Brno, drugie pod względem wielkości miasto w Czechach, pomimo swoich niezaprzeczalnych uroków, bogatej historii i pięknej architektury, wciąż żyje w cieniu czeskiej Pragi i często pomijane jest przez turystów. Co warto zwiedzić w Brnie? Ta dawna stolica Moraw położona na wzgórzu Petrov kryje wiele zabytków jeszcze z czasów gotyku, średniowiecza, ale i także tych współczesnych. Odwiedzając Brno warto również wybrać się na wycieczkę w okolice miasta by poznać dzieła słynnego Alfreda Muchy czy stanąć torze wyścigowym Formuły 1!
Początki miasta sięgają aż XIII wieku, kiedy na wzgórzu Petrov powstał zamek, dając tym samym początek monumentalnej twierdzy Spilberg, którą podziwiać możemy do dziś. Zanim jednak Brno otrzymało prawa miejskie było jednym z warownych grodów słowiańskich. Po uzyskaniu praw miejskich i szybkiej rozbudowie kilka wieków później uzyskało tytuł stolicy Moraw, stając się jednocześnie siedzibą królewskiego rodu Przemyślidów. Ze względu na swoje strategiczne położenie na wzgórzu Brno skutecznie broniło się przed najazdami wrogów przez wiele lat. Dopiero w roku 1805 miasto podupadło w skutek najazdu samego Napoleona. W późniejszych czasach w mieście rozwijał się przemysł tkacki, aby w końcu po powstaniu fabryki broni Zbrojovka skupić się na rozwoju przemysłu zbrojeniowego i maszynowego. Przemysłowy charakter miasta zachował się bardzo długo, nawet pomimo szkód wyrządzonych w mieście w czasie II wojny światowej, szybko odbudowano jego dawny potencjał i kontynuowano dalszą produkcję. Dziś Brno jest przede wszystkim ośrodkiem kulturalnym, naukowym i turystycznym.
Jak dojechać do Brna?
Brno położone jest w południowo-wschodniej części kraju w regionie południowych Moraw. Z Pragi można dojechać tu bezpośrednio kursującym kilka razy dziennie pociągiem bądź też autobusem. Samochodem droga powinna nam zająć nie więcej niż 2,5 godziny. Jadąc z Polski należy kierować się trasą na Wiedeń. Podróżując pociągiem możemy dojechać do Cieszyna bądź czeskiej Ostrawy, a następnie przesiąść się w drugi pociąg do Brna. Jeśli zdecydujemy się na przejazd autobusem, możemy wybrać jedną z firm oferujących połączenia z Czechami, m.in. Eurolines, Interbus czy Sindbad.
Co koniecznie trzeba zwiedzić?
Zwiedzanie Brna możemy zacząć od wejścia nad górujące nad miastem wzgórze i obejrzenie słynnego zamku Spilberk. Jest to najstarszy zabytkowy obiekt w całym mieście, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Zamek z biegiem czasu zaczął pełnić funkcję twierdzy, a później więzienia, kiedy to w czasie I i II wojny światowej był miejscem tortur wielu więźniów. Dziś zamek otwarty jest dla zwiedzających (nieodpłatnie), mieści się tu muzeum oraz galeria. Schodząc ze wzgórza warto skierować się w prawo w kierunku górującej nad całą starówką katedry. Mimo, że świątynia robi duże wrażenie już z zewnątrz, warto zajrzeć do środka i przyjrzeć się pięknemu gotyckiemu ołtarzowi czy mieniącym się w świetle witrażom w prezbiterium. Odwiedzając katedrę możemy wejść także na wieże (pochodzące z XX wieku), do Kaplicy Zwiastowania oraz do skarbca (wszystkie atrakcje są odpłatne).
Przejdźmy teraz do samego centrum miasta czyli na Plac Wolności (namesti Svobody). Od kilku lat na środku placu stoi wyjątkowa, niewątpliwie przyciągająca wzrok czarna granitowa rzeźba w kształcie łuski naboju. Każdego dnia o godzinie 11 przed południem z rzeźby wypada kulka Brněnka, która jest symbolem legendy petrovskiej. Według legendy, kiedy w 1645 roku miasto zostało oblężone przez wojska szwedzkie w czasie wojny trzydziestoletniej, szwedzki generał po trzy miesięcznych próbach opanowania miasta ogłosił, iż jeśli nie uda mu się zdobyć miasta do chwili, gdy na wzgórzu Petrov dzwony wybiją południe, wówczas zaniecha oblężenia Brna. Tymczasem mieszkańcy chcąc ratować miasto, zmienili mechanizm w zegarze i ten zaczął wybijać południe o godzinę wcześniej. Tym samym wojsko szwedzkie wycofało się.
W czasie spaceru po mieście warto wybrać się również do Starego Ratusza, gdzie przed samym wejściem na dziedziniec zobaczymy wiszącego pod sufitem w bramie tzw. Breńskiego smoka. Według legendy miał on za zadanie straszyć ludzi, którzy przybywali do Brna w złych zamiarach. Polecamy jednak przyjrzeć się smokowi z bliska, by stwierdzić iż tak naprawdę jest … krokodylem. Zwiedzając Ratusz warto zwrócić uwagę na zdobiący budynek gotycki portal. Dla zwiedzających otwarta jest również Wieża Ratuszowa, na szczycie której usytuowany jest taras widokowy.
Kolejnym ciekawym zabytkiem miasta jest gotycka Katedra św. Jakuba. Zwiedzając świątynię wewnątrz warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczne płyty nagrobne czy XIII-wieczny krzyż. Dla chętnych, wychodząc z kościoła wypatrujcie wejścia do krypt, które są jednocześnie częścią podziemnej trasy miasta dostępnej dla turystów.
Krążąc uliczkami w centrum Brna zajrzyjcie na Rynek Kapuściany (Zelny trh), który jest do dziś miejscem targów, gdzie mieszkańcy miasta zaopatrują się w świeże warzywa i owoce. Na środku rynku stoi XVII-wieczna fontanna Parna – dawniej przed Bożym Narodzeniem można było kupić tu żywe karpie, które pływały nie gdzie indziej, a w samej fontannie. Przy rynku dostrzec też możemy budynek Teatru Narodowego, gdzie dawniej dla miejscowej publiczności występował kilkuletni Wolfgang Amadeusz Mozart.
Nieco na uboczu od Placu Wolności mieści się willa Tugendhatów, symbol architektury modernistycznej, która zachwyci szczególnie fanów architektury i oczywiście samego modernizmu. Willa powstała w latach 1929-1930, a jej projektantem był słynny niemiecki architekt Ludwig Miesa van der Rohe. Od 2001 budynek figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Willa została wybudowana dla bogatej rodziny żydowskiej, od których nazwiska pochodzi też jej nazwa.
Zwiedzanie okolicy.
Odwiedzając Brno warto wybrać się także na wycieczkę w okolice miasta. W odległości ok. 40 km na południowy zachód od Brna mieści się muzeum w Morawskim Krumlovie. Znaleźć tu możemy wiele prac Alfonsa Muchy, jednego z największych twórców secesyjnych.. Podziwiać możemy tu m.in. słynny cykl Słowiańska Epopeja.
Tymczasem fani sportów, szczególnie motoryzacji, powinni udać się na tor wyścigowy imienia T. Masaryka (Masarykuv okruch), położony nieopodal miasta. Odbywają się tu zawody w wyścigach Formuły 2 czy MotoGP.
Brak komentarzy. |