Każdego roku wiele tysięcy osób decyduje się na spędzenie wakacji w Izraelu, czy chociażby na wycieczkę fakultatywną do tego kraju, przebywając w sąsiednim Egipcie. Przygotowując się do wyjazdu, niejednokrotnie zadajemy sobie pytania odnośnie pieniędzy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę najlepiej zabrać do Izraela i co należy mieć na uwadze, dokonując wymiany i robiąc zakupy na miejscu.
Nowy szekel izraelski
Jednostką walutową Izraela, jak również Autonomii Palestyńskiej, jest nowy szekel izraelski. Został on wprowadzony do obiegu w 1985 roku, zastępując poprzednią walutę, szekla. Uprzednio używany szekel nie miał czasu, by na dobrze zagościć na rynku walutowym, jako, że obowiązywał wyłącznie przez 5 lat (od 1980 roku, kiedy to został wprowadzony na miejsce liry).
Nowe szekle emitowane są przez Bank Izraela, kod walutowy szekla według ISO 4217 to ILS, używany jest też skrót NIS (New Israeli Sheqel). Nazwa szekel pochodzi od hebrajskiego czasownika „ważyć”, 1 nowy szekel to równowartość 100 agorot.
W obiegu występują monety 10 agorot i 1/2, 1, 2, 5, 10 nowych szekli oraz banknoty 20, 50, 100, 200 szekli. Na banknocie 20 szekli widnieje podobizna drugiego premiera Izraela Mosze Szareta, na banknocie 50 szekli prozaika Samuela Agnona, na banknocie 100 szekli drugiego prezydenta Icchaka Ben Cwi, a na banknocie 200 szekli byłego prezydenta Zalmana Szazara.
Jaką walutę zabrać ze sobą?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do Izraela turyści mogą wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie. Wartość dopuszczalnej do wwozu i wywozu kwoty w gotówce nie może jednak przekroczyć 80 tysięcy NIS, wwóz i wywóz większych kwot wymaga odpowiedniego zezwolenia.
Zdecydowanie najpopularniejszą obcą walutą w Izraelu są dolary i właśnie tę jednostkę płatniczą najlepiej zabrać ze sobą, udając się w podróż.
Informacje praktyczne
Wybierając się do Izraela pamiętać należy o zagwarantowaniu sobie odpowiedniej ilości pieniędzy, jako że ceny na miejscu należą do dość wysokich.
Wymiany dolarów (czy innej waluty) na szekle dokonać można już na lotnisku, lub później, w jednym z wielu w kantorów, oddziałów banków, jak również na poczcie. Pamiętać należy, iż banki otwarte są od niedzieli do czwartku, zazwyczaj w godzinach 8:30 - 12:00 oraz 16 - 18.
W wielu miejscach można również dokonać zapłaty bezpośrednio w dolarach, w ten sposób unika się płacenia podatku VAT.
Lokalną walutę bez problemu można pobrać z dobrze rozbudowanej sieci bankomatów. Większe sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne honorują również płatności kartami kredytowymi.
Na wypadek ewentualnego zagubienia czy kradzieży karty dobrze jest zawsze mieć przy sobie zanotowany numer karty, nazwę jej wydawcy, numer konta bankowego oraz numer telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby błyskawicznie ją zablokować i tym samym uchronić się przed utratą środków.
Brak komentarzy. |