Przejazd Eurotunelem w praktyce, ile kosztuje, jakie są ceny biletów? Eurotunel pozwala na przebycie kanału La Manche w 35 minut, czyli dużo szybciej niż tradycyjnym promem. Poprowadzony pod dnem morza tunel łączy Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Jego długość wynosi 50 km. Składa się on de facto z trzech nitek: dwóch przewozowych i jednej awaryjnej.
Pierwsze projekty budowy tunelu łączącego Francję i Wielką Brytanię pojawiły się już na początku XIX wieku, ale z powodu braku odpowiedniej wiedzy i technologii pozostawały tylko na papierze. W 1957 powołano specjalny zespół, który miał zająć się opracowaniem projektu tunelu. Spośród czterech konkurencyjnych propozycji wybrano projekt Eurotunel i w 1987 roku rozpoczęto prace. Uroczyste otwarcie Eurotunelu nastąpiło w 1994 roku w obecności królowej brytyjskiej Elżbiety II i prezydenta Francji, Francoisa Mitterranda. Dla turystów zmotoryzowanych Eurotunel jest obecnie najszybszym sposobem na pokonanie kanału La Manche. Oprócz szybkości do jego zalet należą: położenie w pobliżu autostrad, brak limitu bagażu, możliwość przewozu zwierząt. Przez Eurotunel przejeżdżają także szybkie pociągi firmy Eurostar w relacji Londyn - Paryż i Londyn - Bruksela.
Jakie pojazdy mogą być przewożone Eurotunelem?
Samochody osobowe, vany, campery, motocykle, autokary, samochody dostawcze, tiry. Uwaga!!! Ze względów bezpieczeństwa do Eurotunelu nie są wpuszczane samochody z instalacją gazową.
Jak dojechać?
Od strony Wielkiej Brytanii autostradą M 20, a następnie wybrać zjazd 11A;
Od strony Francuskiej - autostradą A16, a następnie wybrać zjazd 42;
Dojazd jest po obu stronach bardzo dobrze oznaczony: po angielsku channel tunel, po francusku tunel souse La Manche.
Jak zarezerwować bilety na przejazd Eurotunelem?
Bilety możemy zarezerwować przez Internet, telefonicznie lub skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej. Rezerwując bilet należy podać imię i nazwisko kierowcy, markę, model i numer rejestracyjny samochodu, termin i godzinę przeprawy, rodzaj biletu, rodzaj taryfy (w jedną lub w dwie strony).
Rodzaje biletów
Dostępne są różne rodzaje biletów, które możemy dostosować do naszych potrzeb:
Ceny biletów
Ceny biletów zależą od rodzaju pojazdu, godziny przyjazdu i powrotu oraz daty rezerwacji. Im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym bilet będzie tańszy. W przypadku biletów Day Trip&Overnight, Short Stay Saper, Single Or long stay pieniądze za niewykorzystany lub nie w pełni wykorzystany bilet nie są zwracane. Na zwrot możemy liczyć tylko przy zakupie biletów typu flexi.
Porównanie cen za przejazd Eurotunelem znajdziemy na stronie internetowej - http://www.eurotunnel.com/uk/tickets/
Przepisy bezpieczeństwa
Podczas podróży Eurotunelem nie wolno palić, robić zdjęć z fleszem. Po wjechaniu do pociągu należy zgasić światła, zaciągnąć hamulec ręczny i otworzyć okno.
Odprawa
Procedura od strony brytyjskiej i francuskiej jest taka sama.
Przy wjeździe na terminal przejeżdżamy przez elektroniczne bramki - self check, a następnie:
Odprawa paszportowa przy przejeździe Calais - Folkestone odbywa się tylko w Calais. W kierunku odwrotnym tylko w Folkestone. Przy bramkach musimy pojawić się minimum 30 minut przed godziną wyjazdu, ale nie wcześniej niż dwie godziny. Jeżeli mamy więcej czasy możemy skorzystać z usług w strefie pasażera: centrum handlowe, restauracje, bary, toalety.
Jeżeli nie podjeżdżamy do odprawy paszportowej. Następnie kierujemy się odpowiednim pasem w stronę pociągu - obsługa wskaże, kiedy mamy wjechać do wagonu. Podczas podróży możemy wysiąść z samochodu. Toalety znajdują się na początku i na końcu wagonu. Informacje o tym, czego nie wolno robić podczas przejazdu oraz kiedy należy wrócić do auta i przygotować się na opuszczenie pociągu są podawane przez głośniki w języku angielskim i francuskim. Po przyjeździe na drugą stronę samochody w odpowiedniej kolejności opuszczają pociąg i mogą wyjechać prosto na autostradę.
Spóźnienie i możliwość zmiany rezerwacji
Jeżeli na bramkach pojawimy się nie później niż 2 godziny po planowanym czasie wyjazdu rezerwacja będzie zmieniona bez dodatkowych kosztów. Jeżeli spóźnienie wyniesie więcej niż 2 a mniej niż 24 godziny rezerwacja może być zmieniona, ale trzeba będzie dopłacić różnicę w między ceną biletu, którą zapłaciliśmy, a ceną, która obowiązuje w dniu naszego przyjazdu.
Zmiana w rezerwacji może zostać dokonana najpóźniej do dnia poprzedzającego wyjazd. Wtedy także musimy dopłacić różnicę między ceną w dniu pierwszej i nowej rezerwacji.
Przewóz zwierząt
Przy dokonywaniu rezerwacji musimy poinformować, że zabieramy ze sobą zwierzę. Za przewóz psów, kotów czy fretki pobierana jest dodatkowa opłata. Inne zwierzęta przewożone są gratis. Psy - przewodnicy osób niewidomych podróżują za darmo. Euro tunelem można przewozić także konie, ale wymaga to osobnych uzgodnień.
Pies lub kot musi mieć paszport, ważne szczepienia i badania krwi (wykonane nie dawniej niż 6 miesięcy przed wyjazdem). Pies musi dodatkowo mieć chip identyfikacyjny.
Jedna osoba może przewozić maksymalnie pięć zwierząt. Osoba przewożąca zwierzęta musi mieć ukończone 16 lat. We Francji, przed wjazdem do terminalu ze zwierzęciem trzeba zgłosić się do punktu kontrolnego dla zwierząt. W Wielkiej Brytanii nie ma takiego obowiązku.
Eurotunel może być bardzo dobrą alternatywą dla promu, pozwalającą na dużą elastyczność, najtaniej wychodzi, gdy bilet kupimy odpowiednio wcześnie.
aniabierka | Bilety na Eurotunel można rezerwować po polsku na http://www.aferry.pl/Eurotunnel-prom.htm |