Podobno miejscowość Ćmielów to jedna, jedyna długa ulica. Po jej obu stronach stoją domy w których mieszkają pracownicy tutejszej fabryki porcelany.
Oprócz budynków mieszkalnych są tu sklepy. Część z nich to rzecz jasna zwykłe sklepy, w których można zaopatrzyć się w żywność i artykuły codziennego użytku, ale są też sklepy firmowe należące do tutejszej fabryki porcelany. Można tu kupić wyroby porcelanowe - serwisy do kawy czy herbaty, a także różnego rodzaju figurki - zarówno ozdobne, stylizowane na rokokowe, jak i nowoczesne - proste w formie i pasujące do wnętrza typu „stal i szkło”. Talerze, kubki i filiżanki w gablotach są białe i pozbawione ozdób; wzory tych ostatnich są wystawione oddzielnie. Każdy może wybrać sobie to, co mu się podoba, a pracownicy na miejscu nałożą wzory na wybrany serwis.
Fabryka porcelany w Ćmielowie powstała pod koniec XVIII wieku. W roku 1790 miejscowy garncarz Wojtas wraz z grupą kolegów stworzyli prymitywną manufakturę swoich wyrobów. Pełen rozruch fabryki nastąpił w roku 1804, kiedy to fabryka została oficjalnie zarejestrowana.
Obecnie fabryka produkuje zarówno porcelanę „użytkową” - wazy, talerze i serwisy do kawy i herbaty o różnorakich, często unikalnych kształtach i bogatym zdobnictwie, jak i ozdoby: figurki (także aniołki czy wielkanocne zajączki), ozdobne popielniczki, porcelanowe zegary, wazony, szachy, czy porcelanowe pisanki.
A od maja 2005 roku istnieje w Ćmielowie pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany. A dlaczego jest ono żywe? Ano dlatego, że nie tylko zobaczymy w nim wystawę wyrobów ćmielowskiej fabryki i stary piec do wypalania porcelany (obecnie nieczynny, do środka może wejść nawet 20 osób) , ale także obejrzymy film o Ćmielowie, możemy wziąć udział w warsztatach ceramicznych p.n. „Jest u nas tradycja” i własnoręcznie wykonać (a przynajmniej spróbować wykonać) porcelanową figurkę i wybić pamiątkowa monetę.
Zwiedzanie muzeum odbywa się w grupach od 2 do 25 osób, od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00, w poniedziałki od 9.00 do 17.00. Grupy wchodzą na teren z przewodnikiem - instruktorem co 30 minut. Ostatnia grupa rozpoczyna zwiedzanie na godzinę przed zamknięciem, tj. o godz. 16.00 w poniedziałek i o 17.00 w pozostałe dni. Czas aktywnego zwiedzania to około 30 minut. Najlepiej jest wcześniej zarezerwować miejsce - zwłaszcza dla grupy. Po zwiedzaniu można zrobić zakupy w miejscowym sklepie, a także napić się najlepszej kawy podanej w ćmielowskiej porcelanie w luksusowej, ozdobionej miejscowymi figurkami kawiarni.
Bilet normalny kosztuje 18 złotych, ulgowy (uczniowie, studenci, niepełnosprawni, renciści, emeryci) 14. Siedem złotych zapłacimy z możliwość robienia fotografii, a dziesięć za filmowanie - obie rzeczy bez praw do publikacji.
W samym Ćmielowie jest sporo zabytków. Są to:
lidonek | jedną z atrakcji podczas zwiedzania jest zamknięcie w dawnym piecu do wypalania porcelany; podczas krótkiego pobytu ogląda się prezentację na temat fabryki |