Praga - tętniąca życiem, klimatyczna, pełna zabytków i knajpek z pysznym czeskim piwem i specjałami kuchni czeskiej. Zarówno sami prażanie jak i tłumy turystów przyciąganych do stolicy Czech jej niepowtarzalnym urokiem, mogą szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście metrem. To, jak ważne dla miasta jest metro, można wywnioskować ze statystyk - w 2012 roku z metra w Pradze skorzystało 589 milionów pasażerów, czyli średnio około 1,6 miliona dziennie. Jak funkcjonuje praskie metro? Gdzie nas dowiezie? Gdzie i za ile można kupić bilet?
Linie metra
Sieć metra w Pradze składa się z trzech linii:
Najważniejszymi stacjami przesiadkowymi są Muzeum (przecinają się tutaj linie A i C), Florenc (B i C) oraz Mustek (A i B). Dla turystów zwiedzających Pragę ważne są także stacje: Staromestska (A), niedaleko mostu Karola i Starego Miasta oraz Malostranska i Hradcanska (również A) - blisko z nich na Hradczany.
Metro kursuje między 5:00 a 24:00. Pociągi odjeżdżają co 4-10 min. (co 2,5 min. w godz. szczytu). Wejście do metra jest oznaczone stylizowaną literą „M”. Metro jest umieszczone na dosyć dużej głębokości pod ziemią. Ciekawostką mogą być bardzo długie ruchome schody, które w kilku miejscach prowadzą z powierzchni ziemi na stację. Dla osób nieprzyzwyczajonych jazda nimi w dół może spowodować wrażenie spadania i okazać się nie lada wyzwaniem! Najdłuższe ruchome schody w Pradze znajdują się na stacji metra Náměstí Míru i mają 87,2 m długości.
Bilety - ile kosztuje przejazd metrem?
W Pradze jeden rodzaj biletu obowiązuje zarówno na metro, na autobusy jak i na tramwaje. Bilety kupuje się m.in. w kasach na stacjach metra, w kioskach z papierosami i gazetami, biurach informacji turystycznej i automatach biletowych. Bilety kasuje się przed wejściem na stację metra.
Pasażerowie są podzieleni na 5 grup wiekowych: dorośli, dzieci (6 do 15 lat), juniorzy (15-19 lat), studenci (19-26 lat), seniorzy (60-70 lat). Dzieci do lat 6-u i seniorzy powyżej lat 70-u jeżdżą za darmo. Możemy kupić bilety (jizdenky) w 5-u kategoriach: 90-minutowy, 30-minutowy, 24-godzinny, 72-godzinny i 90-minutowe sprzedawane u motorniczego. Mieszkańcy Pragi wolą kupować casove jizdenky (bilety uprawniające do wielu przejazdów) niż pojedyncze bilety - są to bilety miesięczne, kwartalne, 90-dniowe, 5-miesięczne, 10-miesięczne i roczne. Podstawowy bilet (czyli 90-minutowy) dla dorosłego kosztuje 32 KC.
Plany na przyszłość
Stolica Republiki Czeskiej będzie miała czwartą linię metra. Jej budowa rozpocznie się w 2015 roku i pochłonie prawie 25 miliardów koron czeskich. Linia D (niebieska) będzie budowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich połączy dzielnice Pankrac i Pisnice. Odcinek ten będzie posiadać siedem stacji, a jego długość to ponad 10 kilometrów. Budowa pochłonie 24,7 miliarda koron czeskich, czyli ponad 4 miliardy złotych. Zakończenie linii D, w przypadku pozyskania wsparcia z Unii Europejskiej, planowane jest na 2022 rok.
Mini-słownik
Poniżej przedstawiamy tłumaczenie słów i komunikatów, które może być przydatne podczas użytkowania praskiego metra:
lidonek | przyda się w grudniu :) |