowane oliwki. A co jeśli nie wyobrażamy sobie przekąsek bez chleba? Cóż, dobrze trafiliśmy, gdyż chleb jest dla Portugalczyków niezwykle ważny. Dodawany jest jako dodatek do dań głównych, a czasami nawet przygotowywany na deser (np. przyrządzany na Wielkanoc pao doce). Kanapki, czyli sandes to bardzo popularna przekąska, te z szynką, kiełbaskami lub serem należą do najbardziej lubianych. A skoro już o serach mowa, koniecznie trzeba spróbować owczego queijo de serra, a także serpa Alentejo, wytwarzanego w mieście o tej samej nazwie, jak również przypominającego nasz twarożek queijos frescos, który przyrządza się z jedną z najważniejszych portugalskich przypraw, czyli cynamonem.
Kolejny typ przystawek to salgados, są to różnego rodzaju pierożki, paszteciki i ciasteczka, przyrządzane na słono. Faszeruje się je warzywami, serem, mięsem lub rybami. Doskonały jest pasztet z dorsza, który z pewnością przypadnie również do gustu miłośnikom mięsa, jako że w niczym nie ustępuje swojej typowo mięsnej odmianie. Będąc w Portugalii warto spróbować także zup, zwłaszcza tzw. zielonej zupy (caldo verde), której głównym składnikiem jest specjalna odmiana kapusty, couve galega. Inną popularną zupą jest sopa de Pedra, gęsty, pożywny wywar z fasoli, ziemniaków, marchwi, kapusty i kiełbasy chourico.
Dorsz na 365 sposobów
Niesłychanie ważne w kuchni portugalskiej są ryby, przede wszystkim dorsz, który zajmuje honorowe miejsce na tutejszych stołach. Bacalhau, czyli suszony i solony dorsz, to typowo portugalski wynalazek, a sami Portugalczycy twierdzą, że potrafią przygotować ten gatunek ryby na 365 sposobów, czyli po jednym przepisie na każdy dzień roku. Najbardziej popularne dania to dorsz zapiekany z ziemniakami, oliwkami i cebulą, podawany z jajkami na twardo (bacalhau a gomes de sa) oraz zapiekanka z dorsza, ziemniaczanego puree, cebuli i majonezu, w innej wersji tej potrawy zamiast majonezu dodaje się oliwę oraz jajka. Warto spróbować również bacalhau dourado czyli jajecznicy z dorszem i ziemniakami oraz wyśmienitych krokietów z dorsza.
Dania główne
Kuchnia Portugalii nie kończy się na dorszu, drugą najpopularniejszą po nim rybą są sardynki, które uważa się za najlepsze na świecie. Przyrządzane są na wiele sposobów, między innymi wędzone, smażone i z grilla.
Do tradycyjnych portugalskich potraw należą folar (ciasto drożdżowe z kurczakiem, szynką i kiełbasą) oraz Serra de Estrela (duszona kaczka z ryżem i boczkiem).
Z mięs szczególnie ważne miejsce na portugalskich stołach zajmuje wieprzowina, warto spróbować dania z niej przyrządzonego, jako że jest ona słodsza, delikatniejsza i bardziej miękka niż ta, którą jada się w Polsce. Portugalskie szynki i wędliny są doceniane także poza granicami tego kraju. Najbardziej rozpowszechnionym daniem z wieprzowiny jest porco a alentejana. Mięso jest marynowane przy użyciu słodkiej papryki, moczone w lokalnej oliwie, a następnie duszone z dodatkiem skorupiaków. W Portugalii bardzo popularnym składnikiem potraw jest także kapusta (przede wszystkim caldo verde) oraz oliwki i ziemniaki. Najczęściej używane przyprawy to cynamon, curry, bardzo ostre papryczki piri-piri i czosnek.
Desery
Głównym składnikiem portugalskich słodkości są żółtka jajek i cukier. Doprawia się je cynamonem, migdałami, czasem cytryną lub pomarańczami. Spróbować warto cynamonowych tart, queijadas czyli maleńkich, owocowych ciastek lub ryżowych puddingów. Bardzo popularna jest między innymi pastel de nata, czyli tarta wypełniona kremowym nadzieniem. Portugalskie desery są niezwykle kaloryczne i bardzo słodkie, przez co nie zawsze smakują innym Europejczykom, jeśli chcemy zjeść coś zbliżonego smakiem bardziej do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, dobrym wyjściem będzie sernik na zimno. Goszcząc w Lizbonie koniecznie udać się trzeba do Antiga Confeitaria, aby skosztować najsłynniejszych portugalskich słodyczy czyli pasteis de Belem. To wyśmienite kruche ciastka z płynnym nadzieniem, których receptura od wieków jest ściśle strzeżona.
Napoje
Najbardziej popularnymi napojami są kawa i herbata. Kawa jest znacznie mocniejsza niż ta, którą pijamy zazwyczaj w Polsce, podaje się ją na różne sposoby. Portugalczycy szczególnie upodobali sobie bica, niesłychanie mocną kawę w stylu espresso, pijaną z dużą ilością cukru. Carioce kawa z wodą w proporcjach 50/50, a pingo to kawa z dodatkiem mleka. Amatorom łagodniejszego, mlecznego smaku powinna przypaść do gustu serwowana w wysokiej szklance galao.
Portugalia słynie ze świetnych win, najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem jest oczywiście porto. Wytwarza się je z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro. Po zebraniu winogron, owoce poddawane są fermentacji, a następnie mieszane ze spirytusem. Porto występuje w wersji wytrawnej, słodkiej lub półsłodkiej, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Coraz większą popularnością wśród win portugalskich cieszy się także Vinho Verde, czyli zielone wino. Nazwę zawdzięcza ono niedojrzałym winogronom, z których jest wytwarzane, sam trunek natomiast dostępny jest w wersji białej lub czerwonej, rzadziej różowej. Vinho verde produkowane jest na północnym zachodzie kraju.
tripoman | Jak ktoś ma ochotę posmakować tradycyjnej kuchni portugalskie to chyba warto wybrać się na wycieczkę "Jedzą, piją, koniec świata!". Nie ma nic lepszego jak zwiedzanie urokliwych miejsc tego państwa z degustacją tradycyjnych potraw. |