Lublin to jedno z najciekawszych miast wschodniej Polski, ma ono sporo turystom do zaoferowania. Jeśli wybieramy się w ten rejon naszego kraju z pewnością zwiedzanie tzw. Lubelszczyzny warto rozpocząć od stolicy regionu właśnie. A co warto zobaczyć? Poniżej kilka podpowiedzi.
Informacje ogólne
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego, liczy niecałe 350 tysięcy mieszkańców. Każdego roku odbywają się tu imprezy kulturalne o różnej tematyce, np. Europejski Festiwal Smaku, Jarmark Jagielloński czy Międzynarodowy Festiwal Organowy. Do Lublina najłatwiej dotrzeć samochodem, autobusem lub pociągiem, nie każdy wie, że miasto ma także lotnisko. Na chwilę obecną dostępne są tu jednak jedynie połączenia z Wielką Brytanią, realizowane przez linie lotnicze typu low cost, oraz jedno połączenie krajowe z Gdańskiem, obsługiwane przez Eurolot. Z Lublina blisko jest do Puław i Krasnegostawu, łatwo tu też dotrzeć ze stolicy (ok. 160 km).
Zabytki
Brama Krakowska, to chyba najbardziej znana budowla miasta, prowadzi ona na Stare Miasto. Kiedyś strzegła wjazdu do miasta, dziś mieści się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina. Niedaleko bramy zachowała się jedna z baszt gotyckich, które wkomponowane były niegdyś w mury obronne miasta. Ulicą Bramową wejdziemy na Rynek, który otoczony jest urokliwymi kamieniczkami, ale godny uwagi jest tu zwłaszcza Ratusz. W budynku Ratusza mieścił się w XVI wieku Trybunał Koronny i od tamtych czasów budynek nazywany jest Trybunałem. Z podziemi Ratusza wyruszyć można na Turystyczną Trasę Podziemną, która wiedzie pod starówką. Obecnie w Ratuszu odbywają się kameralne koncerty.
Zamek w Lublinie to kolejny obowiązkowy punkt programu, jego najstarszą częścią jest wieża z XIII wieku. Zamek przez lata służył jako więzienie, obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Lubelskie, jednym z cenniejszych eksponatów jest z pewnością obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”. Odwiedzając zamek zajrzyjmy też do Kaplicy Trójcy świętej, będącej perłą architektoniczną miasta. Wnętrze Kaplicy w całości pokryte jest malowidłami, przedstawiającymi sceny religijne, w które wpleciono w dwóch miejscach portrety króla Władysława Jagiełły.
Ciekawym miejscem jest też Muzeum Historii Farmacji, jest to niewielki obiekt, którego wystrój wspaniale wprowadza odwiedzających w klimat dawnej apteki. Wśród eksponatów znajdują się między innymi wagi i naczynia służące do przygotowywania lekarstw.
Omawiając ważne dla Lublina miejsca, nie sposób nie wspomnieć o tzw. „Majdanku”, czyli niemieckim obozie koncentracyjnym utworzonym w Lublinie w czasie II wojny światowej. W dawnym miejscu zagłady, obecnie mieści się Państwowe Muzeum na Majdanku, na jego obszarze powstały Pomnik Walk i Męczeństwa oraz Mauzoleum, w którym znajdują się prochy zamordowanych tu jeńców. Ekspozycje muzealne prezentowane są w dawnych barakach.
Przyroda
Wspaniałym miejscem na wypoczynek na łonie natury jest ogród botaniczny. Miejsce to chętnie odwiedzają nie tylko przybysze, ale również mieszkańcy Lublina. Znaleźć tu można kilka tysięcy różnych gatunków roślin, dzięki którym tereny spacerowe są szczególnie urokliwe. Na terenie Ogrodu mieści się tzw. Dworek Kościuszkowski, ta drewniana budowla należała niegdyś do Jana Nepomucena Kościuszki. W pobliżu Ogrodu mieści się skansen, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej.
Zalew Zemborzycki to kolejne miejsce, licznie odwiedzane przez mieszkańców, jest to sztuczny akwen, pięknie położony wśród zieleni, jest on doskonały do żeglowania, ma dobre zaplecze turystyczne, są tu przystanie i wypożyczalnie sprzętu. Jeśli wybieramy się do Lublina latem, z pewnością warto tu zajrzeć, aby odpocząć po trudach zwiedzania miasta.
Podsumowując, Lublin to niezmiernie ciekawe, przepełnione zabytkami miasto, o niepowtarzalnym klimacie. To także centrum kultury, wybierać można spośród licznych kin, teatrów, kabaretów, galerii sztuki, muzeów, można też udać się do opery lub do filharmonii. Każdego roku odbywają się tu liczne festiwale i imprezy - bez wątpienia nie można się tu nudzić i każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Brak komentarzy. |