Zwiedzanie Helu (Półwyspu Helskiego), co warto zobaczyć? Myśląc o Półwyspie Helskim nieodzownie przychodzą na myśl trzy podstawowe skojarzenia: eleganckie hotele, windsurfing i plaża nudystów. To jednak zdecydowanie nie wszystkie atrakcje, które Hel ma turystom do zaoferowania.
Informacje ogólne.
Półwysep Helski (Mierzeja Helska) ma 34 km długości, jego szerokość w najwęższym miejscu, w pobliżu Kuźnicy, to zaledwie około 150 m.; czasem, podczas silnych sztormów, woda przelewa się przez półwysep. Mierzeja powstała z połączenia kilku wysepek na skutek nanoszenia przez wiatr i fale morskie piasku, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie turyści mogą wypoczywać nie tylko na północnych, ale i południowych plażach. Hel słynie również z bogatej roślinności, pięknych wydm oraz dużej ilości dni słonecznych w roku (to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce).
Zwiedzamy Miasto Hel.
Hel to miejscowość usytuowana na samym cyplu mierzei. Tutejszą największą atrakcją jest fokarium, prowadzone przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Składa się ono z kilku basenów hodowlanych, celem placówki jest odtworzenie kolonii fok szarych i pogłębienie nauki nad nimi. Ośrodek udostępniony jest dla zwiedzających, turyści bardzo chętnie go odwiedzają, by zobaczyć te piękne zwierzęta. Z położonej w pobliżu fokarium przystani odpływają statki wycieczkowe, oferujące rejsy po zatoce.
Fokarium to nie jedyna atrakcja Helu, turystów przyciągają tu również liczne zabytki militarne ze skansenem broni morskiej oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Warto odwiedzić Muzeum Rybołówstwa, umieszczone w dawnym, XV-wiecznym kościele. Drewniana wieża budynku jest doskonałym punktem widokowym. Innym miejscem, pozwalającym podziwiać okolicę jest położona na cyplu latarnia morska, w lecie udostępniana zwiedzającym.
W samym centrum Helu znajduje się piękny deptak, przy którym znajduje się ratusz, zlokalizowana w zabytkowym budynku znana restauracja Maszoperia oraz liczne kawiarnie, najstarsze zabudowania pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. W Helu usytuowany jest też prezydencki ośrodek wypoczynkowy. Lokalizacja ta nie powinna dziwić - tutejsza plaża należy do najpiękniejszych w Polsce.
Jastarnia i okolice.
Jastarnia to słynny kurort z kilkoma kąpieliskami i przystanią morską. Administracyjne w skład Jastarni wchodzi też Kuźnica oraz Jurata, najbardziej reprezentacyjna część miejscowości. Dwa najbardziej znane obiekty w Juracie to drewniane molo na Zatoce Puckiej oraz położony tuż przy plaży, od strony Bałtyku, ekskluzywny hotel Bryza. Turyści często wybierają się na spacery pomiędzy Jastarnią a Juratą, w jedną stronę idąc plażą, w drugą sosnowym lasem.
Sercem Jastarni jest tłumnie odwiedzany przez turystów deptak, pełen kawiarni, barów i knajpek z rybami. Dojść nim można do portu rybackiego nad tzw. Małym Morzem, cumują tu kutry rybackie, stąd też wyruszają statki wycieczkowe. Ciekawy jest tutejszy kościół, wybudowany w 1932 roku w stylu neobarokowym, w jego wnętrzu znaleźć można liczne akcenty marynistyczne, w tym ambonę w kształcie łodzi.
Na terenie całej gminy Jastarnia znaleźć można wiele zabytkowych willi i chat rybackich oraz modernistycznych domów. W jednej z chat działa nieduże muzeum, w którym odtworzono wnętrze dawnego domostwa rybackiego.
Jak na całym półwyspie, tu również nie brakuje pozostałości rejonu umocnionego, nad którym prace zaczęły się w latach 20-stych ubiegłego wieku. Wczasowicze mogą odwiedzić bardzo ciekawy Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, w jednym ze schronów latem obejrzeć można ekspozycję pokazującą, jak wyglądały i działały umocnienia w czasie II Wojny Światowej.
Chałupy i Władysławowo.
Mierzeja Helska swój początek ma we Władysławowie - miasto od północy położone jest nad Bałtykiem, od południowego - wschodu nad Zatoką Pucką. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc, poza plażą oczywiście, jest Aleja Gwiazd Sportu, utworzona w 2000 roku. Na promenadzie tej umieszcza się odlane z brązu gwiazdy, aby w ten sposób uhonorować szczególnie ważne postacie świata sportu. Swoje gwiazdy mają tu między innymi Irena Szewińska, Jerzy Kulej, Kazimierz Deyna, Otylia Jędrzejczak, Zbigniew Boniek i Krzysztof Hołowczyc. Jednym z symboli Władysławowa jest największy na całym wybrzeżu Diabelski Młyn, czynny, jak całe wesołe miasteczko, wyłącznie w sezonie letnim. W jego pobliżu znajduje się Dom Rybaka, socrealistyczny budynek, którego wieża pełni funkcję punktu widokowego. Z dwóch tarasów (na wysokości 45 i 63m) podziwiać można dużą część mierzei Helskiej. Będąc we Władysławowie zajrzeć można również do dawnej willi generała Hallera, w której urządzono wystawę na jego cześć.
Chałupy to dawna wieś rybacka, obecnie część Władysławowa, znajdująca się tu plaża nudystów rozsławiona została przez piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to”. Obecnie Chałupy słyną głównie z centrum windsurfingowego - spokojne i płytkie wody w Zatoce Puckiej gwarantują doskonałe warunki do uprawiania tego sportu.
Brak komentarzy. |