Jak tanio podróżować? Sezon letnich podróży został rozpoczęty. Za oknem słońce zaprasza do ruszenia się z domu i zdobywania nowych lądów. Taka wycieczka wcale nie musi być droga i ograniczać się do najbliższej okolicy. Oto kilka sposobów szybkiego i taniego podróżowania.
OLT Express to linie lotnicze założone w 2001 r. jako Jetair. Początkowo prowadziły głównie działalność czarterową, później kooperowały z LOT-em, obsługując trasy krajowe. Na początku tego roku, po przejęciu YES Airways, OLT skupił się na rozwoju własnej siatki połączeń pomiędzy największymi miastami Polski. I od razu zrobił to „z przytupem”. Podróż ich samolotem jest tańsza i szybsza od podróży pociągiem. Za godzinny lot z Krakowa do Gdańska możemy zapłacić tylko 99 PLN. I dostaniemy darmowy poczęstunek. Dla porównania podróż pociągiem zajmie nam co najmniej 8 godzin i będzie kosztowała 130 PLN. Tutaj darmowa kawa pozostaje w sferze marzeń. Bilety na połączenia krajowe można kupić, w zależności od potrzeb, w trzech taryfach:
Niemowlęta do 2 roku życia podróżują bezpłatnie na kolanach rodziców, a dzieci do 16 urodzin podróżują za 50 proc. ceny. Linie OLT oferują również szeroką paletę ciekawych promocji. Na przykład studenci i seniorzy, którzy wykupią bilet w określonym terminie, zapłacą za bilet tylko 50 PLN. Podobna oferta skierowana jest również dla grup szkolnych i młodzieżowych.
Każdy pasażer może przewieźć bagaż rejestrowany ważący do 16 kg oraz 8 kg bagażu podręcznego. Oprócz tego na pokład samolotu można bezpłatnie wnieść torebkę czy laptopa. Koniec z upychaniem na siłę torebki w walizce podręcznej! W samolocie może towarzyszyć nam również nasz pupil. Za przewiezienie kota lub psa ważącego do 8 kg w specjalnej klatce na pokładzie samolotu zapłacimy tylko 50 PLN. Więksi ulubieńcy muszą lecieć w kontenerze w luku bagażowym. Ograniczenia te nie dotyczą oczywiście psów przewodników, których przewóz nie podlega opłacie.
Odprawić możemy się na lotnisku lub online. Podczas odprawy wybieramy sobie miejsce w samolocie.
Samoloty OLT oprócz tanich lotów rozkładowych realizują również loty czarterowe, rejsy widokowe, medyczne oraz ekskluzywne loty prywatnymi samolotami odrzutowymi.
Obecnie OLT Expres dynamicznie rozwija siatkę połączeń z polski do najpopularniejszych wśród podróznych miejscowości w Europie.
Polski Bus
Charakterystyczne czerwone autokary pojawiły się na polskich drogach w czerwcu 2011 r. i od razu zdobyły popularność. Stały się poważną konkurencją dla nieco już nadgryzionych zębem czasu i nie najtańszych autobusów poczciwego PKS-u. PolskiBus.com nie posiada ustalonej tabeli opłat, bazuje wyłącznie na sprzedaży internetowej poprzez swój portal. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć koszty i oferować bilety w cenie od 1 PLN (plus 1 PLN opłaty za rezerwację). Oczywiście obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, ale i tak oferta przewozowa jest bardzo korzystna. Dla przykładu niedawno znaleźliśmy bilet do Bratysławy za 35 PLN.
Polski Bus stawia na jakość. Nowe autokary Altano produkowane prze belgijską firmę Van Hool, wyposażone w najnowocześniejsze silniki Euro 5, oferują komfortowe warunki jazdy. Klimatyzacja, odchylane i rozsuwane skórzane fotele, darmowy dostęp do sieci wi-fi (na terenie Polski oraz za granicą), oparcia z gniazdkami, do których można podłączyć np. laptopa, toalety, obniżaną podłogę i wysuwaną rampę, która ułatwia podróż osobom na wózkach inwalidzkich. W dolnej części pojazdu znajdują się również 3 fotele przeznaczone dla osób mających trudności z poruszaniem się.
W chwili obecnej autokary kursują na ośmiu liniach:
Pasażerowie powinni stawić się na przystanku 15 minut przed planowanym odjazdem z wydrukowanym potwierdzeniem rezerwacji. Każdy z podróżujących może bezpłatnie przewieźć tzw. bagaż podstawowy, czyli walizkę o wadze do 20 kg, oraz bagaż podręczny, który musi zmieścić się pod siedzeniem lub na półce.
Oczywiście firma oferuje również liczne promocje, o których informuje firmowa maskotka Ziggy. Są to m.in. dołączone do biletów darmowe wejściówki do klubów.
Orangeways
Swoistym odpowiednikiem Polskiego Busa za granicą jest Orangeways. Pomarańczowo-fioletowe autokary węgierskiego przewoźnika łączą wiele miast europejskich, m.in. Pragę, Berlin, Bratysławę, Cluj Napocę, Wiedeń, Amsterdam, Frankfurt nad Menem, Kolonię, Timisoarę, Utrecht, Suboticę, Eindhoven, Belgrad. W Polsce można je spotkać na dworcu w Krakowie, skąd realizują połączenie do Budapesztu. Ceny w zależności od daty podróży (od 50 PLN) oraz wieku - dzieci, studenci i seniorzy mają dodatkowe zniżki. Bilety można kupić przez stronę internetową przewoźnika, w systemie euroticket oraz na dworcu RDA w Krakowie. W autokarach czekają na pasażerów bezpłatne czasopisma i prasa codzienna, bezpłatne napoje gorące (kawa, gorąca czekolada, cappuccino), bezpłatny Internet wi-fi oraz słuchawki.
anjk | Jak się chce to można naprawdę znaleźć coś w super cenie. Można lecieć na fajne wakacje za niewielką kasę. Ja się staram tak robić. W tym roku znalazłam świetny wyjazd, na wrzesień z alfa staru na Teneryfę. Nie zastanawiałam się długo, przekalkulowałam, policzyłam i wyszło, że taniej nie znajdę nigdzie, a na Teneryfę naprawdę bardzo zawsze chciałam lecieć. Polecam się rozglądać! |