Co warto zwiedzić w Delhi? Zwiedzanie Delhi to konieczny punkt programu zarówno dla tych, którzy udają się na wakacje w Indiach, jak i tych, którzy traktują miasto jako miejsce tranzytowe w swojej podróży. Zatrzymując się w Delhi warto poświęcić 2-3 dni na zwiedzanie. Podpowiadamy co warto zobaczyć w Delhi.
W Delhi można całkiem dobrze i ciekawie zaplanować sobie dzień, a nawet 2-3 dni zwiedzania. Jest sporo zabytków, rozlokowanych głównie w starej i nowej części miasta, a kilka z nich usytuowanych jest także na przedmieściach. Delhi z racji posiadania bardzo dobrze rozwiniętej sieci metra, jest więc jednym z nielicznych miejsc w Indiach, gdzie można niezależnie i tanio podróżować. Faktem jednak jest, że wiele zabytków (zwłaszcza Kutub Minar) znajduje się w pewnej odległości od najbliższych im stacji metra i przy intensywnym zwiedzaniu lepszym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie taksówki czy popularnego tuk-tuka, np. na cały dzień. Mimo bogactwa zabytków, Delhi jak to na metropolię przystało, jest miastem zatłoczonym i brudnym. W porównaniu do wielu innych miast indyjskich, nie ma tego specyficznego charakteru, odróżniającego go od reszty. Ponadto jest drogo.
Zwiedzając Delhi trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre z najważniejszych zabytków są zamknięte w poniedziałki. Dotyczy to Czerwonego Fortu (Lal Qila), Muzeum Narodowego, Muzeum Poświęconego Pamięci Indiry Gandhi, Świątyni Lotosu oraz Świątyni Akshardham.
Rajpath
To Droga Królewska, liczący 3,2 km długości bulwar, przy którym odbywają się obchody najważniejszych świąt państwowych, m.in. Święta Republiki 26. stycznia każdego roku. Na zachodnim krańcu znajduje się Rashtrapati Bhavan, czyli Dom Prezydencki. To oficjalna rezydencja prezydenta Indii, wzniesiona pod koniec lat 20. XX w. Budynek otaczają Ogrody Mughal, zajmujące powierzchnię 130 hektarów. Od strony północnej i południowej siedziba prezydenta sąsiaduje z rządowymi budynkami ministerialnymi. Z kolei na wschodnim krańcu Rajpath wznosi się imponująca Brama Indii (India Gate). Ta kamienna, mierząca 42 m wysokości budowla przypominająca Łuk Triumfalny, jest poświęcona 90 tysiącom żołnierzom indyjskiej armii, którzy zginęli w czasie I Wojny Światowej. W pobliżu Rajpath, przy Sansad Marg, można jeszcze dostrzec Sansad Bhavan - Budynek Parlamentu.
Czerwony Fort (Lal Qila)
To niewątpliwe świadectwo potęgi dynastii Mogołów, od czasów towarzyszącego im splendoru i przepychu. Ogrom budowli podkreślają masywne mury fortu, rozciągające się na długości 2 km, a przybierające wysokość od 18 do 33 m. Shahjahan wznosił fort przez 10 lat z zamiarem przeniesienia stolicy z Agry do nowego miasta - Shahjahanabad. Z uwagi jednak na jego osadzenie w więzieniu, dokonane przez syna Aurangzeb’a, plan nie został zrealizowany. Tym samym mogolska władza sprawowana z Delhi trwała krótko. Aurangzeb był pierwszym i ostatnim wielkim cesarzem mogolskim, który tam osiadł.
Od momentu odzyskania niepodległości, z Fortu wielu polityków przemawiało do narodu. Współcześnie, każdego roku w Dzień Niepodległości (15 sierpnia) swoje przemówienie do narodu wygłasza stąd premier Indii.
Humayun’s Tomb (Grobowiec Humayuna)
Ten postrzegany nieraz za najbardziej wzniosły zabytek stolicy warto zwiedzić choćby z powodu jego podobieństwa do Taj Mahal. A w zasadzie z racji tego, że Grobowiec powstał jako pierwszy uważa się, że to on jest pierwowzorem Taj Mahal. Jego wagę doceniła też para prezydencka Stanów Zjednoczonych - państwo Obama w czasie swojej wizyty w Delhi zwiedzili właśnie ten zabytek. Wzniesiono go w XVI w. na zlecenie żony słynnego cesarza i wojownika. Jest pięknym przykładem wczesnej architektury mogolskiej, choć lokalna kombinacja elementów z czerwonego piaskowca i białego marmuru wskazuje na przenikanie się styli dwóch kultur.
Kutub Minar
Choć to nazwa całego kompleksu, to jego najbardziej istotnym i rzucającym się w oczy elementem jest minaret. To wieża zwycięstwa, przypominająca w stylu wieże afgańskie i pełniąca funkcje minaretu. Ma blisko 73 m wysokości (co stanowi najwyższy na świecie minaret z cegieł), a jej średnica maleje ku górze. U podstawy wynosi 15 m, a u szczytu 2,5 m. Przypatrując się wieży można dostrzec 5 poziomów, oddzielonych balkonami. Pierwsze trzy są wykonane z czerwonego piaskowca, a 4. i 5. zarówno z piaskowca, jak i marmuru. Na całej jego wysokości wyryte są doskonale zachowane inskrypcje z Koranu. Prawdopodobnie monument zbudowano na ruinach hinduskiej twierdzy, stąd określenie używane przez muzułmanów (Wieża Zwycięstwa). U stóp minaretu wznosi się z kolei powstały w XII w. pierwszy meczet na terenie Indii - Kuwwat al-Islam.
Świątynie współczesne
Do rangi często odwiedzanego i pojawiającego się w przewodnikach obiektu urosła tzw. Świątynia Lotosu, będąca w rzeczywistości Domem Modlitwy, wyrosłym na podłożu filozofii bahaizmu. Miejsce jest usytuowane z dala od centrum i pozwala odnaleźć spokój i ciszę w tym wielkim mieście, a dodatkowo łączy wyznawców wszystkich religii.
Współczesnym, cieszącym się ogromnym zainteresowaniem Hindusów projektem, jest Akshardham Temple. Kompleks otwarto w 2005 r. i ze względu na jego rozrywkowe funkcje, określany jest czasem ironicznie „Religijnym Disneyland’em”. Można odbyć np. rejs łodzią, w czasie którego zapoznajemy się z 10-tysiącletnią historią Indii i oglądać wieczorny pokaz fontann.
Brak komentarzy. |