Co warto zwiedzić w Pradze? Stolica naszych południowych sąsiadów jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Trzeba być w niej tydzień aby zwiedzić ze spokojem wszystko co ma do zaoferowania. Najczęściej mamy jednak dużo mniej czasu. Oto co w pierwszej kolejności trzeba zwiedzić w Pradze.
Hradczany
To miejsce od którego zazwyczaj zaczynają się wycieczki po Pradze. Dzielnica ta jest pozostałością jednego z pięciu miast, które złożyły się na dzisiejszy zasięg administracyjny miasta. Największą atrakcją na Hradczanach jest bez wątpienia kompleks Zamku Królewskiego. Budowla ta uważana jest za największy, pod względem zajmowanej powierzchni, zamek królewski w Europie. Na terenie kompleksu, poza zamkowymi salami, warto odwiedzić katedrę Św. Wita, Wacława i Wojciecha. Jest ona doskonałym przykładem sztuki gotyckiej budowanym przez prawie 600 lat. Pierwszą łopatę wbito w 1344 roku a ostateczne zakończenie prac nastąpiło dopiero w latach 20. wieku XX. Od katedry już niedaleko do najbardziej znanej praskie uliczki - Złotej Uliczki. Tworzą ją urocze małe domki, które najprawdopodobniej były siedzibami praskich złotników. Złota Uliczka zasłynęła jednak bardziej jako miejsce spotkań poetów i pisarzy. Jej najbardziej znanym lokatorem był bez wątpienia Franz Kafka. Gdy zbliży się godz. 12:00 udać trzeba się przed bramę zamku aby obejrzeć tradycyjną zmianę warty. Poza kompleksem zamkowym Hradczany słyną z ogrodów królewskich i grającej w nich fontanny, z pięknego widoku na praskie stare miasto oraz z barokowej Lorety. Ta ostatnia jest kopią sanktuarium Santa Casa z włoskiego Loreto i słynie z monstrancji wysadzanej 6222 diamentami.
Mala Strana i ściana Lennona
Położona u stóp wzgórza Hradczany Mala Strana do połowy XVIII wieku była oddzielnym miastem. Stąd zachował się w niej miejski układ urbanistyczny z rynkiem i zabytkowymi budynkami, które dzisiaj tworzą kolejną atrakcyjną dzielnicę Pragi. Mala Strana pełna jest świątyń, piwiarni i ambasad. Warty uwagi jest, budowany w latach 1611-1613, kościół Panny Marii Zwycięskiej. Słynie z figurki Praskiego Dzieciątka, małej woskowej rzeźby Jezusa wysadzanej kamieniami szlachetnymi. Figurka jest przebierana w różnokolorowe szaty w zależności od dnia roku i od obchodzonych świąt.
Na Malej Stranie popularnym miejscem jest również ściana Johna Lennona. Ściana była i jest „wolnym głosem” mieszkańców Pragi. Pierwsze teksty Lennona wraz z jego portretem znalazły się na niej w latach 80. XX wieku. Ściana była miejscem „bezkrwawej walki” z reżimem socjalistycznym. Pisano na niej hasła wolnościowe i skargi. Chodź kilkukrotnie starano się zamalować malowidła to szybko powstawały nowe. Dzisiaj ściana Lennona, chociaż już bez portretu piosenkarza, jest miejscem gdzie prezentowane są dzieła miejskich twórców graffiti.
Most Karola
Mala Strana jest połączona ze Starym Miastem przewieszonym nad Wełtawą Mostem Karola. Powstał on w wieku XIV a do połowy wieku XIX. był jedyną stałą przeprawą przez rzekę. Most jest prawdziwą galerią rzeźb barokowych. Na barierach o długości 500 metrów znajduje się ponad 30 zespołów figuralnych. Niektóre z nich są już dziełami nowszymi, pochodzącymi z wieku XX. i odbiegają stylem od barokowych krewnych. Najważniejszą rzeźbą na moście jest bez wątpienia przedstawiająca św. Jana Nepomucena. To najbardziej popularny czeski święty, który zginął męczeńską śmiercią utopiony w wodach Wełtawy. Zaznaczono specjalną tabliczką z krzyżem miejsce na moście, z którego miał zostać zepchnięty w rzeczny nurt. Los taki spotkał go dlatego, że nie zgodził się wyjawić tajemnicy spowiedzi królowej Zofii. Prosił go o to jej mąż król Wacław podejrzewający żonę o zdradę. Upór św. Jana Nepomucena jest symbolem siły tajemnicy spowiedzi i zaufania.
Most Karola nazwę swoją zawdzięcza cesarzowi Karolowi IV. który panował kiedy zaczęto go wznosić. Dzisiaj leży on na najbardziej uczęszczanej trasie turystycznej prowadzącej przez zabytki Pragi. Dziennie pokonują go tysiące turystów poruszających się między Hradczanami i Malą Straną a Starym Miastem. Zdarza się, że tłum ludzi, potęgowany przez robiące zdjęcia grupy wycieczkowe, prowadzi do prawdziwych „korków” na moście.
Stare Miasto
Centrum tej części miasta stanowi bez wątpienia rynek staromiejski. Jest miejscem spotkań, życia kulturalnego i rozrywkowego. Otoczony zabytkowymi kamienicami, w które zresztą obfituje całe stare miasto. Najważniejszym obiektem na rynku jest Ratusz Staromiejski, który jest ciekawym przykładem gotyckiej architektury świeckiej. W południową ścianę ratusza wmurowano niezwykle ciekawy zabytek - zegar astronomiczny, znany jako praski Orloj. Jego początki sięgają roku 1410 kiedy to skonstruowano jego pierwszą części. Dzisiaj Orloj składa się z trzech: astronomicznej - pokazującej układ ciał niebieskich; kalendarzowej - pokazującej miesiące oraz z animacyjnej - z ruchomymi figurkami. Ta ostatnia jest bez wątpienia tą, która wyróżnia ten obiekt i ściąga pod siebie rzesze turystów.
Rynek staromiejski był miejscem centralnym rewolucji Jana Husa stąd znajduje się na nim pomnik tego czeskiego prekursora reform kościelnych. Stare miasto Pragi, to poza rynkiem także inne ciekawe obiekty. Warto zajrzeć do najstarszego kolegium uniwersyteckiego w środkowej Europie - Karolinum. Rektorem tej uczelni był wspomniany już Jan Hus. Godne uwagi jest również, znajdujące się w pobliżu Mostu Karola, barokowe kolegium jezuickie Klementinum.
Nie sposób wymienić wszystkich miejsc w Pradze, które należałoby odwiedzić w czasie zwiedzania miasta. Poza wymienionymi zwrócić uwagę można na liczne muzea, na czele z Muzeum Narodowym na pl. Wacława, na obiekty kulturalne, których reprezentantem może być gmach Teatru Narodowego czy na kontrowersyjną architekturę nowoczesną. Przedstawicielem tej ostatniej jest zbudowany w 1996 roku tańczący dom. Obiekt jest dzięki swojej powykrzywianej elewacji ma imitować tańczącą parę. Powstał on wg projektu Franka Gehry’ego, który wcześniej przedstawiał swoje projekty m.in. w Warszawie. Włodarze naszej stolicy uznali wtedy projekt za absurdalny i niepasujący do otoczenia. Tańczący dom zaskakuje więc przechodniów w Pradze.
Brak komentarzy. |