Muzeum (skansen) wsi łowickiej w Maurzycach rozpoczęło swoją działalność w latach 70-tych XX wieku. Znajdziemy w nim m.in. zagrody z przełomu XIX i XX wieku (domy mieszkalne wraz z pełnym wyposażeniem), kolekcję maszyn rolniczych z połowy XX wieku, oraz wiele innych ciekawych przedmiotów, z których korzystali nasi dziadkowie.
W dzisiejszych czasach, zaganiani i wiecznie spieszący się, przyzwyczajeni, że mleko daje butelka, a wszystko można kupić w sklepie, nie zdajemy sobie sprawy, że kiedyś życie wyglądało zupełnie inaczej, a wiele przedmiotów codziennego użytku robiło się samemu, we własnym domu. Nawet na wsi życie zmienia się i nabiera tempa. Czy to dobrze? Oj, chyba nie do końca. Ten pośpiech wpływa źle i na zdrowie i na relacje międzyludzkie. Dobrze chociaż, że istnieją muzea - skanseny, w których na żywo możemy zobaczyć, jak wyglądało życie jeszcze kilkadziesiąt lat temu, i że miało ono swój urok i wartości. Jednym z takich skansenów jest skansen wsi łowickiej - filia muzeum w Łowiczu. Powstał on w latach siedemdziesiątych XX wieku w miejscowości Maurzyce położonej 7 km. od Łowicza. Jego obszar wynosi 17 ha.
Są dwie koncepcje pochodzenia nazwy wsi. Jedna wywodzi ją od imienia Maura (Maurza) - dawnego jej właściciela. Ale ponieważ w średniowiecznej Polsce imię to było bardzo rzadkie, bardziej prawdopodobne wydaje się skojarzenie słowa marzyca - nazwy rośliny występującej na torfowiskach.
Obecnie znajduje się tu około 40 obiektów. Są to: stare zagrody, stodoły, lamusy, brogi, wiejska szkoła, kuźnia, karczma, strażacka remiza i kościółek z Wysokienic. Budynki rozmieszczono tak, aby pokazać dwa typy układów przestrzennych wsi: owalnicy - z zagrodami ustawionymi wokół centralnego placu oraz ulicówki, gdzie domy stoją wzdłuż ulicy. Ciekawostką jest pochodzący z przełomu XIX i XX wieku wiatrak typu koźlak. Jest to najprymitywniejszy typ wiatraka. Jego nazwa pochodzi od tzw. kozła - specjalnej podstawy wokół której obracano całą konstrukcję tak, aby ustawić śmigła odpowiednio do wiatru. Do obracania wiatraka służył specjalny dyszel, przytwierdzony do kołowrotu lub ciągnięty przez konie. W skansenie można również obejrzeć regionalne kapliczki czy piec chlebowy, a także kolekcję maszyn rolniczych z połowy XX wieku oraz ekspozycję pojazdów i sprzętu strażackiego.
Zwiedzając muzeum, we wnętrzach izb zobaczymy oryginalne sprzęty i narzędzia codziennego użytku, a także meble. Można tu zobaczyć, jak powstają słynne łowickie wycinanki, jak przygotowuje się lniane nici, tka samodziały czy toczy gliniane naczynia. Od połowy kwietnia do połowy sierpnia codziennie odbywają się tu pokazy prac, w których zwiedzający mogą wziąć czynny udział.
Co warto zwiedzić w okolicy?
W Maurzycach znajduje się jeszcze jedno miejsce warte obejrzenia. Jest to most na rzeczce Słudwi - pierwszy na świecie most spawany. Został wybudowany w 1929 roku według projektu inż. Stefana Bryły przez „K. Rudzki i S-ka” w Mińsku Mazowieckim. Spawanie zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące poszczególne detale i znacząco zmniejszyło masę konstrukcji. Dziś most ma dużą wartość historyczną i inżynieryjno - techniczną, dzięki czemu uzyskał status zabytku klasy „0”. Most znajdował się w ciągu drogi krajowej numer 2 (trasa europejska E30), dziś (po zmianie numeracji) w ciągu drogi krajowej numer 92. Ponieważ okazał się zbyt mały na potrzeby ruchu na tak ważnej trasie, został przesunięty kilka metrów na północ, a na jego miejscu wybudowano większy. Zabytek jest dostępny dla zwiedzających.
lidonek | bardzo przyjemny skansen; a chcącym obejrzeć most na Słudwi radzę zdjąć nogę z gazu bo można go ominąć :) |
papuas | Z tą klasą "0" to chyba lekka przesada - w Polsce niewiele było takich zabytków i 1926r niemożliwe; chyba że wprowadzili teraz klasy minusowe. |