Któż od czasu do czasu nie marzy, aby choć na chwilę przenieść się w czasy dzieciństwa? Wielu z nas chętnie pobawiłoby się zabawkami, dając upust swojej energii i fantazji. Tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie własny dziecinny pokój zapraszamy do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Jest to najstarsze muzeum zabawkarstwa w Polsce, powstało w 1979 roku. Produkcja zabawek na kielecczyźnie ma długie tradycje. Po II Wojnie Światowej stanowiła dodatkowe źródło dochodu dla mieszkańców regionu. Z czasem rozwinęła się w prawdziwy przemysł. Muzeum powstało jako część Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich, dziś jest najstarszym muzeum zabawkarstwa w Polsce, posiada imponującą kolekcję zabawek z kraju i zagranicy.
Czym bawiły się dzieci 100 lat temu?
Bardzo ciekawą część zbiorów muzeum stanowią zabawki historyczne. Najstarszym eksponatem jest woskowa lalka z końca XVIII wieku. Zwiedzając ekspozycję historyczną możemy z bliska przyjrzeć czym bawiły się dzieci około sto lat temu. W tamtych czasach zabawki były nie tylko zabawkami, ale także małymi dziełami sztuki, na te naprawdę ładne mogli sobie pozwolić nieliczni. W zbiorach znajduje się miedzy innymi kolekcja lalek z porcelany i papier-mache, w pełni wyposażone pokoiki dla lalek, ręcznie wykonane przybory kuchenne, ołowiane żołnierzyki, klocki, a nawet miniaturowa maszyna do szycia i rzutnik na szklane przezrocza. Ponadto możemy zobaczyć stare gry planszowe, domino i jo-jo z lat 30. XX wieku.
Kolejną część stanowią zabawki ludowe z różnych regionów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W skład kolekcji wchodzą między innymi: drewniane koniki, bryczki i koniki autorstwa Stanisława Naroga, miniaturowe rzeźby Jana Puka, gliniane zabawki wykonane przez członków kółka plastycznego z Medyni Głogowskiej. Wszystkie zabawki wykonane są z naturalnych materiałów, przy użyciu prostych narzędzi oraz ręcznie zdobione i malowane.
Żabia kolekcja
Zbiory artystyczne podzielone są na dwie części: obrazy, zdjęcia, grafiki, kartki pocztowe przedstawiające zabawki, zabawy dziecięce i modę z przełomu XIX i XX wieku oraz wyroby artystyczne, między innymi lalki teatralne oraz 3 tysiące różnych eksponatów (pojemniki, deski, broszki, breloki), których głównym motywem dekoracyjnym jest... żaba. Żabia kolekcja trafiła do Kielc dzięki uprzejmości pewnego hobbysty z Londynu, który gromadził ją własnoręcznie przez wiele lat.
Miś Uszatek czeka
Kolekcja zabawek współczesnych zawiera zabawki wykonane przez niemal wszystkie spółdzielnie zabawkarskie z Polski oraz produkty firm zagranicznych, z okresu od lat 60. XX wieku. Znajdziemy tam pluszaki, maskotki, zabawki z drewna, plastiku, stare gumowe lalki oraz bardziej nowoczesne klocki Lego, Barbie, unikatową kolekcję zabawek dźwiękowych firmy Fisher Price, postacie z dawnych polskich kreskówek (m.in. Miś Uszatek).
Modele mistrzów
Małych i dużych zwiedzających zainteresują zapewne zbiory modeli samolotów, statków i samochodów składanych, sklejanych i malowanych ręcznie przez mistrzów takich jak Władysław Herbuś (sześciokrotny mistrz świata w modelarstwie okrętowym) i hobbystów.
Nowoczesne = interaktywne
Jak przystało na nowoczesne muzeum, część wystaw jest interaktywna. Oprócz ekspozycji stałych organizowane są wystawy czasowe. Dla najmłodszych muzeum organizuje warsztaty i lekcje muzealne, na których można między innymi samodzielnie wykonać zabawkę, wymyślić własną bajkę, zapoznać się z zabawkami z różnych krajów, poznać historię misia, dowiedzieć się jak powstają filmy animowane. Mówiąc krótko muzeum jest pełne życia i zawsze dzieje się tam coś ciekawego. Najmłodsi mogą pobawić się w kąciku zabaw lub zjeść pyszne ciastko w muzealnej kawiarni. Na terenie muzeum znajduje się także sklep z zabawkami ludowymi.
Muzeum jest zlokalizowane przy Placu Wolności 2, otwarte od wtorku do niedzieli od 9-17, w poniedziałek nieczynne.
Wycieczka do muzeum zabawek w Kielcach będzie niezwykłym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dzieciaki chętnie poszaleją i pewnie nieraz zdziwią się, że tak mogły wyglądać zabawki. Dorośli zapewne z sentymentem spojrzą na zabawki znane z dzieciństwa i zapragną pobawić się nimi znowu.
Brak komentarzy. |