Lizbona - stolica i największe miasto Portugalii. Obszar dzisiejszej Lizbony był zamieszkany co najmniej od czasów rzymskich. W starożytności osiedlili się tu Luzytanie. W VIII w. miasto zostało zajęte przez Maurów, a następnie przez Alfonsa I - pierwszego króla Portugalii. Od XIII w. Lizbona stanowi stolicę Portugalii. W czasie Wielkich Odkryć Geograficznych miasto przeżywało okres wielkiego rozkwitu, zostało wielokrotnie niszczone w kolejnych trzęsieniach ziemi, aby zostać odbudowanym przez króla Jose I.
Jednym z najważniejszych i najładniejszych zabytków Lizbony jest Klasztor Hieronimitów. Wybudowany został w XVI w. w miejscu dawnej pustelni św. Marii ufundowanej przez Henryka Żeglarza. Klasztor miał upamiętniać odkrycie przez Vasco da Gamę drogi morskiej do Indii. Ogromne i bogato zdobione fasady, a także olbrzymie wnętrze robią na turystach niezapomniane wrażenie. Wewnątrz znajduje się m.in. grób Vasco da Gamy.
Innym ciekawym obiektem jest Castelo de Sao Jorge. Zamek, który góruje na szczycie wzgórza otoczonego domami Alfamy. Został wzniesiony na przestrzeni XII-XIV w. na fundamentach budowli wizygockiej z V w. i mauretańskiej z IX w. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na Tag i okolicę.
Warto odwiedzić tutejszą XII-wieczną Katedrę, która została wzniesiona po zwycięstwie nad Maurami. Podobnie jak katedry w innych, portugalskich miastach w przeszłości pełniła funkcję zarówno religijną, jak i obronną. Przedstawia połączenie stylów romańskiego, gotyckiego i baroku.
Na brzegu Tagu znajdziemy Torre de Belem - fortecę z XVI w. Jest to jedna z najbardziej malowniczych budowli w Portugalii. Niegdyś wchodziła w skład lizbońskich fortyfikacji obronnych, przetrzymywano tam także więźniów politycznych, obecnie mieści się tu muzeum broni i zbroi.
Innymi ciekawymi zabytkami są tutejsze pałace: Pałac Narodowy, który stanowi oficjalną rezydencję prezydenta Portugalii, Palacio da Ajuda - dawny pałac królewski wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w., oraz Praca do Comercio - najbardziej imponujący ze wszystkich tutejszych pałaców, wzniesiony nad samym Tagiem.
Warto przespacerować się do Pomnika Odkrywców. Został on wzniesiony w 1960 r. w 500. rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Kształtem przypomina dziób statku. Istnieje możliwość podziwiania wspaniałego widoku ze szczytu pomnika, na który można wjechać specjalną windą.
W Lizbonie znajduje się największe w Europie Oceanarium. Wybudowane zostało w Parku Narodów przez Petera Chermayetta. Otwarto je w 1998 r. Znajduje się tu ogromne akwarium otoczone przez 4 mniejsze.
Będąc w Lizbonie warto także udać się do jednego z tutejszych muzeów. Sławą szczyci się Muzeum Calouste Gulbenkian, gdzie znajdziemy kolekcję skarbów z całego świata ze wszystkich okresów historii. Ciekawym muzeum jest także Muzeum Morskie, które przedstawia historię Portugalii jako kolonizatora i ojczyzny wielkich odkrywców. Warto także udać się do Muzeum Pojazdów ze wspaniałą kolekcją pojazdów konnych.