CO warto zwiedzić na Sardynii? Szukając miejsca na wakacje z jednej strony chcielibyśmy mieć plaże godne Karaibów, z drugiej - irlandzkie klify. Marzy nam się nie tylko kąpiel w morzu, ale i wędrówka po górach. Wszystkie te wymagania może spełnić Sardynia, a jeśli już tam dotrzemy - podpowiadamy co zobaczyć na Sardynii.
Sardynia to druga co do wielkości śródziemnomorska wyspa. Od 1948 r. jest autonomicznym regionem Republiki Włoskiej, zaś od 2005 r. dzieli się na 8 prowincji, które konkurują ze sobą o miano najpiękniejszej niczym miss na konkursach piękności.
Matka natura szczodrze obdarzyła wyspę wszelkimi bogactwami. Sardynia posiada 1800 km różnorodnego wybrzeża. Kurorty turystyczne zlokalizowane są głównie wokół piaszczystych plaż, jednak jadąc nieco dalej można skorzystać z okazji i przejść się wzdłuż wapiennych klifów. Sardynia posiada idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Na wyspie wieje śródziemnomorski wiatr mistral, dzięki któremu ten włoski skrawek lądu jest prawdziwą mekką zapaleńców żeglarstwa, kite’a i windsurfingu.
Cagliari - wszystko, co najlepsze
Cagliari to nie tylko nazwa stolicy wyspy, ale i całej prowincji. Miasto nosi ślady panowania Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Wandali, Bizantyjczyków, Arabów, Pizańczyków, Hiszpanów, Austriaków i Piemontczyków. Ufff, dużo by wymieniać. Każda z nacji odcisnęła tu swoje piętno, dzięki czemu stolica wyróżnia się piękną, eklektyczną architekturą oraz niesamowitym klimatem. Najsławniejszym zabytkiem jest amfiteatr rzymski, równie chętnie odwiedzane są: pałac królewski, katedra, kościoły oraz liczne muzea.
Nieopodal Cagliari leży rzymsko-punickie miasteczko Nora, w którym fascynaci starożytności odnajdą swoją ziemię obiecaną. Zwiedzać można tutaj amfiteatr i szczątki świątyń, a przede wszystkim można podziwiać doskonale zachowane mozaiki. Na podziwianie Nory warto poświęcić minimum pół dnia.
W prowincji Cagliari znajduje się bodaj najbardziej tajemnicze miejsce całego basenu Morza Śródziemnego - nekropolis Pranu Muttedu. W parku archeologicznym znajdują się menhiry, kamienne bloki i megalityczne kręgi, które stały się inspiracją i tłem dla kilku włoskich seriali (emitowanych także w Polsce), których akcja związana jest ze zjawiskami paranormalnymi.
Cagliari słynie ze swoich licznych i kolorowych festiwali - najpiękniejszym z nich jest Święto 1. Maja, które odbywa się na cześć patrona Sardynii Św. Efisio.
Smaczna Carbonia Iglesias
Południowo-wschodnia prowincja Sardynii słynie przede wszystkim z nieprzeciętnych krajobrazów oraz doskonałej kuchni. Najchętniej odwiedzane przez turystów są białe wydmy oraz rozległe laguny z wieloma krasowymi jaskiniami i grotami. Oprócz cudów natury znaleźć można tutaj prawdziwe kulinarne perełki oraz jedne z najlepszych wyrobów rękodzielniczych w całej Italii. Prowincja słynie z wyrobów gobelinów (które sprzedawane są tutaj w najróżniejszych formach), dywanów, koszy oraz biżuterii.
Morze, wiatr i Gallarca
Gallarca to przede wszystkim plaże i morze. Prowincja jest idealnym miejscem na urlop dla wszystkich kochających wodne szaleństwa. Funkcjonuje tu 20 wydzielonych plaż, na których działają szkoły nurkowania i wypożyczalnie sprzętu.
Właśnie tutaj warunki naturalne pozwalają na surf casing, czyli stosowanie najbardziej wymagającej techniki połowu ryb, polegającej na łowieniu poprzez rzucanie przynęty z brzegu daleko w morze.
Zamkowe Medio Campidone
W czasach średniowiecza prowincja Medio Campidone spełniała funkcje strategiczne - właśnie w tym okresie powstały najważniejsze zamki warowne regionu: Castello di Monte Arcuentu, Monreale, Sardara i Las Plassas, które dzisiaj zostały zagospodarowane jako muzea. Oprócz monumentalnych zabytków, region słynie z bogactwa naturalnego. Niegdyś cały region był aktywny sejsmicznie, pamiątką po wulkanach jest zajmujący połowę prowincji bazaltowy płaskowyż Giara di Gesturi. W jego sąsiedztwie znajduje się Aqua Neapolitane - ciepłe źródła termalne znane już od starożytności. Dzisiaj wykorzystywane są przez pobliskie ośrodki SPA, które uchodzą za najlepsze w całym basenie Morza Śródziemnego.
Zielone płuca Nuoro Gennargentu
Nuoro Gennargentu jest prowincją górzystą, której nieodłącznym elementem krajobrazu są szczyty górskie. Najwyższymi są: La Marmora (1834 m. n.p.m.), Bruncu Spina (1829 m. n.p.m.) oraz Paulinu (1792 m. n.p.m.). Właśnie stąd wypływają niemal wszystkie rzeki Sardynii.
Górski krajobraz uzupełnia niesamowita flora, która obfituje w liczne gatunki rzadkie oraz endemiczne. W pobliskich lasach spotkać można m.in. dąb korkowy, dąb skalny, janowiec, cis, jasion, wierzbę, topolę, olchę oraz ostrokrzew. Oprócz tego można udać się do Kanionu Gorropi, który mieszkańcy wyspy nazywają pieszczotliwie „Little Colorado”.
Wśród tych niezwykłych widoków, w miejscowości Nuoro urodziła się Grazia Deledda - literacka laureatka Nagrody Nobla.
Królestwo skał Ogliastra
Pasjonaci geologii powinni udać się do prowincji Ogliastra. Sąsiadują tutaj ze sobą zarówno piaszczyste wydmy, jak i urwiste klify. Ten niezwykle cenny przyrodniczo region po naleganiach mieszkańców został uznany przez włoskie władze za obszar chroniony. W Tochci, bo tak brzmi nazwa parku, znajdują się kliny skalne, wyglądające niczym poukładane przez olbrzymy kamienne klocki.
W Ogliastrii kursuje tzw. zielony pociąg, który jest jednym z najciekawszych form zwiedzania wyspy. Kolejka wyjeżdża z portu Arbatax i dojeżdża do Montorbu i Seuc.
Winne Cristano
Smakosze wina oraz domorośli sommelierzy powinni udać się do prowincji Cristiano, w której wyrabia się najlepsze wino na wyspie. W jednej z licznych winnic turyści mogą zapoznać się z procesem powstania trunku oraz spróbować jego najróżniejszych rodzajów i roczników.
Sardynia bez wątpienia jest prawdziwym wakacyjnym rajem. Dzięki matce naturze, niezwykłej historii oraz gościnnym mieszkańcom, każdy turysta znajdzie tu wszystko, co tylko może sobie wymarzyć. Dlatego zamiast wybierać między spełnieniem któregoś ze swoich snów, wybierzmy Sardynię - tu spełnią się wszystkie naraz.
Brak komentarzy. |