Najbardziej znana w Polsce potrawa z Grecji to niewątpliwie sałatka grecka, którą mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego znają jako Horiatiki. Warto opowiedzieć jednak o jej siostrze, równie prostej do przygotowania, równie smacznej i nie tak znanej sałatce dakos.
Sałatka czy nie?
Czym w zasadzie jest dakos? Nie ulega wątpliwości, że daniem, które idealnie smakuje w śródziemnomorskim klimacie i którego smak bezbłędnie wkomponowuje się w widoki słonecznej Grecji. Nie jest sałatką w rozumieniu potrawy z wymieszanych, pokrojonych lub posiekanych składników. Jest natomiast daniem złożonym z trzech podstawowych warstw, na precyzyjne opisanie którego ciężko znaleźć słowo. Zapewne z bezradności restauratorów zawsze w menu widnieje w kategorii „sałatki” lub „przystawki”, co jest jedynie nieudolną i wysoce niesatysfakcjonującą próbą rozwiązania tego problemu. Faktem jest jednak to, że dakos dostaniemy dosłownie wszędzie. W wykwintnej, eleganckiej restauracji czy w zwykłym barze, greckim kafenionie, mimo tego, że przychodzi się do niego głównie na kawę. Żadne z tych miejsc nie odmówi nam zaserwowania tej potrawy. Wynika to przede wszystkim z prostoty i szybkości jej przygotowania. Nawet jeżeli nie widnieje na karcie dań, to i tak można o dakos pytać. Składniki niezbędne do jego przygotowania posiada każda szanująca się grecka gospodyni i każdy szanujący się grecki właściciel tawerny, czy innego gastronomicznego przybytku. Nie zadziwimy nikogo prosząc o dakos na drugie śniadanie, na lunch, czy na, składającą się z wielu potraw, kolację. Smakuje tak samo będąc daniem głównym posiłku jak i tylko jego częścią. Nie jest więc istotnym jak go nazwiemy, ale jak należy go przygotować.
Składniki
Do przygotowania dakos potrzebujemy charakterystycznych, dostępnych w Grecji na każdym kroku, sucharków. Podobne dostaniemy również w Polsce i chociaż ich smak nie będzie idealny to będzie to dobry, krajowy odpowiednik. Możemy też wykorzystać stary, nie nadający się już do normalnego spożycia, chleb. Równie godnie zastąpi on oryginalny składnik, jeżeli przygotujemy go wcześniej na grillu. Potrzebujemy ponadto oliwę z oliwek co zapewne nie dziwi. Tak jak trudno wyobrazić sobie danie Poznaniaka bez ziemniaka, tak nie może istnieć grecka potrawa bez oliwy. Przygotujmy również kilka pomidorów i prawdziwy ser mizithra. Jest on odmianą owczego bądź koziego sera, który przypomina włoski ser ricotta. Można w ostateczności zastąpić go wspomniany włoskim odpowiednikiem lub autentyczną grecką fetą. Pamiętajmy jednak, że smak całości będzie już dosyć mocno odbiegał od oryginału. Wszystkie powyższe składniki można dostać w lepszych sklepach spożywczych w Polsce, a cena wszystkich nie przekroczy 25 złotych.
Przygotowanie
Każdy dom w Grecji ma swój własny sposób przygotowania dakos. Chociaż potrawa jest prosta to w każdym miejscu smakuje inaczej. Jedni używają mniej, inni bardziej dojrzałych pomidorów. Jedni sucharków żytnich, inni pszennych. Ser mizithra natomiast w każdym regionie smakuje nieco inaczej.
Przygotować należy miskę bądź głęboki talerz, na którym wykładamy sucharki. Niektórzy uprzednio skrapiają je nieco wodą, co czyni je miękkimi i ułatwia jedzenie. Sucharki polewamy obficie oliwą z oliwek. Na tę warstwę nakładamy starte grubo pomidory, które wcześniej koniecznie należy sparzyć i pozbawić, bogatej w błonnik lecz zbędnej, skórki. Pomidory obsypujemy serem, który delikatnie kruszymy w palcach. Na sam koniec jeszcze odrobina oliwy i gotowe. Przygotowanie jest łatwe i szybkie więc nie powinniśmy czynić tego z dużym wyprzedzeniem. Lepiej przyrządzić dakos bezpośrednio przed podaniem. W przeciwnym razie chleb za bardzo nasiąknie sokiem z pomidorów i jedzenie będzie wyglądać mało estetycznie. Zachęcamy do próbowania.
Smacznego!
Brak komentarzy. |